Kawa - czy to tylko używka?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 20:14
Latte, cappuccino, macchiato, americano, a może mała czarna? Z cukrem czy bez? Z ekspresu czy po turecku? Kawa może być przyrządzana na wiele sposobów. Jedno jest pewne - wielu z nas nie wyobraża sobie bez niej poranka. 29 października obchodzimy Dzień Kawy i sprawdzamy, czy oprócz pobudzenia kawa daje nam coś więcej.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/jazz3311

- Kawa to nie tylko pobudzająca kofeina - mówi Dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia. - Jak się okazuje, zawiera ponad tysiąc różnych dobroczynnych składników roślinnych, które mogą bardzo korzystnie wpływać na szereg naszych dolegliwości. Nie możemy traktować jej więc tylko jako używki.


Posłuchaj
02:36 Czwórka/Czat Czwórki - kawa 29.09. 2021.mp3 Z ekspertami rozmawiamy o kawie (Czat Czwórki/Czwórka)

 

W kawie cenne są zwłaszcza polifenole, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. - To są związki pochodzenia roślinnego, które sprzyjają zachowaniu dobrej kondycji - tłumaczy prof. Regina Wierzejska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. - Oczywiście kawa dostarcza też kofeinę, a skutki jej spożycia zależą oczywiście od dawki. Najlepiej spożywać ją w umiarkowanych ilościach.


Dalgona coffee kawa z kremem shutter 1200 Elena Veselova.jpg
Dalgona Coffee - jak przyrządzić hit ostatnich miesięcy?

Zobacz także:

Przyswajanie kawy przez nasz organizm zależy jednak od metabolizmu. - Może się okazać, że możemy wypić dwie filiżanki kawy kofeinowej, jednak gdy chcemy wypić jej więcej, warto sięgnąć po kawę bezkofeinową - radzi dr Agnieszka Jarosz. - Kawa bezkofeinowa daje nam smak i te same walory prozdrowotne co normalna mała czarna, jednak pozbawiamy się kofeiny, nie tracąc innych związków - tłumaczy.

Właściwie to nikt do końca nie wie, ile kofeiny jest w filiżance kawy. Wszystko zależy od jej rodzaju i sposobu serwowania. - Kawa kawie nierówna, a jej jakość zależy od gatunku botanicznego i od metody jej parzenia - dodaje prof. Wierzejska. - Rozpuszczalna wersja nie ma dobrych notowań, a wiele osób mówi, że to nie jest kawa. Jednak kawa rozpuszczalna jest absolutnie tak dobra jak ziarnista. To jest po prostu kawa, która była już raz zaparzona i skoncentrowana. Może być nawet mocniejsza od kawy ziarnistej.

Warto jednak pamiętać, że kawa ma działanie diuretyczne, a to znaczy, że wypłukuje wodę z organizmu. Dlatego do każdej filiżanki warto zawsze wypić szklankę wody.


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 29.09.2021

Godzina emisji: 16.15

aw

Czytaj także

Czy grozi nam pandemia otyłości?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 21:41
Zmniejszona aktywność fizyczna, brak motywacji do ćwiczeń, spędzanie czasu w domu, zajadanie stresu, częste posiłki - wszystko to sprzyja nadmiarowym kilogramom. Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, sprzyja rozwojowi zaburzeń odżywiania - jedzeniu kompulsywnemu i nałogowemu. Czy po pandemii koronawirusa czeka nas pandemia otyłości? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat z lotu ptaka? Dron w tym pomoże

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 21:30
Dzięki zdjęciom z drona możemy mieć namiastkę tego, jak widzą nas i nasze miasta ptaki. Jasiek Zoll zaraził się dronową pasją trzy lata temu, teraz jego ulubionym ujęciem jest top-down, czyli fotka z góry pionowo na obiekt. A te obiekty to głównie Warszawa i Mazury.
rozwiń zwiń