Polskie Radio

Ukraina: prezydent Poroszenko niezadowolony z tempa zmian

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 16:00
Niezadowolenie z tempa reform i walki z korupcją wyraził prezydent Petro Poroszenko - w rocznicę rewolucji Euromajdanu. Jako cel wskazał złożenie przez Ukrainę wniosku o członkostwo w UE w 2020 roku.
Audio
  • Wielotysięczny wiec na Majdanie - z Kijowa Paweł Buszko (IAR)
Ukraiński prezydent Petro Poroszenko wyraża niezadowolenie z tempa reform - w rocznicę rewolucji Euromajdanu. Nie brak jednak także krytyków głowy państwa
Ukraiński prezydent Petro Poroszenko wyraża niezadowolenie z tempa reform - w rocznicę rewolucji Euromajdanu. Nie brak jednak także krytyków głowy państwaFoto: SERGEY DOLZHENKO/PAP/EPA.

O wzmożenie tempa reform apelował w Kijowie wiceprezydent USA Joe Biden, obecny na rocznicowych obchodach w Kijowie. Zdaniem Bidena, powołanie nowego rządu ukraińskiego, który mógły zmiany przyspieszyć, powinno się odbyć "w ciągu kilku dni, a nie tygodni".

W ślad za tym apelem pojawiło się oświadczenie prezydenta Ukrainy z okazji Dnia Wolności i Godności, opublikowane na stronie internetowej  Poroszenko uznał, że "skład rządu powinien być całkowicie odnowiony". Zapowiedział jednak, że wniesie kandydaturę dotychczasowego premiera Arsenija Jaceniuka na stanowisko szefa nowego rządu - gdy tylko nowy parlament Ukrainy rozpocznie prace. Wyraził nadzieję, że propozycja ta znajdzie poparcie koalicji powołanej po wyborach parlamentarnych.

"Pierwsze posiedzenie nowo wybranej Rady Najwyższej powinno się odbyć już w przyszłym tygodniu. Niezwłocznie wniosę do zatwierdzenia przez parlament kandydaturę premiera, którą - zgodnie z konstytucją - przedłoży mi koalicja. Biorąc pod uwagę jedność sił demokratycznych oczekuję, że koalicja przyjmie moją propozycję, by na ten urząd zaproponować Arsenija Jaceniuka - napisał Poroszenko.

Zapewnił w oświadczeniu, że on sam nie wstydzi się dotychczasowych rezultatów swojej pracy. "Mimo agresji z zewnątrz (...) dotrzymuję tego, czego żądali ludzie, którzy powstali - tego, co sam obiecałem na Majdanie" - oświadczył. Dodał, że bierze pod uwagę głosy krytyczne. W szczególności wyraził niezadowolenie z tempa walki z korupcją. Choć zniszczono - jak ocenił - "korupcyjny pion władzy", to jest to jedynie "wierzchołek góry lodowej".
"Reformy powinny zacząć się bezzwłocznie. Ich celem jest stopniowe osiągnięcie europejskich standardów życia - tak, żebyśmy już w 2020 roku mogli złożyć wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej" - zaapelował Poroszenko.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

Zauważył, że dyskusja o wyborze Ukrainy pomiędzy UE a tworzoną przez Rosję Unią Celną, tocząca się przed zeszłorocznymi rewolucyjnymi wydarzeniami w Kijowie, była jedynie "mydleniem oczu".
- W tym momencie nasi sąsiedzi razem z "piątą kolumną" wewnątrz Ukrainy już podjęli decyzję za nas - za nas i bez nas - oświadczył.
Przedstawiciele pięciu partii, które weszły do Rady Najwyższej Ukrainy w wyniku październikowych wyborów, podpisali w piątek w Kijowie umowę koalicyjną. Są to: Blok Petra Poroszenki, Front Ludowy, Ojczyzna (Batkiwszczyna), Samopomoc (Samopomicz) i Partia Radykalna.
W nowym parlamencie najwięcej posłów będzie miał Blok Petra Poroszenki; w jego frakcji zasiądzie 132 deputowanych. Front Ludowy Jaceniuka zdobył 82 mandaty, a Samopomoc - 33. Prorosyjski Blok Opozycyjny będzie miał w Radzie Najwyższej 29 przedstawicieli, Partia Radykalna - 22, Ojczyzna - 19, a nacjonalistyczna Swoboda - 6 reprezentantów wyłonionych w okręgach jednomandatowych.

JU/PAP

Czytaj także

Czy Ukrainę czeka wojna totalna?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 19:00
We wtorek szef NATO poinformował, że w Donbasie i na terenie Rosji przy granicy z Ukrainą zaobserwowano nagromadzenie rosyjskich wojsk. Z Kijowa płyną ostrzeżenia o czekającej Ukrainę wojnie totalnej. Jak będą wyglądały relacje Rosja - Ukraina kontra reszta świata?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władimir Putin: "kolorowe rewolucje" są dla nas lekcją i ostrzeżeniem

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 20:06
"Kolorowe rewolucje" w innych państwach są ostrzeżeniem dla Rosji i trzeba uczynić wszystko, żeby ekstremizm nie dotarł do tego kraju - oświadczył prezydent Władimir Putin na posiedzeniu rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

USA zwiększają dostawy sprzętu wojskowego dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 22:54
USA zwiększą dostawy nieśmiercionośnego sprzętu wojskowego dla Ukrainy, dostarczą m.in. pojazdy typu Humvee - poinformowały amerykańskie źródła rządowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rocznica protestów na Majdanie. "Rewolucja jeszcze się nie skończyła"

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 19:00
Ukraińcy obchodzą pierwszą rocznicę Euromajdanu, masowych protestów, po których - jak twierdzą - stali się prawdziwym narodem. Przywróciły one ludziom godność i obaliły dyktatora, lecz doprowadziły do wojny i utraty części kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozmowa dnia: amb. Andrij Deszczycia

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 07:45
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiceprezydent USA Joe Biden: Rosja ryzykuje dalszą izolację

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 19:11
Rosja naraża się na dalszą izolację w związku z kontynuowaniem agresji na Ukrainie - powiedział w Kijowie wiceprezydent USA Joe Biden. Wezwał Rosję do wypełnienia ustaleń pokojowych z Mińska, a Ukrainę do skutecznych reform.
rozwiń zwiń