Zrównoważony biznes - od systemu liniowego do systemu zamkniętego

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 20:30
Sprawdzamy, jak stworzyć biznes przyjazny środowisku, który w procesach twórczo-projektowych uwzględni strategię cyrkularną, czyli gospodarkę obiegu zamkniętego. Z Agatą Miryn-Sienkiewicz rozmawiamy o tym, jak wyeliminować odpady.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ NicoElNino

shutterstock buty obuwie moda 1200.jpg
Ekologiczna moda - jak to się robi?

- Większość firm funkcjonuje teraz w gospodarce liniowej, co oznacza, że polegamy na modelu "weź surowce, wytwórz i wyrzuć". To jest model, który pokazuje, że jako ludzkość wynaleźliśmy śmieci, ponieważ w przyrodzie nie istnieje nic takiego jak odpady - mówi Agata Miryn-Sienkiewicz, entuzjastka i edukatorka w obszarze zrównoważonego biznesu i rozwoju. - My w związku z różnymi elementami procesu wytwórczego, nadprodukcją, nadkonsumpcją, wynalezieniem bardzo trwałych materiałów doszliśmy do takiego punktu modelu liniowym, kiedy mamy ogromny problem z odpadami. Co oznacza problemy i wyzwania związane z utylizacją tych odpadów, ale jednocześnie olbrzymie marnotrawstwo surowców, energii i zasobów.

Posłuchaj
19:05 Czwórka/Ratujemy Świat - biznes zrównoważony 12.03.2021.mp3 W audycji z Agatą Miryn-Sienkiewicz rozmawiamy o zrównoważonym biznesie (Ratujemy Świat/Czwórka)

Wisi nad nami katastrofa klimatyczna, wiemy, że mamy za dużo odpadów i również wiemy, że powinniśmy przejść do gospodarki obiegu zamkniętego. Na czym polega taka gospodarka? - Model gospodarki obiegu zamkniętego oznacza, że w tych procesach eliminujemy zupełnie istnienie odpadów. To oznacza też, że te surowce i produkty utrzymujemy jak najdłużej w użyciu, a co więcej, regenerujemy naturalne ekosystemy - tłumaczy gość audycji. - Patrzymy szerzej na oddziaływanie naszej firmy, organizacji, naszego miasta, żeby wpisywać się w naturalne systemy, w taki naturalny sposób, w jaki działa natura i przyroda. 

Posłuchaj także:

człowiek przyroda drzewa las ekologia 1200.jpg
Matka Ziemia choruje. "To jest dziś nasz największy problem"

Jak wyjaśnia specjalistka, ten model jest konstruktywny, bo pokazuje na wartość, którą tracimy. Zyski i korzyści są na pierwszym poziomie bardzo ewidentne, a jednocześnie model proponuje też bardzo dużo konkretnych strategii biznesowych, między innymi przejście na modele współdzielenia, produktowy serwis itd. Na tym poziomie model już się przebija w związku ze swoją konstruktywną i intuicyjną propozycją. Jest to odwołanie do naturalnego obiegu materii w naturalnych cyklach.

Model gospodarki obiegu zamkniętego dotyka również innych obszarów, takich jak redystrybucja czy przyszłość pracy. - Model zakłada zmianę systemową: musimy działać globalnie, to są wspólne oddziaływania - mówi gość Czwórki. - Model zachęca do odejścia od rywalizującego i wykluczającego podejścia, a proponuje, żebyśmy otwierali się jako firma czy organizacja na współpracę, czy to wzdłuż łańcucha dostaw, jak również współpracę branżową i sektorową. Idea musi być wprowadzona odgórnie od zarządu i być uwzględniona w strategii rozwoju firmy.


***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Agata Miryn-Sienkiewicz (entuzjastka i edukatorka w obszarze zrównoważonego biznesu i rozwoju,  założycielka firmy edukacyjno-szkoleniowej Next Good Thing)

Data emisji: 12.03.2021

Godzina emisji: 14.15

aw
Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drugie życie rzeczy. Czy to koniec karnawału konsumpcji?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 16:50
Zamiast kupować nowe meble, odnawiamy stare. Przeczytane książki wysyłamy w świat w ramach "book crossingu", "złotym rączkom" powierzamy nasz sprzęt AGD, ubrań szukamy w second-handach. Ideologia "less waste" przestała być postrzegana jako fanaberia, dziś jest to sposób na życie, który ma coraz więcej zwolenników. 
rozwiń zwiń