Oko w oko z wilkiem. "To prawdziwy strażnik lasu"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 16:51
- Wilki to tacy leśni sanitariusze, dzięki nim możliwe jest - pośrednio - m.in. ograniczenie chorób wśród innych gatunków zwierząt - tłumaczył Marcin Witczak z Drewieńskiego Parku Narodowego.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Martin Prochazkacz

shutterstock_wilki 1200.jpg
Tajemnice wilków. "Żyją w rodzinach, a nie watahach"

W ciągu ostatnich dwustu lat populacja wilków na terenie Polski dramatycznie spadła, dopiero od niedawna udaje się je ratować. - Od objęcia wilków ochroną w 1998 roku zaczęło ich przybywać - tłumaczył Marcin Witczak z Drewieńskiego Parku Narodowego. - W 2001 roku rozpoczęto ogólnopolskie badania nad procesem rekolonizacji wilków. Poszukiwano wówczas m.in. śladów tych zwierząt i wykazano ponad 450-550 osobników. W 2019 roku było ich już około 2 tysiące - wyliczał ekspert. 

Posłuchaj
10:51 czwórka ratujemy świat wilki 2021_05_07-15.mp3 Życie i tajemnice wilków - rozmowa z Marcinem Witczakiem (Ratujemy świat/Czwórka) 

Jak podkreślał, choć zwierzęta te nie są już na granicy wymarcia, wciąż jest ich niewiele, a ich największym wrogiem pozostaje człowiek. - Największym zagrożeniem dla wilków są dziś wypadki komunikacyjne. Wilki wędrują, przekraczając ruchliwe drogi, nie znają terenu i giną pod kołami aut - mówił Marcin Witczak. - Zdarzają się też nielegalne odstrzały i odłowy we wnyki.

droga w lesie mgła śliska jezdnia free shutt 1200 .jpg
Polak w lesie. "Dbając o drzewa, dbasz o siebie"

Zobacz także:

Wilki odgrywają ogromną rolę w ekosystemie. - Wilk jest drapieżnikiem, który reguluje, czyli obniża liczbę dużych ssaków kopytnych, co skutkuje zmniejszeniem ich presji na środowisko i ograniczaniem szkód w uprawach rolnych - tłumaczył Marcin Witczak. - Wilki polują głównie na osobniki osłabione czy chore, przyczyniając się tym samym do graniczenia rozprzestrzeniania się chorób. To jedna z przyczyn, dla których nazywa się je leśnymi strażnikami. 

Posłuchaj także:

Wciąż jednak prowadzonych jest wiele badań nad życiem i zwyczajami wilków. - Nie są łatwe, bo to duży, a jednocześnie skryty ssak drapieżny - tłumaczył ekspert. Jak mówił wilki, choć wyglądają groźnie są rodzinne, i dbają o siebie nawzajem, potrafią też wybaczać. - W wilczej rodzinie najczęściej decydujący głos ma dorosły samiec, a młodzież dostosować się musi do decyzji starszych - mówił gość Czwórki. Zdradził też, o zrobić, jeśli podczas leśnych wędrówek natkniemy się na te zwierzęta. - Wilki w dzień słabo widzą, jeśli znajdujemy się w bezpiecznej odległości warto więc krzyknąć lub pomachać rękami, by je odstraszyć - tłumaczył gość Czwórki. - 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marcin Witczak (Drewieński Park Narodowy)

Data emisji: 07.05.2021

Godzina emisji: 14.15

kd

Czytaj także

Mroczni łowcy i totemy kobiet. Co wiemy o sowach?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 13:37
Sowy to ptaki sprzeczności. Z jednej strony - symbol wiedzy, a drugiej - ptak przeklęty. – Z sowami łączy ludzi ogromna wspólna historia. Mimo, sowy są nocnymi, mrocznymi drapieżnikami, potrafią też być bardzo czułe, lojalne, mocno się przywiązują. Potrafią bardzo zaprzyjaźnić się z człowiekiem - mówił Jacek Karczewski ze Stowarzyszenia Ptaki Polskie, autor książki "Noc sów". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Selfie z dzikimi zwierzętami? Już nie zrobisz

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 09:48
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) wezwała naukowców, studentów, ekologów i opiekunów do zaprzestania publikowania zdjęć, które przedstawiają ich w bliskim kontakcie z dzikimi zwierzętami. Celem jest zarówno ochrona dzikich gatunków, jak i amatorów selfie.
rozwiń zwiń