Polskie Radio

Dwa Brzegi kina

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 16:07
Grażyna Torbicka (festiwal Dwa Brzegi): Festiwal filmowy to doskonały sposób, by spędzić urlop "z kulturą". Zwłaszcza że prezentowane w Kazimierzu filmy często nie wchodzą do szerokiej dystrybucji.
Audio

Zbigniew Zamachowski, muzyk Daniel Melingo, a na ekranie Ingrid Bergman w filmach Roberta Rosselliniego - to tylko niektóre atrakcje 5. edycji festiwalu filmowego Dwa Brzegi. Impreza rozpocznie się w sobotę, a patronat nad nią objęła radiowa Jedynka. Jak opowiada Grażyna Torbicka, dyrektor programowa Dwóch Brzegów, festiwal filmowy odbywa się w Kazimierzu od wielu lat. Widzowie przyzwyczaili się, że latem przyjeżdżało tam się na Lato Filmów. - Ludzie ze stowarzyszenia "Dwa Brzegi" zaproponowali mi reaktywację tej imprezy. Festiwal nosi nazwę Dwa Brzegi, gdyż projekcje odbywają się w Kazimierzu i Janowcu - mówi GrażynaTorbicka. - Cieszę się, że w Polsce jest coraz więcej festiwali artystycznych, w tym filmowych. To bardzo dobry pomysł, by spędzić urlop "z kulturą". Zwłaszcza, że najczęściej są to filmy, które nie wejdą do szerokiej dystrybucji - dodaje.

Oprócz kina na festiwalu Dwa Brzegi będzie też wiele wystaw, imprez literackich i  spotkań z twórcami. W cyklu "I Bóg stworzył aktora" zaplanowano spotkanie ze Zbigniewem Zamachowskim, który zaprezentuje się nie tylko jako aktor, lecz także jako poeta, kompozytor, multiinstrumentalista. - Te jego liczne oblicza można poznać dzięki spektaklowi "Zamach na Mozarta", który zaprezentujemy w niedzielę - zachęca Torbicka. Dla konserów - Zbigniew Zamachowski w filmie "Kiedy noce stają się zbyt długie" z nurtu skandynawskiej dogmy.

Namiętna znajomość jednej z największych powojennych aktorek Ingrid Bergman z Roberto Rossellinim, wybitnym reżyserem, współtwórcą neorealizmu włoskiego, zaowocowała między innymi takimi filmami jak: "Stromboli, Ziemia Bogów", "Europa ’51" oraz "Podróż do Włoch". Bergman, już wówczas sławna po filmie "Casablanca", wkraczając w życie czterdziestoletniego Rosselliniego i jego dotychczasowej muzy Anny Magnani, wywołała skandal po obu stronach oceanu. - Filmy prezentowane podczas festiwalu w cyklu Podróż do Włoch są miarą talentu każdej z postaci tego trójkąta. Konfiguracji miłości i nienawiści jednocześnie. Są też artystycznym pojedynkiem dwóch legendarnych aktorek Anny Magnani i Ingrid Bergman - opowiada Torbicka.

5. edycję Festiwalu – 30 lipca – otwiera koncert Danielo Melingo, muzyka, który odważnie pokazuje tango światu, rzucając wyzwanie zarówno tradycji jak i nowoczesności. Dziennikarze nazywają go często artystyczną szelmą o diabelskiej wrażliwości. Na Dwóch Brzegach pojawi się ze swoim zespołem – "gangiem łotrów", jak często o nich mówi.

Czytaj także

Weź urlop – spędź go w kinie!

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 15:00
Rozpoczął się festiwal Tarnowska Nagroda Filmowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe Horyzonty Romana Gutka w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 08:47
Za dwa dni startuje we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z jego twórcą i dyrektorem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Film połączy Dwa Brzegi

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 14:20
Tegoroczny Festiwal Filmu i Sztuki Dwa brzegi obędzie się pod hasłem "Viaggio in Italia" - "Podróż do Włoch", które pochodzi z filmu Roberto Rosselliniego o tym samym tytule.
rozwiń zwiń