Polski student w Holandii. Jak znaleźć mieszkanie?

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 20:00
Coraz więcej polskich maturzystów wybiera studia zagraniczne. W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie Holandią, tam większość kierunków można studiować po angielsku. Jest jeden problem - chętnych jest więcej niż dostępnych na miejscu mieszkań.
Studencizdjęcie ilustracyjne
Studenci/zdjęcie ilustracyjneFoto: DisobeyArt/shutterstock

Jak przekonywał Karol Glonek z Elab Education Laboratory uniwersytety w Holandii apelują do studentów, by nie przyjeżdżali, nie mając zapewnionego lokum, bo w 2021 roku w tym kraju brakowało już ponad 26 tysięcy pokoi studenckich. - Holandia jest wyjątkowo zagęszczonym i zurbanizowanym krajem, więc problem z zakwaterowaniem żaków narasta z każdym rokiem - podkreślał ekspert. 

Zdaniem Karola Glonka, ceny mieszkań w Holandii rosną dynamicznie. - Oczywiście wszystko zależy od standardu, który wybieramy, ale to wzrost na poziomie nawet kilkuset euro miesięcznie - wyliczał. W Polsce jednak holenderskie uczelnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Według danych Elab Education Laboratory, aż 23 proc. Polaków chcących studiować za granicą składa papiery na uczelnie holenderskie. - Mamy w tym kraju dostępne dwa rodzaje mieszkań. Pierwszy z nich to lokum socjalne - w okazjonalnych stawkach. Paradoksalnie, by je wynająć, nie możemy mieć zbyt wielu środków na koncie. Druga grupa mieszkań to "tradycyjne" lokale i tu m.in. popyt generuje wzrost cen - wyliczał gość Czwórki.

Posłuchaj
11:07 czwórka holandia 2022_08_02-14-10-00 (1).mp3 Polscy studenci w Holandii - problemy mieszkaniowe (Strefa Studenta/Czwórka) 

Można także zdecydować się na akademik. - W Holandii studenci pierwszego roku mają pierwszeństwo - mówił Karol Glonek. - Jeśli ktoś jeszcze nie wybrał mieszkania, a decyduje się na studia w tym kraju, dobrym rozwiązaniem jest wynajem krótkoterminowy i jednocześne poszukiwanie mieszkania na miejscu - mówił gość Czwórki. - Warto też wynajmować większe mieszkania, ale w kilka osób, dzięki czemu nie będziemy musieli opłacać wyższych czynszów w pojedynkę - mówił. - Ostatecznym rozwiązaniem, jednocześnie bardzo drastycznym, jest oczywiście dziekanka - podkreślał. 

Czytaj także:

W Holandii oczywiście warto znaleźć zatrudnienie i pracować, jednak stawki, jakie zarobimy, uzależnione będą od naszego wieku. - Za sam fakt łączenia studiów i pracy dostajemy zapomogę. Jedynym warunkiem, by była ona bezzwrotna jest ukończenie studiów w ciągu 10 lat - podkreślał gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Strefa Studenta

Prowadzi: Weronika Puszkar 

Gość: Karol Glonek (premium education consultant, Elab education laboratory)

Data emisji: 02.09.2022

Godz. emisji: 14.15

pj

Czytaj także

Szkoły dla przyszłych wojskowych. Jak wyglądają takie studia?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 20:06
Wojskowa Akademia Techniczna i Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie to najpopularniejsze placówki, które kształcą zawodowych żołnierzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń