X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio

Premier Mateusz Morawiecki: wiedziałem co planował zrobić Zbigniew Ziobro. Musimy walczyć o swoje interesy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 14:51
- Inicjatywa prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego pisma ws. niekonstytucyjności kierowania przez polskie sądy pytań do Trybunału Sprawiedliwości UE była planowana. Wiedziałem o niej - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Shutterstock

Prokurator generalny Zbigniew Ziobro wniósł do TK o uznanie za niekonstytucyjną regulacji prawa europejskiego w zakresie dopuszczalności występowania przez polskie sądy z pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących sądownictwa. Chodzi o ocenę konstytucyjności treści normatywnych zawartych w art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu UE, który dotyczy procedury pytań prejudycjalnych.

Wniosek prokuratora generalnego w tej sprawie to rozszerzenie poprzedniego jego wniosku do TK z sierpnia br. Wówczas Ziobro skierował do TK wniosek dotyczący przepisów, na podstawie których Sąd Najwyższy na początku sierpnia br. zawiesił niektóre zapisy nowej ustawy o SN. Wtedy, na początku sierpnia, Kancelaria Prezydenta oświadczyła, że działanie SN, polegające na zawieszeniu stosowania niektórych przepisów ustawy o SN, nastąpiło bez prawidłowej podstawy prawnej i nie wywiera skutków wobec prezydenta, ani jakiegokolwiek innego organu.

"Rozmawialiśmy o tym, co chce zrobić Zbigniew Ziobro"

Premier był pytany przez portale 300Polityka i Wirtualna Polska, czy wiedział o inicjatywie Zbigniewa Ziobry. - Oczywiście, tak, myśmy o tym rozmawiali. Ona wcześniej była, ta inicjatywa, planowana - powiedział szef rządu.

Jak zaznaczył, w niemieckim Trybunale Konstytucyjnym podobne tego typu sprawy były omawiane, bodaj w 2009 i 2010 roku. - Wtedy niemiecki TK się wypowiadał i nikomu to nie przeszkadzało. Jest to jak najbardziej naturalna kolej rzeczy, że w pewnych wątpliwych sytuacjach stanu legislacyjnego i interakcji pomiędzy różnymi częściami władzy krajowej, w tym przypadku sądowniczej, jaką stanowią sądy powszechne, a organami UE, trzeba wyjaśnić, wyklarować pewne szczególne przypadki - oświadczył Morawiecki.

"Nasz Trybunał jest niezwykle profesjonalny"

Premier zaznaczył, że sądy konstytucyjne w różnych krajach UE, w tym w Niemczech, zajmowały się takimi kwestiami. - Więc nie jest to nic nowego. Nasz TK jest niezwykle profesjonalnym trybunałem - dodał Morawiecki.

Mateusz Morawiecki Nasz TK jest niezwykle profesjonalnym trybunałem

Pytany o zarzuty opozycji dotyczące tego, że wniosek Ziobry grozi Polexitem Morawiecki podkreślił: - Na pewno trzeba wyklarować pewien stan prawny, który między nami jest, natomiast my robimy wszystko, żeby podnieść standard życia Polaków do poziomu europejskiego. Tak rozumiemy europejskość, standardy europejskie i to też motto działania naszego rządu. Poziom życia ma być za kilka lat, chcemy doganiać Hiszpanię, Włochy, potem Francja, Niemcy, to pewnie trochę dłuższy proces.

"Musimy walczyć o swoje interesy"

Morawiecki zaznaczył, że UE to nie jest towarzystwo wzajemnej adoracji, gdzie się wszyscy pokochają, poklepują po plecach. - Nie, to my lubiliśmy w czasach PO i PSL być poklepywani po plecach, ale tak na dobrą sprawę, my musimy bardzo twardo walczyć o swoje interesy. To jest to, co robimy, zresztą coraz skuteczniej, na bardzo wielu polach w UE i to też przeszkadza niektórym – stwierdził premier.

Zapewnił, że dla Polski i polskiego rządu UE jest wielką wartością. - UE jest integrowaniem nie tylko struktur gospodarczych, ale również handlowych, inwestycyjnych, szeregu obszarów regulacyjnych, które ułatwiają zresztą życie przedsiębiorcom, czasami utrudniają - powiedział szef rządu.

Jak dodał, w poniedziałek rozmawiał w Warszawie z premierem Czech Andrejem Babiszem o pakiecie mobilności. - Mogę powiedzieć, że to był ważny temat, gdzie Europa Środkowa czuje się znowu ogrywana przez tych z Zachodu, ponieważ to oni chcą wdrożyć nowe zasady dla pracowników delegowanych, przede wszystkim dla sektora transportowego – mówił szef rządu.

Na reformę ustawy o Sądzie Najwyższym trzeba będzie poczekać

Premier został zapytany, czy planowana jest kolejna nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, tak by w sporze z KE o sądownictwo zastosować podobny scenariusz, jak w wypadku sporu m.in. z Izraelem o ustawę i IPN, która ostatecznie została znowelizowana.

- Tutaj trzeba się uzbroić w cierpliwość. Na dobrą sprawę jestem bardziej przekonany o tym, że druga strona też powinna głębiej wejść w zrozumienie potrzeb reformy, bo my prowadziliśmy takie rozmowy, bardzo pogłębione, w wielu obszarach, i dotyczące sądów powszechnych - bardzo wiele tematów dotyczyło sądów powszechnych - SN, i KRS i innych z KE od stycznia - powiedział Morawiecki.

- Wiele z tych tematów, które poruszyliśmy z nimi, było przeprowadzonych tak, jak dyskutowaliśmy. Oczywiście posłowie też uczestniczyli w tym procesie i wszystko poszło bardzo sprawnie. Ale czuć było w powietrzu zbliżający się koniec cyklu wyborczego UE. Raczej trzeba dotrzymywać słowa, przynajmniej ja zawsze się staram, a po drugiej stronie było z tym różnie, a teraz to już jest przedwyborcza gorączka w UE – mówił szef rządu.

mzk/ par/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ziobro: duża reforma sądownictwa, gdy będzie pewność, że TK nie wysadzi jej w powietrze

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 09:11
- Na tle Unii Europejskiej jesteśmy krajem bogatym w liczbę sędziów, ale mamy słabe wyniki tego sądownictwa i będziemy to zmieniać. Najpierw jednak trzeba wyjaśnić sytuację w Trybunale Konstytucyjnym, aby mieć pewność, że TK nie wyśle nam tej zmiany na bocznicę - mówił na antenie radiowej Jedynki Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Ziobro wniósł o uznanie niekonstytucyjności kierowania pytań do TSUE ws. sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 09:02
Prokurator generalny Zbigniew Ziobro wniósł do Trybunału Konstytucyjnego o uznanie za niekonstytucyjną regulacji prawa europejskiego w zakresie dopuszczalności występowania przez polskie sądy z pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących sądownictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Dera: TSUE nie jest od wchodzenia w sprawy wewnętrzne

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 09:38
– My sądzimy bandytów, a sędzia sobie zadaje pytanie i w ten sposób zawiesza postępowanie – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Andrzej Dera o pytaniach prejudycjalnych, które polscy sędziowie kierują do Trybunału Sprawiedliwości UE. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Ziobro: nie chcę wyprowadzić Polski z Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 17:15
- Nieprawdą jest jakoby mój wniosek do TK był próbą wyprowadzenia Polski z UE, nieprawdą są też twierdzenia, jakoby Polska chciała zakwestionować kompetencje TSUE, a rząd chciał wypowiedzieć traktat o funkcjonowaniu UE - oświadczył w środę prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
rozwiń zwiń