Czy możemy żyć w świecie bez opakowań?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 00:11
Rocznie w naszym kraju produkuje się około 6 milionów ton opakowań. Dominują te z tworzyw sztucznych, czyli torebki, folie, butelki i pudełka. Jak ograniczyć ich produkcję?
Audio
  • "Opakowanie ekologiczne" - co to takiego? (Ratujemy świat/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Vladimir Nenezic/Shutterstock

70 odpadów trafiających na dno oceanów to opakowania na żywność. Ziemię zalewa tona śmieci, które potrzebują setek lat, by ulec rozkładowi. Problemem, z którym musimy się zmierzyć nie jest już tylko recycling plastiku, ale też znalezienie przyjaznego dla środowiska i uniwersalnego odpowiednika. Świadomość zmian mają już nie tylko naukowcy i ekolodzy, ale coraz częściej konsumenci. Chcemy konsumować tak, by nie szkodzić środowisku. 

- Zwracamy uwagę nie tylko na produkt, ale również na to, w co jest on zapakowany. O jakość opakowań dbają też producenci. Żywność musi być zapakowana w tworzywa, które nie szkodzą naszemu zdrowiu, zachowując świeżość zapakowanych w nie produktów. Skoro tworzymy produkty, które mają chronić nasze zdrowie, czy nie powinniśmy produkować takich tworzyw, które byłyby też dobre dla środowiska? - pytał  Konrad Nowakowski, kierownik Zespołu Ekologii Opakowań w Instytucie Biopolimerów i Włókien Chemicznych Oddział w Warszawie, Centrum Badawczo-Rozwojowe Opakowań. 

Nie poprawia jej sytuacja zagrożenia epidemicznego, w czasie której kupiliśmy zbyt dużo żywności, której nie będziemy w stanie skonsumować. Do śmieci trafi nie tylko żywność, ale i duża ilość plastikowych opakowań. - Kupujmy produkty z surowców wtórnych, bądźmy świadomymi konsumentami. To jest nasza rola - przekonywał.

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Konrad Nowakowski, kierownik Zespołu Ekologii Opakowań w Instytucie Biopolimerów i Włókien Chemicznych Oddział w Warszawie, Centrum Badawczo-Rozwojowe Opakowań. 

Data emisji: 17.03.2020

Godzina emisji: 14.08

ac

Czytaj także

Segregujmy odpady, także w Święta

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 08:35
Julia Wizowska od lat pisze bloga nanowosmieci.pl, swoją wiedzą dzieli się na podczas warsztatów i wykładów, na co dzień współtworzy pracownię Cztery Razy Trzy. Niedawno ukazała się jej najnowsza książka "Na nowo śmieci" - to połączenie reportażu i poradnika, w której opowiada o odpadach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Platforma upcyclingowa. Wiesz jak i komu pomagasz

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 14:00
Robiąc porządek w szafach często stajemy przed wyborem co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami. Praktycznym rozwiązaniem, które przy okazji może pomóc potrzebującym jest oddanie naszych ubrań na cele charytatywne. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Smog. Diesle, kopciuchy, kominy" - czy radzimy sobie ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 09:07
Smog skraca nasze życie o blisko trzy lata. Jest bardziej zabójczy od malarii, HIV, alkoholu i narkotyków. Jak radzimy sobie w walce z zanieczyszczonym powietrzem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

#Kranujesz. Fakty i mity na temat kranówki

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 09:08
Wokół picia wody z kranu narosło wiele mitów i stereotypów. Wiele osób nadal jej unika, choć jest równie zdrowa, co ta, którą znaleźć możemy w butelkach. 
rozwiń zwiń