Polskie Radio
Section05
wykształcenie

Prof. Kleiber: bez obecności na miejscu nauka traci swój główny walor

- Nie można pochopnie decydować, że nauka będzie zdalna. Potraktujmy to jako przejściowy okres, ale na podstawie dodatkowych doświadczeń podejmowałbym potem inne decyzje. Nie ma innych instytucji niż uczelnie, które mogłyby zastąpić źródło debaty publicznej i wymiany poglądów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko, co najważniejsze", były prezes PAN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szkolnictwo wyższe studia studenci edukacja NAUKA zdalne nauczanie wykształcenie Michał Kleiber Piotr Wąż Polskie Radio 24

Nowy rok akademicki w cieniu pandemii. Wiele uczelni stawia na mieszane zajęcia

Studenci rozpoczynają rok akademicki. Ze względu na pandemię część uczelni zdecydowała się wprowadzić zajęcia mieszane. Na niektórych uczelniach zdalne mają być wszystkie wykłady, większość ćwiczeń i lektoratów, a studenci będą mogli uczestniczyć tylko w laboratoriach czy ćwiczeniach w terenie.
Zobacz więcej na temat:  edukacja studia studenci POLSKA wykształcenie zdalne nauczanie szkolnictwo wyższe

"Przepisałem to z gazety". Boniek tłumaczy się z wpisu o wyborcach ze wsi i z niskim wykształceniem

- To nie jest moje zdanie. To jest zdanie, które ja przepisałem z gazety - mówił Zbigniew Boniek w RMF FM, tłumacząc się ze swojego wpisu na Twitterze zamieszczonego po wyborach prezydenckich. Wyraził w nim zdziwienie, że prezydenta Polski mogą wybrać "ludzie ze środowiska wiejskiego, emeryci i ludzie z podstawowym wykształceniem".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka SPORT Zbigniew Boniek wybory prezydenckie 2020 wykształcenie Robert Mazurek

Zwiększą się nakłady na szkolnictwo wyższe

Podczas inauguracji roku akademickiego na Politechnice Łódzkiej wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin zapowiedział, że będą wyższe nakłady na polskie uczelnie. Dodał też, że będzie dążyć do tego, by nauka była finansowana podobnie jak obronność - stałą kwotą, w wysokości jednego procenta PKB rocznie. O reformie edukacji wyższej mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Muller z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zobacz więcej na temat:  studia wykształcenie edukacja

Koniec z pracami dyplomowymi na uczelniach?

Uczelnie same zdecydują, czy studia licencjackie i inżynierskie skończą się obroną pracy czy też egzaminem. Tak wynika z projektu nowej ustawy dla uczelni, nad którą pracuje resort nauki i szkolnictwa wyższego. - Naszym celem jest mniej regulować, dać uczelniom więcej autonomii, a oceniać je po wynikach – powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Aleksander Bobko sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 studia reforma szkolnictwa wykształcenie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego