X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekoiści. Powstanie zrównoważonych miast zależy od nas

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 14:18
Julia Blanc-Michalska od 6 lat zajmuje się budową pierwszej zrównoważonej dzielnicy w Polsce pod nazwą Miasteczko Siewierz-Jeziorna. Wymaga wiele, ale najwięcej od siebie. -  Nie można budować zrównoważonego miasta, jeśli samemu nie żyje się w ten sposób - mówi w Czwórce.
Audio
  • Julia Blanc–Michalska opowiada o zrównoważonych miastach, a Katarzyna Basiewicz o miejskiej partyzantce ogrodniczej (Stacja Kultura-Ekoiści/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ KENG MERRY

Wielu mówi już, że ekomiasta to przyszłość architektury. - Takie miasta już istnieją. Ja wolę je nazywać miastami zrównoważonymi, bo ekomiasto to słowo, pod które bardzo łatwo wszystko podciągnąć, a wciąż nie jest jasne, co znaczy - mówi gość Kasi Dydo. - Zrównoważone miasto to takie, które nie obciąża naszego świata za bardzo. Surowców mamy tyle ile mamy i trzeba z nich bardzo oszczędnie korzystać, bo jest nas 7,5 miliarda. To miasto stara się zabrać tego świata jak najmniej, dba też o aspekt społeczny, żeby tam się dobrze mieszkało. 

Julia Blanc–Michalska i Kasia Dydo fot. Karina Terzoni/Czwórka Julia Blanc–Michalska i Kasia Dydo fot. Karina Terzoni/Czwórka

W zrównoważonych miastach musimy dbać o środowisko i nie zapominać o ludziach Julia Blanc-Michalska

Julia Blanc-Michalska podkreśla, że najlepiej zacząć od siebie i być w tym autentycznym. - Ja w ten sposób staram się żyć i to wdrażać na poziomie mikro, w domu, w rodzinie i na poziomie makro w pracy - podkreśla. 

Jeśli dziś weźmiesz ze sobą torbę na zakupy, to to już jest ok Julia Blanc-Michalska

Eksperta zauważa, że na poziomie naukowym i technologicznym jesteśmy już w stanie tworzyć miasta zeroemisyjne. To czego nam brakuje to czynnik ludzki: nasze wybory. Tu zmiana mentalna jest bardzo istotna. Jakie kroki możemy podjąć już dziś, by żyć w zgodzie z naszą planetą? Jakie działania ekologiczne podejmuje Kraków? Co inspiruje twórców polskiej zrównoważonej dzielnicy? O tym w rozmowie ze audycji. 


Katarzyna Basiewicz i Kasia Dydo fot. Karina Terzoni/Czwórka Katarzyna Basiewicz i Kasia Dydo fot. Karina Terzoni/Czwórka

Czwórkowe studio w gościnnych progach klubokawiarni Forum Przestrzenie odwiedziła też Katarzyna Basiewicz połowa duetu Inspekty.pl, który zajmuje się m.in. miejską partyzantką ogrodniczą. - Ekologiczna świadomość mieszkańców Krakowa rośnie, jako mieszkańcy bierzemy sprawy w swoje ręce i z Dominiką jesteśmy przykładem tego, że staramy się działać na własnym podwórku, gdzie założyłyśmy swój ogród - mówi gość Kasi Dydo. 

Jak dziewczyny wpadły na pomysł zasiewania miejskich nieużytków, podwórek i parapetów? Jak miejskie ogrodnictwo uprawiać zimną? Czym są bomby nasienne i czy to jest legalne? O tym w rozmowie w drugiej części audycji. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura-Ekoiści

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Julia Blanc–Michalska (od 6 lat zajmuje się budową pierwszej zrównoważonej dzielnicy w Polsce pod nazwą Miasteczko Siewierz-Jeziorna, ekoaktywistaka), Kasia Basiewicz (Inspekty.pl)

Data emisji: 28.11.2019

Godzina emisji: 11.17

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Recykling w modzie. Mniej znaczy kreatywniej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 20:11
Jedna z największych marek kojarzonych z fast fashion zadeklarowała, że do 2030 roku do produkcji swoich ubrań będzie wykorzystywać wyłącznie produkty z recyklingu i materiałów przyjaznych środowisku, coraz więcej marek oferuje zniżki w zamian za ubrania, które zostaną oddane do ponownego przetworzenia. Czy te zmiany, to początek rewolucji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wysokie stężenie CO2 w mieszkaniach działa na nas tak samo, jak smog"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 16:29
Co czwarty Polak min. raz w tygodniu we własnym domu oddycha powietrzem o zbyt wysokim stężeniu dwutlenku węgla - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Netatmo. To zła informacja, zwłaszcza, że według danych WHO, większość z nas aż 90 procent czasu spędza w pomieszczeniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zmieniaj dietę, nie klimat" - jak ratować Ziemię rezygnując z mięsa?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 11:42
Nie tylko samochody czy fabryki zatruwają Ziemię. Bardzo podobny efekt mają przemysłowe hodowle zwierząt. Dlatego nasza świadoma decyzja o przejściu na wegetarianizm bądź weganizm może przyczynić się do ochrony środowiska.
rozwiń zwiń