Kiszyniów - miasto wywrócone na drugą stronę

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2021 13:30
Są tacy, którzy uważają to miasto za zupełnie nieciekawe. Inni potrafią zwiedzać je godzinami. Co takiego ma w sobie Kiszyniów, czego zwykły turysta nie zauważy od razu?
Kiszyniów, Mołdawia
Kiszyniów, Mołdawia Foto: Shutterstock.com/Pelin Nathalia

Przewodnik po betonie

Pojawił się w latach 40. ubiegłego wieku i był najsurowszym z kierunków nowoczesnej architektury. Dla entuzjastów brutalizmu Kiszyniów jest idealnym miejscem do zwiedzania. - Kiszyniów w trakcie wojny został prawie w całości zniszczony, więc budynki, które możemy dziś oglądać w mieście, pochodzą z epoki modernizmu, ze szczególnym naciskiem na brutalizm. Są monumentalne, surowe, bardzo przytłaczające i wyglądają tak, jakby ktoś "wywrócił je na drugą stronę" - opowiada autorka audycji Martyna Matwiejuk. - Oczy, które nie są przyzwyczajone do tego typu zabudowy, mogą się tam zmęczyć. 

Posłuchaj
17:35 CZWÓRKA Swiatla wielkiego miasta - kiszyniow 23.10.2021.mp3 Kiszyniów - jak wygląda życie w stolicy Mołdawii? (Światła wielkiego miasta/Czwórka) 

W Kiszyniowie jak w cyrku

Jedną z najbardziej spektakularnych realizacji brutalistycznych jest bryła Cyrku Państwowego, który został wybudowany w Kiszyniowie w 1981 roku. Betonowy budynek, przypominający olbrzymi koszyk, z fasadą z powtarzającymi się literami V, zaprojektował Siemion Michajłowicz Shoikhet. Był to też najwygodniejszy i najnowocześniejszy cyrk w ZSRR. - Cyrk pełnił bardzo ważną rolę w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i był solidnie dotowany przez władze, już od czasów Włodzimierza Lenina. W tym, który powstał w Mołdawii, w okresie największej świetności odbywało się nawet 57 przedstawień miesięcznie - opowiada Matwiejuk. - Cyrk Państwowy oficjalnie zakończył działalność w 2004 roku, ale wtedy stał się atrakcyjnym punktem dla urbexów.


Cyrk Państwowy w Kiszyniowie Cyrk Państwowy w Kiszyniowie

Miasto budzi się do życia

Bartek Mazan - inżynier i podróżnik - do Kiszyniowa trafił przypadkiem. - Pojechałem tam w podróż służbową, ale żeby dowiedzieć się, jakie miasto będzie moim celem, najpierw musiałem zajrzeć do mapy. Nie wiedziałem, gdzie to jest i czego mogę się spodziewać - wspomina rozmówca Martyny Matwiejuk. - Stolica Mołdawii przypomina trochę Warszawę sprzed 20 lat. To miasto dopiero zaczyna się strukturyzować w oparciu o jakiekolwiek prawo budowlane. Z jednej strony świeże fundamenty, z drugiej strony dziura w ziemi, a pomiędzy nowa autostrada bez pasów - to dość powszechny obrazek. Ale bardzo się cieszę, że mogłem przyglądać się temu z bliska.

Chisinau - Moldova | 25 Things to Do | Travel video | Tolli4travel

***

Tytuł audycji: "Światła wielkiego miasta"

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Data emisji: 23.10.2021

Godzina emisji: 10.05

kul

Czytaj także

Szwajcaria - ser i zegarki, ale też rivella i granica ziemniaka

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 12:20
Szwajcaria kojarzy nam się z Alpami, przepięknymi narciarskimi kurortami, zegarkami, wybornymi serami i czekoladą. Jednak kraj ten kryje jeszcze mnóstwo innych tajemnic. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słowacja. "Spróbuj bryndzy i nie obudź nietoperza"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 13:50
Kraj jest mały, ale wakacje nie wystarczą, żeby docenić wszystkie jego uroki. - W gorących źródłach można zażywać kąpieli, w lokalnych knajpkach zajadać się haluszkami, a w jaskiniach dać nietoperzom święty spokój - opowiada dziennikarka Martyna Matwiejuk.
rozwiń zwiń