Z jakimi problemami psychicznymi będziemy zmagać się za kilka lat?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 14:30
Samotność, wyobcowanie, niepewność jutra, uzależnienia, lęk o zdrowie własne i najbliższych - to skutki, z jakimi mierzymy się po wybuchu wojny na Ukrainie, czy pandemii koronawirusa. - Konsekwencje będą z nami jeszcze przez długie lata - przestrzegała dr Iwona Nowakowska z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej.
- Musimy znajdować momenty, w których będziemy ładować baterie, żeby iść dalej - przekonuje gość audycji - psycholog Joanna Gutral.
- Musimy znajdować momenty, w których będziemy ładować baterie, żeby iść dalej - przekonuje gość audycji - psycholog Joanna Gutral.Foto: shutterstock/ Photographee.eu

- Sytuacja, w której się znaleźliśmy, to pierwszy okres od wielu lat, gdy jesteśmy świadkami tak wielu trudnych wydarzeń - mówiła dr Iwona Nowakowska z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. - To dla młodego pokolenia coś zupełnie nowego, zaskakującego, powodującego stan ciągłej niepewności. Młodzież właściwie z dnia na dzień musiała zmienić swoje życie: zacząć naukę zdalnie, odciąć się od znajomych i przyjaciół, mierzyć się z utratą zdrowia swojego bądź osób bliskich - wyliczała gość Czwórki. - Na początku pandemii ludzie tracili pracę, zaczynały się problemy finansowe. Z tymi skutkami zmagamy się do dziś. 

Według WHO na całym świecie żyje ponad 265 mln osób z depresją, w Polsce liczbę chorych szacuje się na 1,5 mln. Jednak, jak tłumaczyła dr Iwona Nowakowska, skutki aktualnych wydarzeń będziemy odczuwać jeszcze przez długie lata. - Zarówno młodsi, jak i starsi mają ograniczone szanse na to, by snuć plany na przyszłość i spełniać marzenia. Niepewność ekonomiczna sprawia, że musimy liczyć na pomoc bliskich, albo przyjaciół, a to trudny aspekt, prowadzący do spirali kryzysu w życiu - podkreślała ekspert.  

Kolejnym problemem, zwłaszcza osób starszych, ale także i młodych, jest samotność. - I ten problem narasta - mówiła psycholog. - Komunikacja przez internet miała usprawnić nasze możliwości porozumiewania się z innymi, i tak się stało, ale jednocześnie jest ona bardziej powierzchowna i nie zaspokaja w pełni potrzeb związanych z relacjami. Trudniej jest się zrozumieć, jeśli nie przebywamy bezpośrednio z bliskimi, rozluźniają się więzi społeczne. 

Posłuchaj
23:11 czwórka_PR4_AAC 2023_03_26-13-11-31.mp3 O problemach ze zdrowiem psychicznym, z którymi będziemy musieli się mierzyć w przyszłości mówi dr Iwona Nowakowska (Świat 3.0/Czwórka)  

Czytaj także: 

Jak prognozowała dr Iwona Nowakowska, coraz więcej osób ucieka w świat wirtualny: przebywając wśród innych osób zakłada słuchawki i izoluje się w social mediach, albo muzyce. - Miejmy nadzieję, że z czasem zrozumiemy, że lepiej jest budować mniejszą sieć znajomych, ale opartą na prawdziwych relacjach - zaznaczała. - Warto pielęgnować dobre dla nas więzi. 

Coraz częściej zapadamy też na tzw. "wirus marzycielstwa". - Ucieczka w marzenia i śnienie na jawie mogą być przyjemne i zaspokajać nasze potrzeby, jeśli jesteśmy samotni, albo mało mało pieniędzy. To zjawisko dopiero się zauważa, więc nie ma go jeszcze w klasyfikacjach - tłumaczyła dr Iwona Nowakowska. - Pokrewnym problemem jest nałogowe oglądanie seriali. To także zagłębianie się w świat, który nie istnieje z wymyślonymi bohaterami. W ostatnich latach pojawia się także zjawisko uzależnienia od zakupów, lęk przed brakiem dostępu do internetu, czyli FOMO, a także hazard. To także syndromy ucieczki od prawdziwego życia. 

Posłuchaj także:

Dzięki technologii i postępowi w nauce w przyszłości być może będziemy w stanie lepiej klasyfikować zaburzenia osobowości i depresję, a potem dopasowywać pomoc. - Depresja, trudności w poczuciu własnego "ja" i tworzeniu trwałych relacji z innymi ludźmi nie wynikają tylko ze środowiska, ale także interakcji genów - tłumaczyła ekspert. - Szczególnie ważne w dbaniu o zdrowie psychiczne jest otaczanie się takimi ludźmi, którzy będą nas wspierać w rozwoju. To działa na zasadzie wymiany, sami także oferujmy wsparcie innym. Ważne jest też znalezienie równowagi między pracą a zainteresowaniami, cenna jest także aktywność fizyczna i sprawianie sobie przyjemności. 

Jeśli szukasz pomocy w walce z depresją, możesz skorzystać z poniższych numerów telefonów:

116 123
Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00 - 22.00

800 108 108
Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00 - 20.00

514 202 619
Całodobowy interwencyjny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.

***

Tytuł audycji: Świat 3.0

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: dr Iwona Nowakowska (psycholog, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej)

Data emisji: 26.02.2023

Godzina emisji: 13.15

kd

Czytaj także

Coraz więcej pań w branży IT. "Technologia jest kobietą"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 21:07
- W Polsce jest coraz więcej kobiet, działających aktywnie w branży IT i innych branżach, związanych z nowymi technologiami. Wciąż jest jednak dużo do zrobienia w tym zakresie - mówiła Joanna Lisiecka, dyrektor programowa fundacji Perspektywy Women in Tech.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakładanie konta w banku dzięki selfie. Czy to bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 18:49
- Ta usługa funkcjonuje w wielu bankach. Dzięki niej instytucje te tną koszty utrzymania tradycyjnych placówek - mówił Jakub Żurawski, ekspert rynku finansowego. - Samo zrobienie selfie jednak nie wystarczy, gdyż bardzo łatwo je podrobić. 
rozwiń zwiń