Nowe Technologie

Pierwsza na świecie usługa rządowo-facebookowa startuje w konkursie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 08:20
Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Facebookiem startuje w konkursie ITU WSIS Prizes. Do oceny jury wystawili usługę pozwalającą odwołać się od decyzji portalu o zablokowaniu treści. To pierwszy projekt, jaki powstał we współpracy administracji rządowej z jedną z największych platform społecznościowych na świecie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/GaudiLab

Zgłoszona do konkursu organizowanego przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU), jedną z agend ONZ, propozycja została uruchomiona już w 2018 roku. Pozwala na dodatkową weryfikację decyzji Facebooka dotyczącą na przykład zawieszenia działania konta czy poszczególnych postów usuniętych ze względu na ich nieprzyzwoity charakter. Ostateczna decyzję o przywróceniu treści, profilu lub strony zawsze podejmują niezależnie władze portalu w oparciu o „Standardy społeczności”. Jednak kilkanaście miesięcy doświadczeń pokazało, że z przeszło 1,1 tys. zgłoszeń 35 proc. zakończyło się przywróceniem usuniętych treści.

Kolejny zgłoszenie ministerstwa

– Zbudowaliśmy tę usługę w przekonaniu, że wolność słowa jest kluczowa dla rozwoju społeczeństwa, a umożliwienie każdemu człowiekowi swobodnej wypowiedzi to pozytywna siła zwiększająca różnorodność idei, którymi ludzie dzielą się w ramach publicznego dyskursu – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Osiągnięcie równowagi pomiędzy tymi wartościami a zapewnieniem bezpieczeństwa użytkownikom stanowi niezwykle trudne i stale ewoluujące wyzwanie.

Resortu cyfryzacji przypomina także, że nie jest to pierwszy udział ministerstwa w tym konkursie.

– W 2018 r. udało nam się zwyciężyć z projektem Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, który został uznany za najlepszy na świecie w swojej kategorii – powiedziała wiceminister cyfryzacji Wanda Buk i podkreśla, że Tegoroczna edycja jest dla szczególnie istotna, ponieważ zgłoszony projekt jest pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem na świecie.

Procedura głosowania

Minister Marek Zagórski apeluje również do głosowania w konkursie, co znacznie zwiększy szansę polskich projektów na zwycięstwo.

Ponieważ jednak procedura głosowania nie jest zbyt przyjazna, ministerstwo cyfryzacji opublikowało szczegółowy poradnik, jak ją przejść.

Krok 1: Wejdź na stronę: https://www.itu.int/net4/wsis/stocktaking/Account/Login, a następnie wybierz ,,Register a new user”.

Krok 2: Wypełnij pola danymi zgodnie ze stanem faktycznym.

– w polu „Stakeholder Type” wybierz „Other”;

– w polu „Organization Name” wprowadź „None”.

Hasło do konta powinno zawierać wielką literę, cyfrę oraz znak specjalny. Postępuj zgodnie z komunikatami i otwórz e-mail z linkiem aktywacyjnym na swojej skrzynce. Nie zamykaj przeglądarki po zalogowaniu na konto WSIS Prizes.

Krok 3: Otwórz stronę w nowej karcie: https://www.itu.int/net4/wsis/stocktaking/prizes/2020/

Krok 4: Wybierz odpowiednio „Get Started”, a następnie „Voting Form”; strona przedstawia 20 projektów z kategorii pierwszej – C1. Masz możliwość oddania 18 skutecznych głosów, po 1 z każdej z kategorii. Możesz również zagłosować wyłącznie na te projekty, które Cię interesują – w tym celu nawiguj za pomocą pola wyboru kategorii, które odnajdziesz bezpośrednio nad listą projektów.

WAŻNE! Projekt Ministerstwa cyfryzacji i Facebooka został zgłoszony do kategorii C7: E-Goverment i znajduje się pod nazwą „Social Media Point of Contact – Facebook and Goverment”.

Więcej informacji na temat samej usługi można znaleźć pod tym adresem.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Marek Zagórski: nowoczesność mierzy się ilością przetworzonych danych

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2019 16:05
- Głównym pomysłem na informatyzację jest spojrzenie na procesy i zastanowienie się, czy wszystkich potrzebujemy - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Zagórski, minister cyfryzacji. - Rok 2019 był całkiem udany - dodał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kierowcy będą mieli więcej miejsca w kieszeni. E-prawo jazdy jeszcze w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 07:48
Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało, że już w tym roku kierowcy będą mogli skorzystać z wirtualnego prawa jazdy w telefonie komórkowym. To oznacza, że podobnie jak w przypadku dowodu rejestracyjnego, dokument uprawniający do jazdy będzie można zostawić w domu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawo jazdy w telefonie jeszcze przed wakacjami?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 13:44
Nie musimy mieć już przy sobie dowodu rejestracyjnego. Czas na prawo jazdy. Rozwiązanie dające możliwość posiadania tego dokumentu w wersji elektronicznej w aplikacji mObywatel jest już przygotowane i - jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji - ma zostać wprowadzone jeszcze w tym półroczu. Zanim jednak usługa zostanie udostępniona trzeba jeszcze wprowadzić zmiany w prawie. 
rozwiń zwiń