Nowe Technologie

Antyplagiat. Jak działają systemy sprawdzania prac dyplomowych?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 14:20
Dostęp do różnego rodzaju danych niesie ryzyko powielania treści. Już praktycznie wszystkie uczelnie w Polsce i coraz więcej szkół średnich pozwala na szybkie sprawdzanie, czy ktoś sobie czegoś nie ściągnął. Jak działają systemy antyplagiatowe? 
Jak działa system antyplagiatowy?
Jak działa system antyplagiatowy? Foto: shutterstock.com/Pla2na
  • Dzięki technologicznym rozwiązaniom można kontrolować samodzielność pisania prac dyplomowych czy innego typu tekstów. 
  • Istnieją specjalne systemy antyplagiatowe, do których dostęp mają m.in. promotorzy na wyższych uczelniach. 
  • System antyplagiatowy wykrywa podobieństwa w dokumentach we wszystkich językach opierających się na alfabecie łacińskim oraz cyrylicy.

Jak działa system antyplagiatowy? 

Jak wyjaśnia ekspert, Maciej Kowalski, zastępca kierownika Działu Rozwoju Oprogramowania w Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym, systemy plagiatowe potrzebują baz danych, żeby móc porównać badane prace. - Są to zazwyczaj bardzo duże bazy danych związane np. z Internetem - mówi. - Jeżeli chodzi mój zespół w Ośrodku Przetwarzania Informacji, to mamy system JSA (Jednolity System Antyplagiatowy) i tam prace są badane względem wszystkich prac dyplomowych obronionych po 2012 roku albo względem polskiej części Internetu. Są to ogromne zbiory liczące kilkanaście terabajtów - podkreśla. 

- Należy pamiętać, że bardzo często cytujemy prace. Gdzieś ten tekst zostaje zachowany i gdzieś będziemy mieli ślad po użytym tekście czy źródle. Całe zjawisko jest dosyć rozmyte i niepewne - wskazuje. 

Plagiat w pracy dyplomowej - jaka jest skala problemu?

Gość Romana Czejarka przyznaje, że na 1 800 000 przebadanych prac dyplomowych jedynie 1700 zostało przez promotorów odrzuconych w sposób jawny. - Promotorzy napisali komentarz, że dana praca w ogóle nie nadaje się do obrony, ponieważ zawiera zbyt dużo zapożyczeń. Te 1700 prac to nie jest duży odsetek - dodaje.  

Tekst w języku obcym a antyplagiat

System antyplagiatowy wykrywa podobieństwa w dokumentach we wszystkich językach opierających się na alfabecie łacińskim oraz cyrylicy. - Pamiętajmy, że taki system jest to narzędzie, które ma nam pomagać. Promotorzy, badając pracę, znają daną tematykę, więc to nie jest tak, że dany tekst jest dla nich odkrywczy. Oni po prostu dużo widzieli w swoim życiu i w swojej karierze, dlatego nie jest tak łatwo oszukać - zaznacza gość "Czterech pór roku". 

Posłuchaj
10:18 Jedynka/4PR antyplagiat - 18.03.mp3 Antyplagiat. Jak działają systemy sprawdzania prac dyplomowych? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Zobacz też: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Maciej Kowalski (zastępca kierownika Działu Rozwoju Oprogramowania w Ośrodku Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytucie Badawczym) 

Data emisji: 18.03.2024 r.

Godzina emisji: 11.15

ans/wmkor

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak