Uczelnie morskie - jak się dostać i czego się spodziewać?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 17:00
Budowa jachtów, nawigacja, logistyka, czy bezpieczeństwo morskie. To tylko niektóre z kierunków, jakie oferują w Polsce uczelnie morskie. W naszym kraju można studiować je na Akademii Morskiej w Szczecinie, Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni, Uniwersytecie Morskim w Gdyni, czy Politechnice Gdańskiej. Sprawdzamy, jak wygląda nauka na tych uczelniach.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Denis Tabler
shutterstock_praca zdalna 1200.jpg
Strefa studenta. Jak obronić dyplom w czasie pandemii?

Zdając egzamin na uczelnie morskie, trzeba przejść specjalistyczne badania zdrowotne, zwane morskim świadectwem zdrowia. Składa się je równolegle z papierami na uczelnię. Jak mówią rozmówcy audycji, ilość chętnych zależy od kierunku. Są takie, jak choćby eksploatacja siłowni okrętowych i obiektów demograficznych na Uniwersytecie Morskim w Gdyni, gdzie jest mniej chętnych niż miejsc. Jednak utrzymanie się na tym kierunku bywa trudne. Za to po jego skończeniu można zdobyć wymagającą, ale dobrze płatną pracę. 


Posłuchaj
22:11 Czwórka/ Strefa Studenta - szkoła morska 02.03.2021.mp3 W audycji rozmawiamy o studiach na uczelniach morskich (Strefa Studenta/Czwórka)

- Ten kierunek oznacza zajmowanie się wszystkim urządzeniami na statku lub platformie wiertniczej. W ramach studiów mamy laboratoria na silnikach okrętowych, wszelkiego rodzaju symulatory siłowni okrętowych, na których odpalamy siłownię okrętową od zera, czyli od braku prądu, braku zasilania, do poziomu "cała naprzód" - mówi absolwent tego kierunku Wiktor Sielski - Na praktykach zajmowałem się m.in. obsługą silnika głównego, silników pomocniczych, kotłów, wszelkiego rodzaju urządzeń okrętowych, które były w danej chwili potrzebne na statku.

Zobacz także:

Praktyka na statku jest nieodłącznym elementem edukacji, chociaż w zależności od kierunku różnie może wyglądać i odbywać się na różnych jednostkach. - Byłam na praktykach na "Darze Młodzieży" i była to fajna przygoda. Żaglowce dają nam możliwość poznania siebie, morza i zrozumienia tego, co to jest współpraca z innymi członkami załogi - mówi Natalia Winiarska, studentka transportu morskiego na Wydziale Nawigacyjnym na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. - Przygotowuję się do roli kapitana, ale zanim do tego dojdę, jest jeszcze droga oficerów, więc na razie miałam zadania bliższe oficerom wachtowym.

Jak przyznaje nasza rozmówczyni, funkcja kapitana jest bardzo odpowiedzialna. Kapitan nadzoruje pracę całego zespołu, musi ją koordynować i odpowiada przed armatorem. Musi więc posiadać wiele umiejętności.


shutterstock_studenci_1200.jpg
Jaki zawód liczy się w pandemii?

Zobacz także:

- Studia nawigacji nie różnią się za bardzo od innych kierunków inżynierskich, nie licząc przedmiotów zawodowych związanych z pływaniem i innymi aspektami pracy w gospodarce morskiej - mówi Wiktoria Arbaros, studentka nawigacji na Akademii Morskiej w Szczecinie. - Jest dużo matematyki i fizyki, przedstawionej jednak w przystępny sposób. Mamy przedmioty morskie związane stricte z pływaniem, z nawigacją, planowaniem podróży morskiej, czyli zadaniami, którymi zajmują się oficerowie. Mamy też wiele przedmiotów, które zahaczają o gospodarkę morską jako całość, czyli ochronę środowiska morskiego, o pracę osób kontrolujących statki. Przedstawione są nam wszystkie aspekty związane z transportem morskim i pływaniem.

Zobacz także:

Innym kierunkiem związanym z morzem jest logistyka i transport, który jest spotykany również na innych uczelniach, tutaj koncentruje się na transporcie morskim. - Na tym kierunku uczymy się logistyki morskiej, bardziej patrzymy na porty w Europie takie jak Rotterdam czy Hamburg i staramy się ustalić pewną sieć logistyczną - opowiada Patryk Klajda, student Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. - Po skończeniu tego kierunku można na przykład pracować w firmie transportowej lub logistycznej. Najważniejsza w tej pracy jest przede wszystkim znajomość języka angielskiego, która najlepiej, gdyby była na poziomie C2.

Zobacz także:

Jak dodaje Sylwia Dudziak, studentka Akademii Morskiej w Gdyni, logistyka jest szerokim pojęciem, a zakres obowiązków zależy od stanowiska. - Przede wszystkim jest to przygotowanie towaru do przewozu, wybranie drogi, jaką ten towar miałby pokonać, przygotowanie dokumentów, współpraca z dostawcami i z agencją celną.

W ramach uczelni działa również dużo kół naukowych, do których można dołączyć bez względu na kierunek swoich studiów. Na wielu uczelniach istnieje też możliwość wyjazdu w ramach Erasmusa.

Posłuchaj

03:56 Czwórka/Strefa Studenta - talent za talent 02.03.2021.mp3 Konkurs "Talent za talent" trwa. Rozmawiamy o jego szczegółach (Strefa Studenta/Czwórka)

W audycji również mówiliśmy o konkursie "Talent za talent", skierowanym do tegorocznych maturzystów, o którym więcej można się dowiedzieć tutaj >>> "Talent za talent". Matura za pasem - sprawdź swoją kreatywność

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Natalia Winiarska (Uniwersytet Morski w Gdyni), Wiktoria Arbaros (Akademia Morska w Szczecinie), Patryk Klajda (Uniwersytet Morski w Gdyni), Sylwia Dudziak (Akademia Morska w Gdyni), Wiktor Sielski (Uniwersytet Morski w Gdyni)

Data emisji: 02.03.2021

Godz. emisji: 14.08

aw

Czytaj także

Zagraniczne studia od stycznia? Sprawdź, jak aplikować

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 13:11
Tegoroczni maturzyści wciąż mogą aplikować na europejskie uczelnie. Wiele uczelni wprowadziło możliwość rozpoczynania roku akademickiego w styczniu. Chodzi m.in. o placówki w Irlandii, Holandii, Danii, we Włoszech, a także Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Talent za talent". Matura za pasem - sprawdź swoją kreatywność

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 19:50
Czas szkoły to okres, gdy bardziej niż kiedykolwiek możemy realizować swoje pasje. Dla przyszłych studentów, którzy mają ich wiele, a także są kreatywni, stworzono konkurs "Talent za talent", a Czwórka objęła to wydarzenie swoim patronatem. 
rozwiń zwiń