Wojna a ekologia. "Zniszczeń nie posprzątamy zmiotką"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022 17:30
Zagrożenia dla środowiska wywoływane są przez ludzi. Do działań człowieka, które niosą ze sobą negatywne skutki ekologiczne, należą m.in. wszelkie czynności militarne, a wojna jest przejawem agresji nie tylko wobec obywateli, ale także wobec przyrody. 
Działania z nowoczesnym sprzętem bojowym zawsze wiążą się ze stratami poniesionymi również przez przyrodę.
Działania z nowoczesnym sprzętem bojowym zawsze wiążą się ze stratami poniesionymi również przez przyrodę. Foto: Evgeniy Voytik/shutterstock.com

Technologia wojskowa nie ma certyfikatu "eko"

Już od tysięcy lat konflikty zbrojne przyczyniały się do degradacji środowiska naturalnego. Mamy XXI wiek i wciąż jest to aktualny temat. Działalność człowieka, zamiast zmierzać w kierunku rozwoju ludzkości, żeby wszystkim nam żyło się lepiej, stawia na broń i działania zbrojne, które niosą zagładę ludziom, cywilizacji i naturze. Współczesne osiągnięcia naukowe i techniczne doprowadziły do stworzenia zaawansowanych technologii, które, wykorzystane podczas działań wojennych, niszczą ekosystemy na bardzo długi czas. - Kiedy wybucha wojna, przestajemy dbać o inne rzeczy, bo - co oczywiste - robimy wszystko, żeby przeżyć - mówi ekspert Michał Brenek. - Technologia wojskowa jest niecertyfikowana, bo ma być efektywna. I tak na przykład w samolotach wojskowych nie mamy ograniczenia co do hałasu silników, które obowiązują w samolotach cywilnych. 

Nie strzela się do reaktora

Działania z nowoczesnym sprzętem bojowym zawsze wiążą się ze stratami poniesionymi również przez przyrodę. Konflikty zbrojne powodują, że do ekosystemu przedostają się nowe i niebezpieczne - dla człowieka i dla natury - substancje. - Pierwszym dużym zagrożeniem w przypadku wojny w Ukrainie jest to, że w strefie działań zbrojnych znalazł się reaktor w Czarnobylu. Wystarczy, że jedna z rakiet trafi w ten "sarkofag" i jest olbrzymi problem, bo mamy skażenie radioaktywne, które powoduje konieczność ewakuacji ludności, a w strefie wojny zazwyczaj nie ma na to możliwości - wyjaśnia rozmówca Ady Janiszewskiej. - W przypadku działającej elektrowni atomowej ryzyko rośnie jeszcze bardziej, bo jest to urządzenie precyzyjne i bezpieczne, ale tylko wtedy, gdy działa w normalnych warunkach, a nie kiedy się do niego strzela. Wtedy możemy mieć do czynienia ze skażeniem, które obejmie całą Europę. W środowisku pojawią się radionuklidy, z którymi biochemia nie będzie w stanie sobie poradzić. 

Posłuchaj także:

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej podała, że jak na razie nie odnotowano żadnych zmian w poziomach promieniowania w elektrowni jądrowej w Zaporożu, którą zaatakowali i ostrzelali Rosjanie. Ale trzeba mieć na uwadze fakt, że sytuacja na Ukrainie jest bardzo dynamiczna. 

Posłuchaj
06:02 CZWÓRKA Ratujemy swiat - wojna 04.03.2022.mp3 Jaki jest ekologiczny wymiar działań zbrojnych? (Ratujemy świat/Czwórka)

Wojna jest złem na każdym poziomie

Wojna to przede wszystkim dramat ludzi. Ale inwazja Rosji na Ukrainę - w dalszej perspektywie - będzie mieć także negatywny wpływ na całą planetę. - To nie jest coś, co posprzątamy zmiotką, tylko coś, z czym będziemy się borykać kilkadziesiąt lat. Sprzątanie po wojnie to ogromny wysiłek, dużo większy od planowania działań zbrojnych - podkreśla Michał Brenek. - Wojna jest absolutnym złem na każdym poziomie. Także tym środowiskowym. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Marta Hoppe

Materiał: Adrianna Janiszewska 

Data emisji: 04.03.2022

Godzina emisji: 15.43

kul

Czytaj także

Wiedzą, jak ekologicznie zamienić plastik w paliwo

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 14:57
Każdego roku Chivas Venture dzieli milion dolarów pomiędzy przedsiębiorców zaangażowanych społecznie, aby zwiększyć ich pozytywny wpływ na świat. W tegorocznej odsłonie konkursu w finałowej piątce znalazł się startup Handerek Technologies. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leki w wodzie. Jak z nimi walczyć i co to jest antybiotykooporność?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 10:22
Jak duże jest stężenie antybiotyków w wodzie i jak można je zmniejszyć - to w ramach swojej pracy doktorskiej bada Klaudia Całus, studentka Politechniki Częstochowskiej. Wnioski, do jakich dochodzi w swojej pracy, mogą mieć wpływ na ratowanie naszego środowiska i zdrowia. 
rozwiń zwiń