Polskie Radio

Szczyt Unii – business as usual?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 10:23
Trwa szczyt Unii Europejskiej w Brukseli. Czy Wspólnota poradzi sobie z lawiną problemów? O tym w Debacie Poranka rozmawiali Karolina Zbytniewska, red. naczelna portalu euractiv.pl, Magdalena Skajewska, dziennikarka Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia, dr Dominika Blachnicka-Ciacek, socjolog z Uniwersytetu Londyńskiego i dr Bartosz Rydliński, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Audio
  • 21.09.16 Debata Poranka. Goście: Karolina Zbytniewska, Magdalena Skajewska, dr Dominika Blachnicka-Ciacek, dr Bartosz Rydliński
Frederica Mogherini,  wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa,  w drodze na szczyt Unii Europejskiej w Brukselii
Frederica Mogherini, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, w drodze na szczyt Unii Europejskiej w BrukseliiFoto: PAP/EPA/YOAN VALAT

Słowacja wkrótce przedstawi kompromisową propozycję rozwiązania kryzysu migracyjnego – to ustalenie pierwszego dnia unijnego szczytu. Kraj kierujący pracami Wspólnoty chce zmienić niedawną propozycję Komisji Europejskiej przewidującą automatyczny, przymusowy podział uchodźców między kraje Unii Europejskiej.

– Przez ścieżkę Turcja-Bałkany w tym roku przybyło ok. 80 proc. uchodźców mniej niż w roku ubiegłym. Rozwiązania, które Unia Europejska wypracowała, m.in. umowa z Turcją, dają realne efekty. Jeśli dalsze przedsięwzięcia unijne będą podobnie efektywne, to będzie dobrze – mówiła Karolina Zbytniewska.

– Kryzys migracyjny wiąże się z dziwną działalnością poszczególnych państw Unii Europejskiej na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej – dodał dr Bartosz Rydliński.

Zdaniem Magdaleny Skajewskiej, problemem Unii Europejskiej od co najmniej dwóch lat jest to, że "jeden kryzys goni drugi" i "istnieje mnogość problemów, z którymi ta sobie słabo radzi".

– Unia Europejska nie umie działać na kilku frontach. Skupia się na jednym kierunku i problemie, podczas gdy tych problemów jest o wiele więcej – powiedział gość Polskiego Radia 24.


Od lewej: Magdalena Skajewska, Karolina Zbytniewska i dr Bartosz Rydliński Od lewej: Magdalena Skajewska, Karolina Zbytniewska i dr Bartosz Rydliński; Foto: PR24/TB

W opinii dra Bartosza Rydlińskiego, Unia Europejska sama sobie tworzy niektóre problemy.

– Unia Europejska musi znaleźć porządek, żeby trwać. Jeśli będziemy piętrzyć kryzysy, to szczyty będą trwały dwa tygodnie, a nie trzy dni – podejrzewał.

O sytuacji w Wielkiej Brytanii mówiła dr Dominika Blachnicka-Ciacek. Podkreślała, że premier Theresa May zdaje się być gotowa nawet na to, żeby Zjednoczone Królestwo opuściło wspólny rynek w zamian za kontrolę nad imigracją.

– Brytyjczycy bardziej niż na szczyt UE w Brukseli, patrzą się na zasobność swojego portfela. W ostatnich tygodniach funt spadł o kilkanaście procent. Skutki Brexitu, który jeszcze nie nastąpił, już zaczyna odczuwać przeciętny Brytyjczyk. Ci, którzy nie chcieli Brexitu, cały czas mają nadzieję, że jeśli on się zdarzy, to będzie rodzajem łagodnego rozwodu – powiedziała socjolog.

Więcej w całym programie.

Gospodarzem audycji był Robert Walenciak.

Debaty Poranka w Polskim Radio 24 - wszystkie audycje

Polskie Radio 24/dds

____________________

Data emisji: 21.10.2016

Godzina emisji: 09.17


 

Czytaj także

Węgry i Turcja wobec kryzysu migracyjnego

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2016 21:37
W referendum ws. imigrantów Węgry chcą zaostrzenia polityki migracyjnej Unii. Tymczasem premier Turcji Recep Tayyip Erdogan żąda zniesienia wiz dla Turków i włączenia Turcji do UE. O tym, jak powinna zareagować na te wydarzenia Europa, mówiła w programie Świat w powiększeniu dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brytyjska premier zapowiedziała początek Brexitu na marzec 2017

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 15:02
Brytyjska premier Theresa May poinformowała, że procedura Brexitu zostanie uruchomiona przed końcem marca 2017. Powiedziała też, że potrwa ona maksymalnie 2 lata. Gościem Polskiego Radia 24 był prof. Grzegorz Pyszczek z Akademii Pedagogiki Specjalnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Panorama Europejska: działania Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 11:00
Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej już oficjalnie rozpoczęła swoją działalność. W Panoramie Europejskiej o powstaniu instytucji, a także jej celach – m.in. przeciwdziałaniu kryzysowi migracyjnemu – mówili dr Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Aleksander Papko, politolog.
rozwiń zwiń