Pierwszy taki ogród. Podłub w ziemi przed krakowskim magistratem

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 16:30
Idea ogrodów społecznościowych podbiła świat, niestety w Polsce wciąż przeciera szlak. Kolejną jaskółką, zmian na lepsze, jest pierwszy w kraju ogród społecznościowy powstający przy budynku urzędowym w samym centrum krakowskiego Starego Miasta. Mieszkańcy i urzędnicy łączą siły.
Warzywa z własnego ogródka smakują najlepiej - przekonuje bloger Sebastian Kulis (zdj. ilustracyjne)
Warzywa z własnego ogródka smakują najlepiej - przekonuje bloger Sebastian Kulis (zdj. ilustracyjne)Foto: bikeriderlondon/Shutterstock.com
Klimat 1200.jpg
Klimat XXI wieku. Polska bezśnieżnych zim, gorących lat

Ogród społecznościowy ma powstać na wyłączonym do tej pory z użytku dziedzińcu Pałacu Wielkopolskich - dziś głównej siedzibie urzędów krakowskich. Ma powstać enklawa, w której przed upałem schronią się i urzędnicy, i mieszkańcy. 

Posłuchaj
12:50 czwórka ratujemy świat 28.05.2021.mp3 Ogród społecznościowy przy budynku urzędowym w Krakowie (Ratujemy świat/Czwórka)

- W Krakowie od 6 lat prężnie działa Zarząd Zieleni Miejskiej, zieleni przybywa z roku na rok. Przybywa też ogródków społecznych - mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik, kierownik zespołu "Kraków w zieleni". - Mieszkańcy też mają coraz większa świadomość zmian klimatycznych. Wiedzą, że ta zieleń jest nam absolutnie niezbędna, szczególnie w miastach, gdzie efekt wysp cieplnych występuje i jest niezwykle uciążliwy - dodaje. 

Kraków to piękne zielone miasto, zachęcam do odwiedzania. Jesteśmy stolicą łąk kwietnych, mamy ich 30 hektarów. Myślę, że zasługujemy na miano zielonego miasta Katarzyna Przyjemska-Grzesik

W Krakowie powstają liczne parki kieszonkowe, czyli niewielkie interwencje, które skutecznie pozwalają mieszkańcom odpocząć w zieleni. - Parki kieszonkowe to małe skwery - miejsca o wielu funkcjach - takie parki sąsiedzkie, służące też integracji mieszkańców - mówi przedstawicielka krakowskiego urzędu. - Do dużych parków trafiamy w weekendy, a parki kieszonkowe podnoszą jakość naszej bliskiej przestrzeni - dodaje. 

Sprawdź także:


roślina ogród szklarnia zioła ekologia 1200.jpg
Kiedyś działki, dziś ogrody społeczne. "Grzebanie w ziemi mamy w DNA"

Urzędniczy dziedziniec 

Mieszkańcy Krakowa jako jeden z projektów do budżetu obywatelskiego zgłosili utworzenie ogrodu społecznego na głównym dziedzińcu magistratu. Ta inicjatywa niestety nie jest możliwa do zrealizowania, ale urzędnicy zwrócili uwagę na jej potencjał. Z tego względu pod teren ogrodu społecznego zdecydowano się udostępnić mniejszy dziedziniec, do tej pory wyłączony z użytkowania. 

- Ten dziedziniec przy magistracie jest wybrukowany, z tego względu będzie innym ogrodem, bo bazującym na podniesionych donicach, w których zasadzimy drzewa, rośliny jadalne - wymienia urzędniczka. - Dziedziniec z czterech stron jest zacieniony, co nie ułatwia uprawy, ale planujemy zasadzić sałaty, zioła. Poszukiwane będą optymalne rozwiązania - dodaje. - Ten ogród będzie też pełnił rolę edukacyjną, mogą przyjść tu klasy szkolne, mieszkańcy, ktoś, kto będzie chciał się zainspirować. 

Posłuchaj także:

Jak założyć ogród w Krakowie?

- Kraków, jako jedyne miasto w Polsce, mamy uregulowane kwestie zakładania ogrodów społecznych. Dzięki projektowi unijnemu krakowscy urzędnicy mogli czerpać doświadczenia z praktyki rzymskiej, gdzie idea ogrodów społecznych jest bardzo popularna - wyjaśnia gość Czwórki. - Dziś mamy konkretne zasady i regulacje. To ułatwia mieszkańcom cały proces. Na naszej stronie znajduje się poradnik, zgodnie z którym, by założyć ogród, mieszkańcy zgłaszają się do nas z taką chęcią, następnie wspólnie szukamy odpowiedniego terenu. Kolejny krok to podpisanie umowy, bezpłatnego porozumienia o współpracy. I mieszkańcy mogą działać. Na start dostają od nas zestaw narzędzi, wsparcie w postaci koordynatora ogrodów społecznych, ale nie staramy się ich wyręczać - dodaje. 


Katarzyna Przyjemska-Grzesik podkreśla, że do prac w ogrodzie włączą się sami urzędnicy, ale zaznacza, by pamiętać, że oni też są przede wszystkim mieszkańcami miasta, którym również zależy na zieleni. Uroczyste otwarcie ogrodu społecznego już 8 czerwca. 


shutterstock ekologia komputer KaryB 1200.jpg
Ekokalendarz. Jak zostać "ekologicznym mieszczuchem"?

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Katarzyna Przyjemska-Grzesik (kierownik zespołu "Kraków w zieleni")

Data emisji: 28.05.2021

Godzina emisji: 15.14

pj

Czytaj także

Oko w oko z modelem. Tak fotografuje się przyrodę

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 17:00
Każdy wielbiciel przyrody chciałby jak najdłużej zachować w pamięci chwile spędzone na wyprawach terenowych i obserwacjach. Jak uwiecznić je na zdjęciu? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zanurz się w lesie. "Dla zdrowia i dla relaksu"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 15:00
Wędrówki po lasach wzmacniają odporność, wspomagają leczenie chorób takich jak astma, alergia czy depresja, a poza tym - są powszechnie dostępne i darmowe. 
rozwiń zwiń