Polskie Radio
Section05
Prokuratura Generalna

Wyrok ws. abp. Jędraszewskiego. Ziobro: to aprobowanie nienawiści i agresji

Mężczyzna, oskarżony o nawoływanie do zabójstwa abp. Marka Jędraszewskiego, został uniewinniony. - Zamiast zapaść się ze wstydu, sąd najwyraźniej jest z siebie zadowolony - odniósł się do wyroku Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem jest to "aprobowanie narastania zjawiska nienawiści i agresji w życiu publicznym".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Zbigniew Ziobro Prokuratura Generalna Prokuratura Krajowa Marek Jędraszewski Kościół katolicki

TYLKO U NAS Skandaliczna decyzja sądu ws. "Froga". Zbigniew Ziobro zapowiada kasację do SN

Decyzją Sądu Okręgowego, Robert N. ps. Frog został uniewinniony w sprawach dotyczących rajdów w Warszawie i pod Kielcami. "Wyczyny" słynnego pirata drogowego nagrano i umieszczono w internecie, a mimo to nie poniósł on odpowiedzialności. Teraz do całej sytuacji odniósł się szef MS Zbigniew Ziobro. W oświadczeniu przesłanym portalowi PolskieRadio24.pl zapowiedział wniesienie kasacji do Sądu Najwyższego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Ziobro sąd sądownictwo drogi Prokuratura Generalna

Pożyczka na 4 tys. zł, weksel na ponad 10 tys. zł. Zbigniew Ziobro skierował skargę nadzwyczajną

Prokurator Generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od prawomocnego nakazu zapłaty wydanego przez Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej 15 grudnia 2017 roku. Podkreślił w niej, że umowa stanowiąca źródło zobowiązania zawiera niedozwolone zastrzeżenia, a to prowadzi do istotnej i niczym nieuzasadnionej nierównowagi obowiązków stron na niekorzyść konsumenta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sąd pożyczka Prokuratura Generalna Sąd Najwyższy Bielsko-Biała

"Tchórzliwie chowa się za immunitetem". Karczewski o sprawie marszałka Senatu

Jak ocenił senator PiS, były marszałek Senatu, Stanisław Karczewski, "marszałek Tomasz Grodzki tchórzliwie chowa się za immunitetem już blisko 300 dni". - Miał wystarczająco dużo czasu, żeby podjąć męską decyzję - wskazał, odnosząc się do wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu marszałkowi izby wyższej.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Grodzki immunitet Prokuratura Generalna Senat POLSKA polityka Zbigniew Ziobro

Krzysztof Ziemiec: jeśli Tomasz Grodzki byłby człowiekiem honoru, sam złożyłby immunitet

- Gdybyśmy żyli w świecie idealnym, to rzeczywiście sprawa jest bulwersująca, dotyczy bardzo ważnej osoby w państwie i powinna zostać bardzo szybko wyjaśniona. Jeśli marszałek Tomasz Grodzki byłby człowiekiem honoru, sam złożyłby taki immunitet i poddał się osądowi, ale wiemy, że świata idealnego nie ma - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Krzysztof Ziemiec z TVP. Gościem debaty dnia był też Paweł Badzio z "Gazety Obywatelskiej". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Krzysztof Świątek Krzysztof Ziemiec polityka immunitet Senat Tomasz Grodzki Prokuratura Generalna

Uchylenie immunitetu marszałka Senatu. Jest kolejny wniosek Prokuratora Generalnego

Prokurator Generalny skierował do Senatu kolejny wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej marszałka izby Tomasza Grodzkiego. Jak napisano w komunikacie prokuratury, poprzedni wniosek został niezasadnie pozostawiony bez biegu przez wicemarszałka Bogdana Borusewicza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Tomasz Grodzki Zbigniew Ziobro immunitet Senat Prokuratura Generalna korupcja

Zbigniew Ziobro złożył skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Chodzi o Jerzego Urbana

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro domaga się ponownego rozpatrzenia sprawy Jerzego Urbana. W związku z tym do Sądu Najwyższego wpłynęła skarga nadzwyczajna złożona przez ministra sprawiedliwości. 88-letni redaktor naczelny tygodnika "NIE" przed rokiem został prawomocnie uniewinniony w procesie o obrazę uczuć religijnych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Zbigniew Ziobro Prokuratura Generalna prokuratura Jerzy Urban religia

Nieadekwatne zadośćuczynienie. Prokurator Generalny chce wyższego odszkodowania dla internowanego w stanie wojennym

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, Prokurator Generalny domaga się wyższego zadośćuczynienia za internowanie i represje, które dotknęły w stanie wojennym działacza antykomunistycznego. W swojej skardze nadzwyczajnej Zbigniew Ziobro ocenił, że 15 tys. zł to nieadekwatna rekompensata za doznane krzywdy.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność stan wojenny POLSKA sądownictwo Prokuratura Generalna

TK zdecydował ws. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. "Artykuł niezgodny z konstytucją"

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Europejski Trybunał Praw Człowieka nie ma kompetencji do oceny legalności wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Orzeczenie zapadło w postępowaniu toczącym się z wniosku Prokuratora Generalnego.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu Unia Europejska sąd sądownictwo Zbigniew Ziobro Prokuratura Generalna POLSKA

Trybunał Konstytucyjny zajmie się orzeczeniem ETPCz przeciw Polsce. Wniosek złożył Zbigniew Ziobro

W południe Trybunał Konstytucyjny ma rozpoznać wniosek Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry, który chce stwierdzenia niekonstytucyjności przepisu Konwencji o ochronie praw człowieka w zakresie, w jakim pozwala on Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka na dokonywanie oceny legalności wyboru sędziów TK. Sprawa dotyczy sporu między Polską a firmą Xero Flor.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Trybunał Konstytucyjny Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu Zbigniew Ziobro Prokuratura Generalna

Sprawa zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. Apel do Prokuratora Generalnego o wznowienia śledztwa

Członkowie b. Komitetu "Wyjaśnić śmierć Jarosława Ziętary" wystosowali apel do Prokuratora Generalnego o wznowienie śledztwa ws. zabójstwa dziennikarza. Poznański reporter ostatni raz widziany był 1 września 1992 r.; jego ciała do dziś nie odnaleziono.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo zabójstwo Prokuratura Generalna Jarosław Ziętara regiony wielkopolskie Poznań

Zbigniew Ziobro skierował do TK wniosek ws. kar dla Polski. Woś: trzeba bronić suwerenności

- Każdy moment jest dobry, aby bronić polskiej suwerenności. Czy inny tydzień, inny miesiąc byłby lepszy? Nie. Im szybciej, tym lepiej, ponieważ mamy do czynienia z jawnym bezprawiem - powiedział w audycji "Stan rzeczy" na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Trybunał Konstytucyjny Prokuratura Generalna Zbigniew Ziobro Trybunał Sprawiedliwości UE kopalnia Turów Sąd Najwyższy Michał Woś Ministerstwo Sprawiedliwości

Organizacja Marszu Niepodległości. Do SN wpłynęła skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego

Do Sądu Najwyższego wpłynęła skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego od postanowienia Sądu Apelacyjnego w Warszawie w sprawie Marszu Niepodległości - poinformował Informacyjną Agencję Radiową zespół prasowy Sądu Najwyższego. Na razie nie wiadomo, kiedy sąd zajmie się sprawą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Marsz Niepodległości Prokuratura Generalna Sąd Najwyższy

Marsz Niepodległości. Prokurator Generalny wnioskuje o wstrzymanie decyzji sądu

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wniósł do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną na decyzję stołecznego Sądu Apelacyjnego, który nie zgodził się na zarejestrowanie Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego. Informację podał portal wPolityce.pl, powołując się na Prokuraturę Krajową.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marsz Niepodległości 11 listopada Święto Niepodległości regiony mazowieckie Warszawa Prokuratura Generalna Zbigniew Ziobro sądownictwo sąd