Morskie opowieści - przez ocean na gapę

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 15:30
Okazuje się, że skłonności do podróży na gapę mają nie tylko ludzie, ale również morskie stworzenia. Dzięki temu oszczędzają energię i mogą pokonywać dłuższe dystanse.
Pąkle często można spotkać na falochronach
Pąkle często można spotkać na falochronachFoto: shutterstock/ Atlantic Ocean

shutterstock rekin 1200.jpg
Rekin wielorybi, żarłacz ludojad - dlaczego nie każdy potrzebuje zębów?

- Morskie podróże bez biletu charakteryzują się przemieszczaniem z wykorzystaniem innych obiektów - mówi Monika Wiśniewska - edukatorka z Akwarium Gdyńskiego. - Do gapowiczów możemy zaliczyć wszystkie zwierzęta, które wykorzystują wody balastowe statków, żeby przemieścić się z jednego obszaru w drugi. Bądź te, które podróżują na innych zwierzętach.

Posłuchaj
05:29 Czwórka/Stacja Nauka - morskie opowieści 24.06.2021.mp3 O morskich podróżnikach na gapę opowiada edukatorka z Akwarium Gdyńskiego Monika Wiśniewska (Stacja Nauka/Czwórka)

Czasami zdarza się, że "przewoźnicy" są również miejscem życia tych zwierząt i żyjątek. Tak jest w przypadku pąkli, czyli osiadłych skorupiaków. - Pąkle są to małe skorupiaki, które budują pancerzyk. Wewnątrz pancerzyka na pleckach leży pąklak, który machając nogami wyłapuje pokarm z wody - tłumaczy specjalistka. - Pąklak przyczepia się do wszystkiego, co jest na stałe zanurzone w wodzie. Mogą to być mosty, statki, czy inne zwierzęta jak np. duże ssaki morskie humbaki.

Pąkle można również znaleźć w Bałtyku, najczęściej można je zaobserwować na falochronach. - Wyglądają trochę jak krater lub ząb - wyjaśnia gość audycji. - Jeżeli przez chwilkę nie będziemy się ruszać, możemy zaobserwować jakby pióropusze, to są nogi, którymi odławiają pokarm z wody. Pąkle osiągają rozmiar maks. do 5 cm.

shutterstock sargassum morze 1200.jpg
Morze Sargassowe - miliony roślin, węgorze i Trójkąt Bermudzki"

 Czytaj także:


Innym przykładem są kraby i ukwiały. - Tutaj bardziej mówimy o uprowadzeniu niż wędrówce na gapę. Krab przyczepia ukwiał do swojej skorupy, w ten sposób chroni się przed drapieżnikami, a ukwiał czerpie korzyści w postaci resztek pokarmu kraba - opowiada Monika Wiśniewska.

Inne ryby podróżują przyczepione do brzucha rekina. Należy do nich podnawka. - Ryba przyczepia się przyssawką, którą ma na głowie i na grzbiecie i podróżuje tak długo jak chce. Jeżeli dotrze do miejsca, które jej się podoba, odczepia się od swojego "środka transportu" - mówi specjalistka. - Podczas podróży czerpie dodatkowe korzyści, bo karmi się resztkami pożywienia swojego "przewoźnika".

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciek Wójcik

Gość: Monika Wiśniewska (edukatorka z Akwarium Gdyńskiego)

Data emisji: 23.06.2021

Godzina emisji: 12.46

aw

Czytaj także

Rekin wielorybi, żarłacz ludojad - dlaczego nie każdy potrzebuje zębów?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 13:08
- Nie wszystkie rekiny potrzebują zębów, by polować. Choć wszystkie je mają, w przypadku trzech gatunków narząd ten jest bardzo zredukowany - tłumaczyła Monika Wiśniewska, edukatorka z Akwarium Gdyńskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieże ciśnień w Polsce. "Zabytki, które są funkcjonalne"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 14:03
- Były budowane po to, by zapewnić wodę okolicznym mieszkańcom. Dzięki grawitacji i temu, że woda zgromadzona była w zbiornikach, położonych wyżej niż domostwa, dostarczana była bez użycia dodatkowej energii - mówiła Małgorzata Łoś, miłośniczka zabytkowych wież ciśnień.
rozwiń zwiń