Asfalt oczyści powietrze? Na Mazurach powstanie wyjątkowa droga

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 18:22
Początek jesieni to też początek sezonu smogowego. Pogarszająca się jakość powietrza to konsekwencja m.in. włączonych kaloryferów, ale nie tylko. Swoją cegiełkę dokłada też motoryzacja. Wielu naukowców poszukuje technologii mających pomóc w walce ze smogiem, ci z Gdańska pracują nad ekoasfaltem, który czyści powietrze. Wynalazek trafił już do testów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Iakov Kalinin/Shutterstock.com
recykling 1200.jpg
RePETujemy. Mity o plastiku szkodzą planecie

w miastach oddycha się coraz trudniej. 7 milionów ludzi rocznie umiera na świecie z powodu zanieczyszczenia powietrza, w Polsce prawie 50 tysięcy osób. Winna temu jest przede wszystkim tzw. niska emisja, czyli m.in. to, co wylatuje z niektórych kominów, ale też z samochodów.


Posłuchaj
02:31 czwórka czat czwórki 19.10.2021.mp3 Skąd się bierze smog i czy ekoasfalt jest dobrym pomysłem na walkę z nim? (Czat Czwórki/Czwórka)

 

- Silniki samochodowe składają się z metali, różnych stopów, które się ścierają. Dodatkowo ścierają się też opony i klocki hamulcowe – wymienia Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. - Kiedy myślimy o samochodach, to utarło się, że mówimy o spalinach, czyli o tym, co wydostaje się z rury wydechowej, ale to nie wszystko. Auto to też źródło innych zanieczyszczeń - tych pyłowych – podkreśla ekspert.  

Przedstawiciel Polskiego Alarmu Smogowego wyjaśnia, że tego typu pyły są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia ze względu na ich wielkość. – Jeśli ziarenko pyłu jest bardzo małe, rzędu PM 2,5 lub mniejsze, to przez płuca przedostaje się do naszego krwiobiegu – tłumaczy. – Te pyły to mogą być drobinki metali ciężkich, benzoalfapiren czy inne szkodliwe substancje – wymienia.

Posłuchaj także:

Naukowcy pracują nad wieloma różnymi metodami mającymi redukować smog. Jednym z nich jest pomysł badaczy z Politechniki Gdańskiej. Nadmorska uczelnia i Lotos Asfalt opracowują wyjątkową technologię produkcji asfaltu oczyszczającego powietrze. Wiemy już, że odcinek testowy, doświadczalny, drogi zbudowanej z tego materiału powstanie na Mazurach.

- Podpisaliśmy list intencyjny na budowę kilometrowego odcinka w miejscowości Kajkowo. Na naszej drodze powiatowej będzie położona nawierzchnia asfaltowa bardzo nowatorskiego wykonania – potwierdza Andrzej Wiczkowski, starosta ostródzki.

W nowej ekonawierzchni znajdują się substancje, które pod wpływem słońca redukują zanieczyszczenia, powodują także degradację rakotwórczych związków do prostych i nieszkodliwych związków nieorganicznych.

- To jest projekt testowy, co oznacza, że jest pierwszy i jedyny w swoim rodzaju – podkreśla Krzysztof Rodzik z zarządu spółki Lotos. - Jeśli projekt się sprawdzi, a zakładam, że tak będzie, to powstanie produkt: ekologiczny asfalt, który będziemy chcieli wprowadzić w Polsce i innych krajach – dodaje.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 19.10.2021

Godz. emisji: 15.48

pj

Czytaj także

Ołów - skąd się może wziąć w naszym organizmie?

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 21:36
Wraz z rozwojem cywilizacji zaczęliśmy wykorzystywać coraz więcej związków i metali ciężkich. Niestety część z nich, takich jak ołów ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Sprawdzamy, jakie mogą być jego źródła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Książka za drzewo" - czytelnictwo i ekologia

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 17:30
"Książka za drzewo" to trzy w jednym: promowanie czytelnictwa, dbanie o klimat i dawanie lekturom drugiego życia. Najważniejszym jednak jej elementem jest sadzenie drzew. 
rozwiń zwiń