EKOiści". Ekologiczna akcja Czwórki - tym razem w Katowicach!

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 12:13
Życie w duchu #zerowaste, ograniczanie konsumpcji, korzystanie z publicznego transportu i zachęcanie do postawy "naprawianie zamiast kupowania" - to hasła ekologicznej akcji Czwórki. Były audycje, warsztaty i koncert Funk Da System. 
Kasia Dydo i jej goście podczas katowickiej odsłony akcji EKOiści
Kasia Dydo i jej goście podczas katowickiej odsłony akcji "EKOiści"Foto: Mateusz Kulik/Czwórka

szpilersi.JPG
Abradab, Szpilersi i hip-hop, który rozbujał Kraków

To trzecia i ostatnia odsłona "EKOistów" - projektu edukacyjno-muzycznego, którego głównym założeniem jest promowanie zachowań przyjaznych środowisku. Po wydarzeniach w Warszawie i Krakowie, teraz przyszedł czas na Śląsk. W ramach akcji zapraszamy na audycje, warsztaty i koncert Funk Da System. Dziś, 11 grudnia Czwórka zaprasza na spotkania z dziennikarzami, audycje na żywo, warsztaty upcyklingowe i koncert Funk Da System w Katowicach. Wstęp bezpłatny!

Dziennikarze z pomocą ekspertów podpowiadają, w jaki sposób stawiać pierwsze, ekologiczne kroki, zachęcają do podjęcia wyzwania zmiany stylu życia oraz do ograniczania nawyków szkodliwych dla planety, a co za tym idzie również dla nas samych. A wszystko po to, żeby zostać… EKOistą!

Marta Zalewska 1200.jpg
"EKOiści". Pośłuchaj koncertu Marty Zalewskiej

ZOBACZ TAKŻE "EKOiści". Czwórka w Krakowie w stylu eko >>>

Akcję o godz. 10.00 rozpoczęła Karina Terzoni w audycji "Ekoiści". Motywem przewodnim programu były "śląskie święta w wydaniu eko". W plenerowym studiu Czwórki w katowickim Rondzie Sztuki pojawiła się m.in. Dominika Bogucka, lokalna aktywistka, właścicielka sklepu eko i inicjatorka hasła "Katowice bez plastiku", które przyświecało pomysłowi wymiany jednorazówek na woreczki wielokrotnego użytku zrobione z firanek. Dominika opowiadała m.in. o szyciu ekologicznych prezentów i o organizowanych przez siebie warsztatach hajp "Święta bez śmieci". POSŁUCHAJ >>>

Druga godzina audycji "Ekoiści" (godz. 11.00-12.00) upłynęła pod hasłem sztuki, również ekologicznej. Katarzyna Dydo-Rosłoń rozmawiała z przedstawicielami start-upu Trashstock, założonym przez znanych projektantów, którzy w swojej karierze stworzyli już: robota do operacji serca, samochody wyścigowe, narzędzia budowlane, wozy strażackie, ratraki śnieżne, kaski dla kierowców rajdowych Formuły 1, a nawet… polski czołg. Grupa projektowa SOKKA, to tak naprawdę Kasia i Wojtek Sokołowscy. Goście radiowej Czwórki przybliżyli słuchaczom m.in. ideę zrównoważonego społeczeństwa, omówili ekorozwiązania miejskie w regionie i opowiedzieli o współpracy z instytucjami kultury, w tym o udziale na przykład w OFF Festivalu. POSŁUCHAJ >>>

ZOBACZ TAKŻE "EKOiści". Jak nie marnować żywności? >>>

EKOiści w Katowicach 1200.jpg
ZOBACZ WIĘCEJ Cykl EKOiści: w Czwórce >>>

O godz. 16.00 rozpoczęły się dwugodzinne ekologiczne warsztaty kolażowania "Co nam zalega?". Prowadzący Paweł Szeibel i Joanna Zdzienicka nie podali uczestnikom gotowej receptury na wykonywanie przydatnych rzeczy, ale… zapraszali do wspólnej zabawy i kreatywnego tworzenia w oparciu o dawne i nowoczesne wizje tego, co brzydkie i ładne, treściwe lub puste. Zachęcali też do rozmowy o upcyclingu i wspomnień o tym, co kiedyś wisiało na ścianie w "dużym" pokoju. Uczestnicy otrzymali obrazy lub reprodukcje z drugiej ręki i dali im nowe życie, tworząc swoje własne dzieło z wykorzystaniem tajników współczesnego kolażu.

funk da system ekoiści 1200.JPG
"EKOiści". Koncert Funk Da System w Czwórce

Akcję o godz. 20.00 zakończył koncert zespołu Funk Da System w klubie Królestwo w ramach audycji "Będzie głośno!" Damiana Sikorskiego. Zanim jednak słuchacze i uczestnicy wydarzenia usłyszeli mogli sporą dawkę funku, soulu i disco z dużą nutą improwizacji w wykonaniu pochodzącej z Górnego Śląska grupy, prowadzący audycję zapytał muzyków m.in. o ekologiczne wątki we współczesnej muzyce i dalsze, artystyczne plany. POSŁUCHAJ >>>

***

Wstęp na warsztaty i koncert bezpłatny! Wejściówki zdobycia na antenie i w mediach społecznościowych Czwórki oraz pod adresem: bedzieglosno@polskieradio.pl.

mat. pras./kd

Czytaj także

Vienio, Jamiroquai, Brodka, czyli muzyka pro-eko

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 14:02
Jednym z przykładów piosenki zaangażowanej w problemy ekologiczne jest "Corner of the Earth” formacji Jamiroquai. Vienio, Brodka czy Bovska także w swoich utworach poruszają tę tematykę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekowarsztaty, koncerty i spotkania - "EKOiści" w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 08:42
"Naprawianie zamiast kupowania" i "zero waste" to hasła kolejnej odsłony edukacyjno-muzycznego projektu "EKOiści". Tym razem Czwórka zawitała do Krakowa. Były darmowe warsztaty, rozmowy o dobrym gotowaniu i życiu bez plastiku w przyjaznym otoczeniu. Na finał zagrali Szpilersi.  
rozwiń zwiń