Polskie Radio

Tomasz Szatkowski odebrał nominację na stanowisko Stałego Przedstawiciela RP przy NATO

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 20:54
Tomasz Szatkowski odebrał z rąk szefa MSZ Jacka Czaputowicza nominację na stanowisko Stałego Przedstawiciela RP przy NATO w Brukseli - poinformował resort na Twitterze. Nominację ambasadorską odebrał też Rafał Poborski, który pokieruje ambasadą RP w Baku. 
Tomasz Szatkowski
Tomasz SzatkowskiFoto: PAP/Rafał Guz

"Minister Czaputowicz wręczył w imieniu prezydenta nominacje nowym ambasadorom Polski: Rafał Poborski będzie reprezentował Polskę w Azerbejdżanie, a Tomasz Szatkowski obejmie stanowisko Stałego Przedstawiciela RP przy NATO w Brukseli" - poinformował resort na Twitterze. 

Szatkowski zastąpi na stanowisku ambasadora przy siedzibie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli b. wiceszefa MSZ Marka Ziółkowskiego, który zakończył swoją misję z końcem marca br., po niespełna dwóch latach od jej rozpoczęcia. Szefowie placówek przy NATO zwykle sprawują swoje funkcje cztery lata. W przypadku Ziółkowskiego były to 22 miesiące. Decyzję o jego odwołaniu z Brukseli podjęło MSZ; przyczyn nie podano. 

Organizacja ds. zakazu Broni Chemicznej

Organizacja ds. zakazu Broni Chemicznej (OPCW, ang. Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons), przy której Stałym Przedstawiciele Polski będzie Szatkowski, to organ wykonawczy Konwencji o zakazie broni chemicznej, która weszła w życie w 29 kwietnia 1997 r. Organizacja odpowiada za wdrażanie międzynarodowych przepisów regulujących eliminowanie światowych zapasów broni chemicznej. 

W połowie maja sejmowa komisja spraw zagranicznych udzieliła rekomendacji kandydaturze wiceszefa MON Tomasza Szatkowskiego na stałego przedstawiciela RP przy NATO i przy Organizacji ds. zakazu Broni Chemicznej w Hadze. 

Komisja zajmowała się kandydaturą Szatkowskiego ponownie, na wniosek PiS. W lutym komisja negatywnie zaopiniowała jego kandydaturę - z powodu zbyt małej liczby posłów PiS obecnych na posiedzeniu komisji. 

W swojej prezentacji, którą przedstawiał w lutym przed komisją, Szatkowski wśród priorytetów swojej misji na placówce w Brukseli wymienił zwiększenie wpływu Polski na politykę NATO i umocnienie jej postrzegania jako wiarygodnego sojusznika, utrzymanie kwestii rozszerzenia na agendzie politycznej Sojuszu, a także utrzymanie zaangażowania politycznego i wojskowego państw pozaeuropejskich - USA i Kanady - w bezpieczeństwo europejskie. Jako zagrożenia wskazał m.in. na agresywną politykę Rosji oraz negatywne tendencje dot. stanu relacji transatlantyckich. 

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Czaputowicz w Waszyngtonie: trzeba kontynuować politykę nieuznawania nielegalnych działań Rosji

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 11:22
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz na środowym spotkaniu ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy Kurtem Volkerem w Waszyngtonie podkreślił konieczność kontynuowania polityki nieuznawania i potępiania nielegalnych działań Rosji - przekazało MSZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

J. Czaputowicz: przyjęcie państw Bałkanów Zachodnich do UE powinno być naszym celem

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 21:00
Polska i Niemcy są zgodne, że kraje Bałkanów Zachodnich powinny być w przyszłości członkami Unii Europejskiej. W Poznaniu rozpoczął się Szczyt Bałkanów Zachodnich. To kolejne spotkanie, na którym toczą się pracę nad pomocą UE dla państw południa Europy.
rozwiń zwiń