Sztuka latania. Jak zostać pilotem wojskowym?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2022 20:40
Wojskowe studia lotnicze wielu z nas kojarzą się z Lotniczą Akademią Wojskową w Dęblinie. To tam kształci się między innymi kandydatów na zawodowych pilotów i zawodowych żołnierzy na potrzeby Polskich Sił Zbrojnych. Sprawdzamy, jakie warunki trzeba spełnić, żeby się dostać do Akademii, i jak wygląda w niej nauka.
Piloci, zanim zasiądą za sterami maszyny, muszą przejść długie szkolenie.
Piloci, zanim zasiądą za sterami maszyny, muszą przejść długie szkolenie.Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Wysokie loty - wysokie wymagania

Droga do wymarzonego zawodu jest długa i wymaga określonych predyspozycji. Rekrutacja na uczelnie wojskowe zaczyna się wcześniej niż w pozostałych szkołach wyższych. Do Lotniczej Akademii Wojskowej mogą zdawać zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Kandydatów na pilotów czeka poważny sprawdzian. Muszą przejść m.in. badania psychologiczne, dokładne pięciodniowe badania medyczne, test sprawnościowy, rozmowę rekrutacyjną oraz egzamin w symulatorze lotów. - Po szczegółowych badaniach kandydaci otrzymują kategorie odzwierciedlające ich predyspozycje - tłumaczy plutonowy podchorąży, pilot śmigłowca Mateusz Dziedzic. - Kategoria A jest na samoloty odrzutowe, ponaddźwiękowe, kategoria C na śmigłowce i samoloty transportowe.


Doświadczenie zwiększa szanse

Kandydaci na pilota nie muszą umieć latać. Jednak jeżeli mają jakieś doświadczenia na tym polu, to może zwiększyć ich szanse. - Mogą to być doświadczenia choćby w lataniu szybowcem. Taka umiejętność bardzo podnosi szanse kandydata, aby siąść za sterami - wyjaśnia gość audycji. - Oczywiście na początku jest instruktaż, podczas którego kandydaci na pilotów mogą zapoznać się z symulatorem F-16.

Szczęśliwcy, którym uda się dostać do Lotniczej Akademii Wojskowej, zaczynają ją w stopniu szeregowca. - Do tego dopisujemy tzw. tytuł podchorążego, co oznacza studenta Akademii Wojskowej - mówi Mateusz Dziedzic. - Z upływem czasu, nauki i doświadczenia możemy zdobywać kolejne stopnie: kaprala, starszego kaprala, plutonowego i sierżanta.

Źr. Youtube/Wojsko Polskie/Zostań Żołnierzem 🇵🇱 - Lotnicza Akademia Wojskowa cz. 1


Matematyka i fizyka to podstawa

Jeżeli chodzi o naukę, to - jak zaznacza rozmówca Weroniki Puszkar - na uczelni wykładane są przedmioty typowo zawodowe oraz te związane z matematyką i fizyką. - Dlatego dobrze zdawać je na maturze. Do tego dochodzi język angielski, a z czasem przedmioty lotnicze, począwszy od mechaniki lotu, aerodynamiki statku powietrznego czy telekomunikacji lotniczej, którą piloci posługują się na co dzień - wylicza gość audycji.

Zajęcia praktyczne zaczynają się na symulatorach, po pierwszym roku. - Na praktykach siadamy za sterami naszej wymarzonej maszyny i pod okiem instruktora wykonujemy loty - mówi Mateusz. - Na początku zdobywa się licencję cywilną, po jej zdobyciu wykonuje się loty samodzielne.

Zobacz także:


Gwarantowane zatrudnienie

Co istotne, po ukończeniu nauki absolwenci Lotniczej Akademii Wojskowej mają możliwość zatrudnienia. - Szkołę kończy się w randze podporucznika Wojska Polskiego - jest to pierwszy stopień oficerski i automatycznie mamy zawód - tłumaczy gość Czwórki. - Trafiamy do bazy lotniczej i wykonujemy dalszą pracę jako pilot wojskowy.

Uczelnia w Dęblinie kształci także specjalistów "naziemnych", takich jak kontroler ruchu lotniczego, nawigator statku powietrznego. Jest również kierunek ogólnologistyczny, więc kandydaci mają w czym wybierać.


Posłuchaj
20:04 Czwórka/Strefa studenta - pilot 08.02.2022.mp3 Co trzeba wiedzieć, żeby zostać pilotem? (Strefa Studenta/Czwórka)

Jak nie Dęblin, to co?

W Polsce pilotów cywilnych kształcą także Politechnika Rzeszowska i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. Na innych uczelniach działają koła naukowe, które pozwalają rozwijać pasję latania. Na Uniwersytecie Zielonogórskim np. działa od niedawna Lotnicze Koło Naukowe. Założyli je studenci Wydziału Mechanicznego, gdzie od nowego roku akademickiego można też uczyć się na specjalności mechanika lotnicza.

- Zapraszamy wszystkich chętnych do naszego koła, mogą to być osoby nawet niezwiązane z lotnictwem - mówi Maks Byczkowski, przewodniczący koła. - Zajmujemy się budowaniem symulatora lotów. Więc ta mechanika nieco przeważa w obecnych zainteresowaniach. Jednak przy tworzeniu symulatora potrzebne będzie także oprogramowanie oraz automatyka, studenci innych specjalizacji również mogą znaleźć dla siebie coś ciekawego.

W ramach koła studenci, przyuczając się również do specjalności mechanika lotniczego, korzystają z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej. Mają więc doskonałe warunki do rozwijania swojej pasji.

Podcast "Zostań żołnierzem", autor Agnieszka Drążkiewicz Polskie Radio.

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi Weronika Puszkar

Goście: plut. pchor. Mateusz Dziedzic (pilot śmigłowca), Maks Byczkowski (przewodniczący Lotniczego Koła Naukowego na Uniwersytecie Zielonogórskim)

Data emisji: 08.02.2022

Godz. emisji: 14.08

aw

Czytaj także

Szkoły dla przyszłych wojskowych. Jak wyglądają takie studia?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 20:06
Wojskowa Akademia Techniczna i Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie to najpopularniejsze placówki, które kształcą zawodowych żołnierzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Język migowy - gdzie się go nauczyć i na czym polegają studia?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 19:49
Małgorzata Limanówka, tłumaczka języka migowego, po raz kolejny skradła serca Polaków, tym razem tłumacząc koncert kolęd TVP. Nic dziwnego, że w głowach wielu zaświtał pomysł, by wybrać jej zawodową drogę. Gdzie się nauczyć języka migowego?
rozwiń zwiń