Praktyki studenckie. Co robią studenci szkół wojskowych?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 18:50
Wakacje to nie tylko czas odpoczynku. Dla studentów to także okres praktyk. Przyszli absolwenci szkół wojskowych odbywają je w miejscach niedostępnych dla cywili. 
Dla studentów wakacje to czas praktyk i staży. Podpowiadamy, gdzie znależć te najlepsze i najciekwasze.
Dla studentów wakacje to czas praktyk i staży. Podpowiadamy, gdzie znależć te najlepsze i najciekwasze.Foto: shutterstock.com

"Musimy być hakerami i obrońcami"

Podchorąży Łukasz Czerniszewski jest studentem Wojskowej Akademii Technicznej na kierunku kryptologia i cyberbezpieczeństwo. - Nasze praktyki polegają na tym, że uczymy się śledzić, obserwować i wykrywać ataki hakerskie oraz im przeciwdziałać - opowiada. - Konfigurujemy urządzenia techniczne i bierzemy udział w symulacjach ataków - zarówno jako strona odpierająca, jak i inicjująca. Trochę przypomina to zawody, kto lepiej sobie poradzi - śmieje się rozmówca Weroniki Puszkar.

Jak wyglądają praktyki w Wojskowej Akademii Technicznej?

Absolwent kryptologii i cyberbezpieczeństwa w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie może znaleźć zatrudnienie w wojsku, administracji, sektorze gospodarczych i w strukturach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa. - W tej branży należy zachować czujność, bo cyberprzestępcy poszukują coraz to nowych metod działania. My powinniśmy być krok przed nimi. Praktyki pozwalają nam zdobyć odpowiednie kompetencje, które w przyszłości mogą stać się gwarantem dobrej i interesującej dla nas pracy - dodaje Łukasz Czerniszewski. 

Teoria w szkole, praktyka w jednostce

Sierżant podchorąży Daniel Walasek jest studentem piątego roku na kierunku lotnictwo i kosmonautyka w Wacie. - Studenci wojskowi mają praktyki w całej Polsce, wszystko zależy od specjalizacji. Moje praktyki najczęściej odbywały się albo w Dęblinie, albo w bazach lotniczych - mówi gość Czwórki. - W trakcie studiów głównie skupiamy się na wiedzy teoretycznej, w trakcie praktyk wcielamy ją w życie. Możemy zobaczyć, jak funkcjonuje jednostka wojskowa na co dzień. Obserwujemy, ale też realizujemy zadania już na sprzęcie. Może nie są to bardzo odpowiedzialne rzeczy, ale zawsze to okazja, żeby zajrzeć do środka i poznać specyfikę danego sprzętu.    

Posłuchaj
06:12 CZWÓRKA Strefa studenta - praktyki 21.06.2022.mp3 Praktyki i staże dla studentów uczelni wojskowych (Strefa studenta/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Goście: Łukasz Czerniszewski Daniel Walasek (studenci Wojskowej Akademii Technicznej)

Data emisji: 21.06.2022

Godz. emisji: 14.40

kul


Czytaj także

Finanse - na jaką pomoc mogą liczyć studenci?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 19:05
Stancja, akademik, dojazdy, pomoce naukowe i życie towarzyskie - mimo że publiczne uczelnie są bezpłatne, to życie studenta kosztuje. Zaglądamy do kieszeni polskiego żaka i sprawdzamy, na jakie wsparcie może liczyć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz studiować za granicą? Idź na Our Future Forum

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 22:20
W pierwszy weekend czerwca w Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbędzie się konferencja Our Future Forum. - Można będzie się spotkać między innymi z mentorami, studentami zagranicznych uczelni i ekspertami - mówi Michał Mazur, prezes Our Future Foundation. - Uczestnicy dowiedzą się też, jakie wymiany międzynarodowe są dostępne dla studentów oraz licealistów i jak z nich maksymalnie skorzystać.
rozwiń zwiń