Okres grzewczy już za rogiem. Jak może wyglądać w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 08:25
Zbliża się okres grzewczy. W Czwórce sprawdzimy, czy w obliczu kryzysu paliw jakość powietrza może się pogorszyć.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: shutterstock

W najbliższym wydaniu audycji zastanowimy się jak może w tym roku wyglądać sezon grzewczy. Od lat sezon jesienno-zimowy kojarzy się z większym zanieczyszczeniem powietrza. Mimo dostępnych programów społecznych zachęcających m.in. do wymiany pieców na bardziej przyjazne środowisku, wciąż idzie to opieszale.

Jak tłumaczył w Czwórce, Jakub Chełmiński, dziennikarz "Gazety Stołecznej", autor książki "Smog, diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać", główną przyczyną kiepskiej jakości powietrza w Polsce jest palenie przez mieszkańców węglem w piecach, czy mokrym drewnem w kominkach.

- Przyczyną są też oczywiście samochody i transport, ale to głównie w centrach dużych miast. W Polsce mamy problem przede wszystkim z paleniem w piecach - mówił specjalista. - Ze śmietników znikają posegregowane papiery, śmieci komunalne, czy też inne przedmioty, które nadają się do spalenia. Jeśli w okolicy jest warsztat stolarski, znikną także drewniane, nawet polakierowane elementy. Nie wolno tego robić, a to praktyka powszechna - przyznał. 

Polska od dekad jest państwem o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Unii Europejskiej, a w zakresie poprawy jakości powietrza jest w naszym kraju wiele do zrobienia. Czy zimą, w obliczu kryzysu na rynku paliw jakość powietrza znacznie się pogorszy? Jak to wpłynie to na nasze zdrowie? O tym porozmawiamy z Piotrem Siergiejem z Polskiego Alarmu Smogowego.

W audycji także spotkanie z ciekawym człowiekiem. Monika Balińska jest kierowniczką produkcji w warszawskim Teatrze Studio. Sprawdzimy, na czym polega jej praca i jak wygląda jej dzień.

W cyklu "W te trendy" powiemy o popularnym ostatnio hasztagu #nostalgic food znanym również jako #comfort food. To powrót do korzeni, smaków dzieciństwa i prostych przepisów, które opierają się na podstawowych składnikach.

Popołudniem w Czwórce nie zabraknie także przeglądu sportowego.

Zobacz także:

***

Na audycję Czat Czwórki zapraszamy w środę (14.09) po godz. 15.05. Program poprowadzi Piotr Firan.

aw

 

Czytaj także

Czy ptaki mogą być wskaźnikiem smogu?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 14:30
Zatruwamy nie tylko siebie, ale również ptaki. Przeprowadzone badania wskazują, że ptaki, bardziej niż inne zwierzęta, reagują na zanieczyszczenia powietrza. Sprawdzamy czy możemy z nich korzystać jako biowskaźnika smogu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strzelanie do smogu. W Kalwarii Zebrzydowskiej testują nowe rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 10:03
Smog doskwiera mieszkańcom polskich miast i miasteczek. Zespół inżynierów z krakowskiej AGH postanowił znaleźć sposób na walkę z nim, tym razem nie skupiając się na przyczynie, a uderzając w efekt. W Kalwarii Zebrzydowskiej strzelają z antysmogowego działa. 
rozwiń zwiń