Ekowarsztaty, koncerty i spotkania - "EKOiści" w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 08:42
"Naprawianie zamiast kupowania" i "zero waste" to hasła kolejnej odsłony edukacyjno-muzycznego projektu "EKOiści". Tym razem Czwórka zawitała do Krakowa. Były darmowe warsztaty, rozmowy o dobrym gotowaniu i życiu bez plastiku w przyjaznym otoczeniu. Na finał zagrali Szpilersi.  
Kasia Dydo podczas Czwórkowej akcji Ekoiści
Kasia Dydo podczas Czwórkowej akcji "Ekoiści"Foto: Karina Terzoni/Czwórka

Celem projektu "EKOiści" jest edukacja ekologiczna poprzez konsultacje i warsztaty, audycje specjalne oraz koncerty. Czwórka wraz z ekspertami podpowiada jak segregować odpady, minimalizować ich produkcję - zwłaszcza plastiku - jak żyć w  duchu "zero waste", jak ograniczać konsumpcyjny styl życia, zużycie energii, a także zachęca do korzystania z transportu publicznego i do postawy "naprawianie zamiast kupowania".

Po warszawskiej premierze wydarzenia, kolejna akcja odbyła się w piątek, 29. listopada, w Krakowie - w klubokawiarni Forum Przestrzenie przy ul. Marii Konopnickiej 28.

To właśnie tu odbyły się bezpłatne warsztaty ekologiczne "W dobrym klimacie". Podczas spotkania uczestnicy uszyli własne ekoworeczki na zakupy, mieli też okazję dowiedzieć się, jak troskę o środowisko połączyć z pomysłem na swoje życie czy biznes. Całość poprowadziła Julia Blanc-Michalska, absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, od lat związana z budową pierwszej zrównoważonej dzielnicy w Polsce - "Miasteczko Siewierz Jeziorna". Koncepcja projektu zakłada, że Siewierz Jeziorna będzie dzielnicą, która zaspokoi codzienne potrzeby mieszkańców w odległości pięciu minut od domu, z uwzględnieniem wykorzystania terenów zielonych i rekreacyjnych. Posłuchaj>>>


Czytaj także
smaki warzywa.jpg
Ekoiści. Jarzynova podpowiada jak wycisnąć resztki do cna i zrobić porządki w lodówce

Ponadto na antenie Czwórki pojawił się temat "zero waste" w kuchni. Gościem Kariny Terzoni była Dominika Wójciak - "Jarzynova", kucharka, promotorka zdrowego i sezonowego odżywiania, zwyciężczyni III polskiej odsłony programu MasterChef, autorka pięciu książek, m.in. "Sezonowego warzywa. Wegetariańskiej uczty" oraz bloga "Kulinarne bezdroża". 

Przedstawiciele klubokawiarni Forum Przestrzenie opowiedzieli o swojej akcji pod hasłem "Projekt Dżok", polegającej na szukaniu ciepłych i kochających domów dla bezdomnych zwierząt. Nazwa jest hołdem dla psa, który stał się symbolem wierności i miłości do człowieka. Dżok to pies, który zawsze w tym samym miejscu czekał na swojego opiekuna wracającego z pracy - w pobliżu ronda Grunwaldzkiego w Krakowie, mimo że ten się nie pojawiał. O tej historii zrobiło się głośno, kiedy media podały, że opiekun zmarł i szukano nowego domu dla Dżoka. Posłuchaj>>>

Po godzinie 10.00 Katarzyna Dydo-Rosłoń rozmawiała z Julią Blanc-Michalską o budowie pierwszej zrównoważonej dzielnicy w Polsce pod nazwą "Miasteczko Siewierz Jeziorna", a także z Kasią Basiewicz z portalu Inspekty.pl o ekologicznych rozwiązaniach w Krakowie na przykładzie miejskiego ogrodnictwa.


Posłuchaj także
szpilersi 1200.jpg
Abradab, Szpilersi i hip-hop, który rozbujał Kraków

Na zakończenie "ekodnia", w Forum Przestrzenie Damian Sikorski porozmawiał z Abradabem i ambasadorami "EKOistów" - grupą Szpilersi - o ekologii we współczesnej muzyce i planach artystycznych rapera oraz zespołu. Szpilersi zagrali także koncert, którego można było wysłuchać na antenie w ramach audycji "Będzie Głośno"

***

Ostatnia odsłona "EKOistów" odbędzie się 11 grudnia w Katowicach, gdzie zagra grupa Funk Da System.

Czwórka zaprasza także do słuchania stałej audycji ekologicznej we wtorki w godz. 14.00-15.00 "Ratujemy świat. Prowadząca Katarzyna Dydo-Rosłoń z jej goście  wyjaśniają procesy wpływające na degradację środowiska naturalnego i podpowiadają, jak małymi krokami przestawić się na ekologiczny tryb życia.

ZOBACZ WIĘCEJ o projekcie "Ratujemy świat" >>>

Czwórki można słuchać na stronie czworka.online, w systemie cyfrowym DAB+ oraz poprzez aplikację Polskiego Radia.

mat. pras./kd

 

Czytaj także

Vienio, Jamiroquai, Brodka, czyli muzyka pro-eko

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2019 14:02
Jednym z przykładów piosenki zaangażowanej w problemy ekologiczne jest "Corner of the Earth” formacji Jamiroquai. Vienio, Brodka czy Bovska także w swoich utworach poruszają tę tematykę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"EKOiści" - Czwórka promuje ekologiczny tryb życia

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 15:52
"EKOiści" to projekt edukacyjno-muzyczny, którego głównym założeniem jest promowanie przyjaznych środowisku zachowań. Składają się na niego audycje, konsultacje ekologiczne i koncerty. Ekoambasadorami cyklu zostali: Marta Zalewska, Szpilersi i Funk da System.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy to zmierzch znanych gatunków? Zwierzęta skazane na koniec. Wojciech Brewka o "Hope"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 14:46
Niedźwiedź brunatny, łoś, ryś, wróbel... to jedne z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce gatunków zwierząt. Jednak wiele wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości mogą to być słowa równie egzotyczne jak nazwy gatunków dinozaurów.
rozwiń zwiń