Studia w pandemii. Czy studenci obronią się zdalnie?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 17:30
Pod koniec czerwca i na początku lipca odbędą się obrony prac licencjackich, inżynierskich i magisterskich. W jakiej formie odbędą się w tym roku?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Pheelings media
studenci nauka praktyka uczelnia shutter 1200 goodluz.jpg
Praktyki studenckie - jak odbyć je w pandemii?

Rok temu większość studentów broniła się zdalnie. To powodowało dodatkowy stres i obawy o dobre połączenie internetowe i inne techniczne kwestie. Sprawdzamy jak będzie w tym roku.

Posłuchaj
06:39 Czwórka/Strefa Studenta - sesja egzaminac 01.06.2021.mp3 Z Urszulą Wojtczak - Kokoszkiewicz z UMCS rozmawiamy o obronach pracy dyplomowej w trybie zdalnym (Strefa Studenta/Czwórka)

- Ze względu na sytuację pandemiczną egzaminy na UMCS będą się odbywały w sposób zdalny. Jednak w każdym uzasadnionym przypadku dziekan wydziału może podjąć decyzję o realizacji egzaminu w siedzibie uczelni - mówi Urszula Wojtczak - Kokoszkiewicz, koordynator biura jakości kształcenia UMCS. - Wtedy jest również odpowiedzialny za stworzenie odpowiednich warunków zgodnych z obostrzeniami.

Zgodnie z wymaganiami studenci są zobowiązani do posiadania dostępu do komputera lub innego urządzenia, które jest wyposażone w mikrofon, kamerę i umożliwia przesył danych w czasie rzeczywistym. Ważny jest oczywiście dostęp do internetu i aplikacji przez który będzie realizowany egzamin dyplomowy, a student musi wykazać się znajomością jego obsługi. - W przypadku braku odpowiedniego sprzętu można zgłosić się do prodziekana ds. studenckich i powiedzieć, jaki jest problem, wtedy uczelnia może zabezpieczyć odpowiedni sprzęt zgodnie z wewnętrznymi przepisami - radzi gość Czwórki.

shutterstock_studenci_1200.jpg
Jaki zawód liczy się w pandemii?

Posłuchaj także:

W dniu egzaminu przewodniczący komisji dzwoni do studenta, a zadaniem studenta jest być dostępnym na ok. 10 minut przed czasem. Powinien mieć przy sobie legitymację studencką w przypadku ewentualnej weryfikacji tożsamości. - Do obrony można się odpowiednio przygotować, ponieważ pytania egzaminacyjne są z reguły udostępniane studentom na około rok przed planowanym egzaminem dyplomowym - tłumaczy Urszula Wojtczak - Kokoszkiewicz. - Zakres i formę egzaminu ustala senat uczelni w porozumieniu z wydziałowym samorządem studentów i studenci są o tym informowani.

W audycji o doświadczeniach z zeszłorocznej obrony rozmawialiśmy ze studentami. - Byłam pierwszym eksperymentalnym rocznikiem, który przystępował do obrony zdalnej. Nie był to żaden stres, nie miałam żadnych problemów technicznych, wszystko przebiegło tak, jak powinno - opowiada Agnieszka Gryglicka. - Na wydziale ekonomicznym mieliśmy przygotowaną próbną obronę, także mieliśmy wzór i wiedzieliśmy wcześniej jak to będzie wyglądało i jak będzie zorganizowane. Oprócz tego, że egzamin odbywał się w przestrzeni wirtualnej, to przypominał klasyczną obronę.


Posłuchaj
12:36 Czwórka/Strefa studenta - obrona studenci 01.06.2021.mp3 Wspomnieniami z zeszłorocznej zdalnej obronie prac dyplomowych dzielą się Agnieszka Gryglicka i Gabriela Dycha (Strefa Studenta/Czwórka)

W trakcie obrony dobrze zadbać o odpowiedni strój i to nie tylko od pasa w górę. - Musiałam pewne rzeczy prezentować, więc było mnie widać bardziej niż do połowy - dodaje Gabriela Dycha. - Musiałam również pokazać pokój, żeby komisja sprawdziła, czy nie ma nikogo, kto by podpowiadał, i czy nie ma rozstawionych ściągawek.

Jak przyznają zgodnie obie absolwentki, obok stresu egzaminacyjnego, w zdalnej obronie zmartwieniem może być poczucie, że sprzęt lub sieć może się zawieść. - Na szczęście nic takiego się nie wydarzyło - śmieje się Agnieszka Gryglicka. - Nie było tak źle, wszystko odbyło się zgodnie z planem, a ja wiedziałam co mam robić.

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi Weronika Puszkar

Gość: Urszula Wojtczak - Kokoszkiewicz (koordynator biura jakości kształcenia UMCS), Agnieszka Gryglicka, Gabriela Dycha (w zeszłym roku zdalnie broniły prac dyplomowych)

Data emisji: 01.06.2021

Godz. emisji: 14.08

aw/pj

Czytaj także

Studenci na rynku pracy. Czas pandemii stawia przed nimi nowe wyzwania

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 10:25
Dzisiejszy rynek pracy zmienia się pod wpływem pandemii koronawirusa. Inne są preferencje pracodawców, inne poszukiwane kompetencje. Parlament Studentów RP zaprasza studentów do udziału w projekcie "Młodzi na rynku pracy". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egzamin do szkoły teatralnej. Obalamy mity o kajzerkach i słupach soli

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 16:30
Na początku czerwca rozpoczynają się egzaminy do szkół teatralnych. Wokół nich narosło już wiele mitów. Profesorowie akademii teatralnych zdradzają, jak to wszystko wygląda naprawdę. 
rozwiń zwiń