Nowe Technologie

Miłosz Lodowski: kultura to jedno z najpotężniejszych narzędzi XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 16:00
- Kiedyś wojny wygrywało się na polu bitwy, a dziś wojny są toczone na polu wizerunkowym, przy użyciu środków kulturowych i popkulturowych – powiedział w Polskim Radiu 24 Miłosz Lodowski, publicysta. Pretekstem do rozmowy o znaczeniu kultury jako sposobie promocji, nawet całych narodów i krajów, była premiera „Wiedźmina”, serialu na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego.
Audio
  • Miłosz Lodowski: Przez wiele lat państwo polskie zwalczało wszelkie zachowania, które miały promować Polskę, polskość czy patriotyzm w przestrzeni publicznej. ("Gość PR24"/PR24)
Serial dostępny jest w serwisie Netflix od 20 grudnia 2019
Serial dostępny jest w serwisie "Netflix" od 20 grudnia 2019 Foto: twitter.com/netflix

Serial "Wiedźmin" to opowieść o samotnym łowcy potworów Geralcie z Rivii, który szuka swojego miejsca w świecie pełnym zła i niebezpieczeństw. Pomagają mu w tym czarodziejka Yennefer i młoda księżniczka Ciri.

wiedzmin_1200.png
"Jest tu nuta Słowiańszczyzny". Światowa premiera "Wiedźmina" w Londynie

Miłosz Lodowski mówił, że "Wiedźmin" to powieść szczególna, osadzona w naszym konkretnym kontekście kulturowym. - Pewne rzeczy są charakterystyczne dla polskiego stylu życia i dla rzeczywistości, w której się znajdujemy - stwierdził publicysta.

Premiera "Wiedzmina" stała się okazją do refleksji nt. kultury jako sposobu promocji oraz roli artysty w zmieniającym się świecie.

- Wielu polskich artystów przyzwyczaiło się do działań na własną rękę. Przez wiele lat państwo polskie zwalczało wszelkie zachowania, które miały promować Polskę, polskość czy patriotyzm w przestrzeni publicznej - zauważył Miłosz Lodowski, który dość krytycznie mówił o wielu współczesnych artystach. 

- Zostali zarażeni jakimś dziwnym wirusem braku szacunku dla własnego kraju, braku poczucia jakiejś misji, że są elementem pewnej wspólnoty - stwierdził publicysta, który przypomniał, że "kultura to jedno z najpotężniejszych narzędzi XXI wieku". - Kiedyś wojny wygrywało się na polach bitew, a dziś wojny są toczone na polu wizerunkowym, przy użyciu środków kulturowych i popkulturowych - powiedział Miłosz Lodowski.

W wypowiedziach publicysty pojawiła się też porównania współczesnych twórców do tych artystów, którzy żyli i tworzyli w międzywojniu. - Nie wyobrażam sobie przedwojennego noblisty, który by nie zareagował podczas wygłaszania sentencji noblowskiej, gdy ktoś obraża jego kraj. A mieliśmy teraz taką sytuację. To było obrażenie naszego kraju -stwierdził Milosz Lodowski.

Ośmioodcinkową opowieść o magii i przeznaczeniu można oglądać od piątku na Netfliksie.

Więcej w całej audycji.


***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Milosz Lodowski

Data emisji: 22.12.2019

Godzina emisji: 15.06

PR24/PAP/tb


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Wiedźmin" podbije świat seriali? Potwory już ostrzą zęby krytyki

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 14:17
Czy Wiedźmin wygra walkę o uwagę i serca miłośników seriali? Już wkrótce się o tym przekonamy, tymczasem o fenomenie prozy Andrzeja Sapkowskiego, rodzimej fantastyce i o serialu "The Witcher" rozmawialiśmy z redaktorem naczelnym "Nowej Fantastyki" Jerzym Rzymowskim. O Wiedźmina zapytaliśmy też kulturoznawcę Alberta Jawłowskiego i dziennikarza Polskiego Radia oraz obserwatora kultury popularnej Przemysława Pawełka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wiedźmin" już dostępny na Netfliksie. T. Bagiński: tam jest dramat i akcja, komedia i romans

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 11:15
- "Wiedźmin" zachowuje to, co najważniejsze w literaturze Andrzeja Sapkowskiego: odcień powagi, ale też sarkazmu, dobrego, czarnego, polskiego humoru - powiedział producent wykonawczy serialu Tomasz Bagiński. Ośmioodcinkową opowieść o magii i przeznaczeniu można oglądać od piątku na Netfliksie.
rozwiń zwiń