"Misja: Ziemia". Wszystko o przyszłości naszej planety

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 16:50
Jak będzie wyglądać nasa planeta za 20 lat? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć nowa wystawa w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Wystawa Przyszłość jest dziś pomaga poznać i zrozumieć wyzwania współczesnego świata w całej ich złożoności. (zdj. ilustracyjne)
Wystawa „Przyszłość jest dziś” pomaga poznać i zrozumieć wyzwania współczesnego świata w całej ich złożoności. (zdj. ilustracyjne)Foto: maruco/shutterstock.com

"Misja: Ziemia" to druga część projektu "Przyszłość jest dziś", która koncentruje się na wyobrażeniach o przyszłym świecie jako naszym miejscu do życia. Mówi o degradacji środowiska naturalnego, globalnym ociepleniu, miastach przyszłości. Eksponaty podzielone są na trzy strefy tematyczne: Klimat, Populacja, Bioróżnorodność. Natomiast eksponat spajający wszystkie wątki to Glob, który pozwala spojrzeć na Ziemię z kosmicznej perspektywy. Na powierzchni półtorametrowej sfery można oglądać zmiany stężenia CO2 , zmiany średniej temperatury na świecie, zanik bioróżnorodności, procesy migracyjne. Udostępnione dane przestrzenne i statystyczne pozyskane zostały w ramach współpracy z UNEP i Centrum UNEP/GRID-Warszawa. UNEP to Program ONZ ds. Środowiska, a warszawskie Centrum jest jednym z pięciu ośrodków GRID na świecie, które agregują dane o zasobach Ziemi i podnoszą świadomość społeczną na temat kryzysu klimatycznego czy ochrony różnorodności biologicznej. Na wystawie zobaczymy też możliwą zieloną transformację miasta przyszłości i zdemaskujemy wszechobecny na naszej planecie mikroplastik.

W audycji opowiemy też o Ekoplebiscyt na UKSW w Warszawie. Jak ratować siebie i kolejne pokolenia? Jak ocalić to, co najcenniejsze w przyrodzie? Jakie warunki stworzyć, by działalność ludzi współgrała z naturalnym środowiskiem? Te pytania leżą u podstaw wyjątkowej inicjatywy, którą podejmuje Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, Samorządem Województwa Mazowieckiego, a także przedstawicielami innych ośrodków naukowych, organizacji pozarządowych i biznesu. Gośćmi Czwórki będą: Urszula Siekierska, prezeska Koła Naukowego Przyrodników UKSW oraz Jacek Ławrecki z Fortum. 

***

Na "Ratujemy świat" - w piątek (16.12) o godz. 15.05 - zaprasza Kasia Dydo.

kul

 


Zobacz więcej na temat: Czwórka wystawa ekologia
Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zużyty olej jadalny. Czy jest szansa, by stał się źródłem energii?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 10:09
"Nie marnuj złotego" to wyjątkowy projekt warszawskich studentek. Dziewczyny z Koła Naukowego Biogospodarki Politechniki Warszawskiej zajęły trzecie miejsce w konkursie Climathon 2022. One wiedzą, co zrobić z resztkami oleju po smażeniu i jak przerobić go na energię. 
rozwiń zwiń