Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich. Czwórka w Lądku Zdroju!

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 11:00
Zapraszamy na kolejne specjalne wydanie audycji "Rozbiegani". Tym razem Czwórka pojawi się w Lądku Zdroju, na starcie Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich. 
Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich
Dolnośląski Festiwal Biegów GórskichFoto: arch. pryw. Kariny Terzoni

Rozbiegani_2.jpg
ZOBACZ TAKŻE "Rozbiegani" z Krościenka nad Dunajcem

W piątkowym, specjalnym wydaniu audycji "Rzobiegani" przenieśliśmy się do Lądka Zdroju. Rozmawialiśmy m. in. z organizatorami Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich. W Parku Zdrojowym im. Jana Pawła II w Lądku-Zdroju mówiliśmy o najdłuższych, a zarazem najtrudniejszych trasach na biegu i dotychczasowych rekordzistach trasy. 

Posłuchaj
23:14 _PR4_AAC 2020_07_17-09-08-08.mp3 Posłuchaj plenerowej audycji "Rozbiegani" ze startu w Lądku-Zdroju (Czwórka)

 

- Festiwal Biegowy w Lądku-Zdroju to aż osiem startów. Od 240 kilometrów do 10 - każdy znajdzie tu coś dla siebie - przekonywała prowadząca audycję Karina Terzoni. Festiwal trwa od czwartku do niedzieli. 

etapowa triada karina terzoni 1200.jpg
ABC górskiego biegania: sprawdzone buty, woda i sen między etapami

Posłuchaj także:

Gośćmi Czwórki byli m.in. Piotr Hercog, organizator wydarzenia i biegacz, a także Bartłomiej Przedwojewski - lekkoatleta specjalizujący się w biegach długich. W 2011 wraz z kolegami z reprezentacji sięgnął po srebrny medal mistrzostw świata w biegach górskich. Zawodnik, który znalazł się w składzie Teamu Salomon Elite na rok 2020. Team międzynarodowy Salomon Elite to z pewnością najmocniejszy team w świecie biegów górskich.

- Mimo dużych dystansów trasy 130 i 240 kilometrów niezmiennie cieszą się największym zainteresowaniem - mówił organizator. - Stajemy na starcie w dziwnych czasach, wymagających przestrzegania wielu obostrzeń, jednak wszyscy biegacze bardzo sprawnie dostosowywali się do naszych wskazówek i sugestii. Zmian dotyczących organizacji festiwalu jest sporo. Począwszy od karty biegacza, startu w interwałach, grupach maksymalnie pięcioosobowych i obowiązkowo w maseczkach. Obowiązywały osobne wejście i wyjście w biurze zawodów. Maseczki obowiązują również w strefie bufetów oraz na finiszu trasy - wyliczał. 

Czytaj także

W Lądku będziemy także w sobotę (19.07). Po godz. 13.05 zaprosimy na rozmowę o patentach na przetrwanie w górach 240 km, o halucynacjach, skrajnym wycieńczeniu oraz o tym, dlaczego biegacze wracają na trasę tego morderczego biegu. Gośćmi Czwórki tego dnia będą Rafał Kot, popularny "Góral z Mazur", jeden z najlepszych ultramaratończyków górskich w północnej Polsce, który opowie m.in. o podwójnym "wbiegnięciu na Mount Everest" oraz udziale w chorwackim 100 Miles of Istria oraz o tym jak przetrwać w górach 240 km, a także Rafał Bielawa, który pokonał 444 km w 82 godz. 46 min. i został rekordzistą Głównego Szlaku Sudeckiego.

Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich/fot. arch. pryw. Kariny Terzoni Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich/fot. arch. pryw. Kariny Terzoni

W tym roku Festiwal Biegowy w Lądku-Zdroju dołączył do tzw. Złotej Serii. Oznacza to, że start w tych zawodach może być dla zawodnika eliminacją do biegu na Azorach. - Złota Seria to prestiżowe biegi w tym roku rozgrywane na pięciu kontynentach. Do finału, który odbędzie się na przełomie października i listopada na Azorach można zakwalifikować się tylko w dwudziestu miejscach. Z powodu pandemii Lądek-Zdrój jest pierwszym miejscem, w którym polski biegacz może otrzymać tzw. złoty bilet uprawniający do startu na Azorach. Tam spotkają się najszybsi biegacze świata specjalizujący się w biegach maratońskich. Start w takim biegu to duży przywilej - mówił Piotr Hercog.

Kto spośród polskich biegaczy jest faworytem w tym roku? Posłuchaj audycji "Rozbiegani", w której rozmowy z organizatorem i uczestnikami biegu nadawanej na żywo z Lądka-Zdrój.

***

Na specjalne wydania audycji "Rozbiegani" z Lądka Zdroju zapraszamy w piątek (18.07) po godz. 9.05 i w sobotę (19.07) po godz. 13.05. Program poprowadzi Karina Terzoni

mat. pras./kd/ac

Czytaj także

Ultra Śledź 2020. Wyzwanie dla biegających z wilkami

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 14:04
Ultra Śledź to pierwszy bieg ultra na Podlasiu. Zawodnicy będą biegli przez piękne leśne tereny Puszczy Knyszyńskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biegi i rajdy na orientację. Katarzyna Karpa: tu prędkość nie jest najważniejsza

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 14:59
Biegaczka Katarzyna Karpa opowiadała w Czwórce o tajnikach biegów i rajdów na orientację. - Biegi z reguły są krótkie, do 10 km. Znacznie dłuższe są rajdy na orientację. W obu przypadkach inaczej wyglądają mapy, z których się korzysta, inne jest też przygotowanie - mówiła gość Czwórki.    
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biegowa triada. Czwórka w Krościenku nad Dunajcem

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 11:34
Zapraszamy na specjalne wydanie audycji "Rozbiegani". Tym razem Karina Terzoni pojawiła się w malowniczym Krościenku nad Dunajcem podczas Festiwalu Biegów Górskich Etapowa Triada. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gorce Ultra Trail. Nie tylko dla wyczynowców

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 15:09
Bieg Gorce Ultra Trail wystartuje w pierwszy weekend sierpnia. Będzie można pobiec na dystansach od 12 do 102 km. - Zapisy są już uruchomione, chętni zgłaszają się na wszystkie długości tras - mówili Violetta Domaradzka i Robert Zakrzewski, organizatorzy.
rozwiń zwiń