Polskie Radio
Section05
Prokuratura Generalna

Bulwersująca decyzja sądu ws. śmiertelnego wypadku w Brzezinach. Ziobro: to niebywały skandal

"Pijany bandyta za kierownicą staranował stojące na rogatkach kolejowych samochody i zabił jednego z kierowców. Mimo że sprawca jest recydywistą, z zakazem prowadzenia auta oraz miał 2.7 promila alkoholu we krwi, sędzia Wioletta Baran wypuściła go na wolność" - napisał na Twitterze minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Dodał, że jest to "niebywały skandal" i że objął śledztwo specjalnym nadzorem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Ziobro Ministerstwo Sprawiedliwości prokuratura Prokuratura Generalna Prokuratura Krajowa pijani kierowcy wypadek kierowca kierowcy alkohol społeczeństwo policja

"Wiem, jak cierpiał oparzony Kamilek, bo sama się paliłam". Psychotraumatolog o bólu poparzonych osób

- Jedyny przypadek dziecka oparzonego, który utkwił mi w głowie i pozostanie ze mną do końca życia, to jest maltretowany Kamilek – powiedziała jedyna w Polsce psychotraumatolog Jolanta Golianek, zajmująca się pacjentami w chorobie oparzeniowej. Wie, jak bardzo chłopiec cierpiał, bo sama się paliła.
Zobacz więcej na temat:  dzieci POLSKA sądownictwo przemoc śmierć Prokuratura Generalna zdrowie psychologia

Śmierć Kamilka z Częstochowy. Premier Morawiecki polecił zaostrzenie kodeksu karnego

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że polecił ministrowi sprawiedliwości zaostrzenie kodeksu karnego. Chodzi o artykuł dotyczący znęcania się nad bliskimi, zwłaszcza dziećmi. Szef rządu przyznał, że jest zwolennikiem kary śmierci. - Obecnie nie jest ona możliwa do wprowadzenia. Dlatego jestem za zaostrzeniem kodeksu karnego - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  dzieci POLSKA sądownictwo przemoc śmierć Prokuratura Generalna Mateusz Morawiecki premier

Są wyniki sekcji zwłok 8-letniego Kamila. Ustalenia pozwalają na zmianę zarzutów dla ojczyma i matki

Ustalenia i wnioski po sekcji zwłok jednoznacznie pozwalają na zmianę zarzutów podejrzanym - wobec ojczyma na zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, a wobec matki dziecka rozważany jest zarzut o pomocnictwo do zabójstwa - poinformował w środę zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA śmierć przemoc Prokuratura Generalna sądownictwo dzieci

Śmierć 8-letniego Kamila. Sprawą zajmie się prokuratura w Gdańsku

- Śledztwo w sprawie śmierci maltretowanego przez ojczyma 8-letniego Kamila z Częstochowy zostało przekazane do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku - poinformował minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Dotychczas postępowanie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Częstochowie.
Zobacz więcej na temat:  policja zabójstwo POLSKA Częstochowa dziecko Prokuratura Generalna Zbigniew Ziobro sądownictwo

"Ochrona konsumenta nie jest nieograniczona". SN odrzucił skargę nadzwyczajną w sprawie "frankowej"

Ochrona konsumenta nie ma charakteru nieograniczonego, a sam fakt, że stronie przysługuje status konsumenta, nie oznacza, iż w jej sprawie nie może zapaść niekorzystne dla niej rozstrzygnięcie - uznał Sąd Najwyższy oddalając jedną ze skarg nadzwyczajnych dotyczących kredytu frankowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Sąd Najwyższy kredyt we frankach pozew kredyt walutowy Prokuratura Generalna

Pożyczył 800 zł, do spłaty ma... 102 tys. zł. Interwencja prokuratora generalnego

Niemal dwadzieścia lat temu mężczyzna pożyczył 800 zł, żeby utrzymać rodzinę. Nie spłacał rat w terminie. Dług rósł w błyskawicznym tempie. Po wyroku sądu dłużnik oddał już 41 tys. zł, a do spłaty pozostało jeszcze 102 tys. zł. Uchylenia nakazu zapłaty w tej sprawie chce prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sąd pożyczka Prokuratura Generalna sądownictwo POLSKA

Kolejna sprawa "frankowa" trafiła do Sądu Najwyższego. Prokurator Generalny złożył skargę nadzwyczajną

Do Sądu Najwyższego trafiła właśnie kolejna skarga nadzwyczajna Prokuratora Generalnego w tzw. sprawie frankowej. To już 28 skarga PG w tego typu sprawach. Trzy z nich zostały dotychczas uwzględnione, reszta czeka na rozpatrzenie. Do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN trafiło już łącznie ponad 40 skarg nadzwyczajnych w sprawach frankowiczów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste kredyt walutowy frank szwajcarski banki Sąd Najwyższy Prokuratura Generalna

Afera podsłuchowa. Ziobro reaguje na wypowiedź Tuska. "W środę upublicznię relację Marcina W."

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział upublicznienie protokołów procesowych dotyczących relacji Marcina W., wspólnika Marka Falenty. Materiały zostaną ujawnione w środę. Jak podkreślił Ziobro, powodem ujawnienia tych materiałów jest wypowiedź szefa PO Donalda Tuska, który domagał się powołania komisji śledczej w tej sprawie. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA afera taśmowa afera podsłuchowa Zbigniew Ziobro polityka Prokuratura Generalna

"Uchylają wyrok mordercy". Szef MS ostro skwitował wyrok ws. Ariela C.

Czy ci z kasty nie oszaleli? - zapytał Zbigniew Ziobro i podkreślił, że "uchylają wyrok mordercy, ponieważ nie podoba im się sędzia wybrany przez Krajową Radę Sądownictwa". W ten sposób szef Ministerstwa Sprawiedliwości skomentował uchylenie wyroku w sprawie oskarżonego o zabójstwo Ariela C. przez II instancję ze względu na tryb powołania sędziego I instancji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sąd sądownictwo prawo zabójstwo prokuratura Prokuratura Generalna Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Wyrok ws. abp. Jędraszewskiego. Ziobro: to aprobowanie nienawiści i agresji

Mężczyzna, oskarżony o nawoływanie do zabójstwa abp. Marka Jędraszewskiego, został uniewinniony. - Zamiast zapaść się ze wstydu, sąd najwyraźniej jest z siebie zadowolony - odniósł się do wyroku Zbigniew Ziobro. Jego zdaniem jest to "aprobowanie narastania zjawiska nienawiści i agresji w życiu publicznym".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Zbigniew Ziobro Prokuratura Generalna Prokuratura Krajowa Marek Jędraszewski Kościół katolicki