Trasa koncertowa radiowej Jedynki

Świeradów Zdrój
Jelenia Góra

Sportowcy w filmie. "Kto wam powiedział, że umiecie grać?!"

Jedynka
Emilia Iwanicka 29.08.2012
Rafał Kubacki w filmie Quo vadis
Rafał Kubacki w filmie "Quo vadis", foto: Quo vadis/ mat. prom.

Co Jerzy Kulej i Rafał Kubacki mają wspólnego z Michaelem Jordanem czy Arnoldem Schwarzeneggerem? Polscy sportowcy, podobnie jak ich koledzy z Hollywood, nie przestraszyli się kamery filmowej.

Krytyk filmowy Michał Chaciński podkreśla, że na pograniczu sportu i kina mamy do czynienia z różnymi przypadkami. - Byli sportowcy jednej, czy dwóch ról. Ale są i tacy, którzy zrobili wielką karierę filmową, jak na przykład Arnold Schwarzenegger. Okazało się, że niezależnie od drewnianej mimiki i drewnianego akcentu, świetnie nadaje się do kina akcji – mówił w "Lecie z Radiem" Michał Chaciński.

Dziennikarz sportowy radiowej Jedynki Tomasz Zimoch przypomina też znakomitego pływaka, który na srebrnym ekranie stworzyła pamiętną rolę Tarzana. Johnny Weissmuller był wybitnym sportowcem, poprawiał rekordy świata. Był w znakomitej formie, miał kapitalną sylwetkę, nic dziwnego, że trafił do kina – mówił Zimoch.

Zdarza się jednak, że łączenie świata filmu i sportu bywa kontrowersyjne. Znany aktor Gary Oldman wystąpił nawet w specjalnym filmiku, w którym w niewybrednych słowach zwraca się do sportowców, wchodzących do świata kina. - Nigdy nie wstąpiłbym do NBA tylko dlatego, że jestem znany. I ja, Gary Oldman, byłbym wdzięczny, gdyby koszykarze trzymali się z dala od filmu. Kto wam powiedział, że umiecie grać?! – wykrzykiwał odtwórca m.in. legendarnej roli Draculi.

Zapraszamy od wysłuchania materiału Karoliny Rożej. W nim więcej przykładów sportowców w kinie oraz specjalna, dźwiękowa zagadka.

Trasa koncertowa Lata z Radiem