Polskie Radio
Section05
wykształcenie

Inwestycje w nowoczesne usługi biznesowe. Polska atrakcyjnym kierunkiem, nasz kraj w światowej czołówce

Polska zajęła drugie miejsce w Europie i 13. na świecie w raporcie badającym atrakcyjność krajów pod względem przyciągania inwestycji w nowoczesne usługi biznesowe - wynika z raportu firmy doradczej Kearney "Global Services Location Index 2023". Globalna pozycja Polski poprawiła się od poprzedniego wydania raportu o jedno miejsce, a nasz kraj został wymieniony wśród trzech wyłaniających się jako najbardziej obiecujące dla inwestycji technologicznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma usługi usługi dla biznesu outsourcing wykształcenie cyfryzacja

◉ Reportaż z Centrum Ziemi: Modulad Synthesizer Ensemble | Haoui Sun i Veronica Mota o znaczeniu edukacji muzycznej

W dniach 11-13 maja w Berlinie odbyła się kolejna wystawa producentów syntezatorów pod nazwą SUPERBOOTH. Zrzeszenie inżynierów, muzyków, wynalazców i koneserów muzyki elektronicznej z całego świata odbywa się od 2001 roku i zostało założone przez Andreasa Sznajdera. W tym roku w wystawie wzięli udział również producenci syntezatorów muzycznych z Polski, o samej wystawie porozmawiamy później. W ramach wydarzenia, oprócz części expo, odbywają się również kursy i warsztaty tworzenia własnych syntezatorów. Praktycy i inżynierowie opowiadają początkującym, jak tworzyć własne muzyczne syntezatory modułowe, ale także prowadzą kursy mistrzowskie, na których uczą podstawowych zasad syntezy dźwięku, pracy z różnymi modelami sprzętu. W ramach wydarzenia odbywają się również warsztaty z syntezy modularnej dla dzieci. Odbywa się to w ramach tzw. Modular Synthesizer Ensemble, którego organizatorem jest muzyk i nauczyciel muzyki znany jako Gammon. O tym wydarzeniu będziemy jeszcze rozmawiać w wieczornych audycjach, porozmawiamy też z Andreasem Sznajderem i Gammonem. Ale dziś zanurzy
Zobacz więcej na temat:  muzyka elektroniczna edukacja dzieci wykształcenie Berlin

Nowy trend na rynku pracy. Wykształcenie jest wypierane przez potwierdzone umiejętności

Niezbędne jest silniejsze powiązanie edukacji i rynku pracy - uważają eksperci z Instytut Badań Edukacyjnych podkreślając rosnące znaczenie umiejętności. Wykształcenie formalne schodzi w opiniach pracodawców na drugi plan - aż w 80 proc. ogłoszeń o pracę brak wymagań dotyczących wykształcenia. Zdaniem ekspertów to przejaw zmian na rynku pracy. Otwiera się era potwierdzonych umiejętności - kwalifikacji rynkowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca pracodawcy pracownik edukacja umiejętności miękkie wykształcenie społeczeństwo rynek pracy

Praca zarobkowa. Przykry obowiązek czy sens życia?

Praca daje nam stabilność finansową i pozwala funkcjonować w codzienności. Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku wielu ludzi rezygnowało z zajęć zarobkowych w sposób spontaniczny. Nie godzili się z sytuacją, ryzykowali brak zarobków, a co za tym idzie również przyszłość swoich rodzin. Czym dziś jest dla nas praca? Czy w obecnych czasach ktokolwiek byłby w stanie zdobyć się na podobne wyrzeczenia? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Monika Małkowska praca zawód wykształcenie

Prof. Kleiber: bez obecności na miejscu nauka traci swój główny walor

- Nie można pochopnie decydować, że nauka będzie zdalna. Potraktujmy to jako przejściowy okres, ale na podstawie dodatkowych doświadczeń podejmowałbym potem inne decyzje. Nie ma innych instytucji niż uczelnie, które mogłyby zastąpić źródło debaty publicznej i wymiany poglądów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko, co najważniejsze", były prezes PAN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szkolnictwo wyższe studia studenci edukacja NAUKA zdalne nauczanie wykształcenie Michał Kleiber Piotr Wąż Polskie Radio 24

Nowy rok akademicki w cieniu pandemii. Wiele uczelni stawia na mieszane zajęcia

Studenci rozpoczynają rok akademicki. Ze względu na pandemię część uczelni zdecydowała się wprowadzić zajęcia mieszane. Na niektórych uczelniach zdalne mają być wszystkie wykłady, większość ćwiczeń i lektoratów, a studenci będą mogli uczestniczyć tylko w laboratoriach czy ćwiczeniach w terenie.
Zobacz więcej na temat:  edukacja studia studenci POLSKA wykształcenie zdalne nauczanie szkolnictwo wyższe

"Przepisałem to z gazety". Boniek tłumaczy się z wpisu o wyborcach ze wsi i z niskim wykształceniem

- To nie jest moje zdanie. To jest zdanie, które ja przepisałem z gazety - mówił Zbigniew Boniek w RMF FM, tłumacząc się ze swojego wpisu na Twitterze zamieszczonego po wyborach prezydenckich. Wyraził w nim zdziwienie, że prezydenta Polski mogą wybrać "ludzie ze środowiska wiejskiego, emeryci i ludzie z podstawowym wykształceniem".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka SPORT Zbigniew Boniek wybory prezydenckie 2020 wykształcenie Robert Mazurek

Zwiększą się nakłady na szkolnictwo wyższe

Podczas inauguracji roku akademickiego na Politechnice Łódzkiej wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin zapowiedział, że będą wyższe nakłady na polskie uczelnie. Dodał też, że będzie dążyć do tego, by nauka była finansowana podobnie jak obronność - stałą kwotą, w wysokości jednego procenta PKB rocznie. O reformie edukacji wyższej mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Muller z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zobacz więcej na temat:  studia wykształcenie edukacja