Polskie Radio

Nie żyje Wojciech Karolak. Miał 82 lata

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 18:08
Zmarł Wojciech Karolak, jazzman i kompozytor. Urodził się 28 maja 1939 roku. Współpracował z najwybitniejszymi polskimi twórcami jazzowymi swojej epoki, w powszechnej świadomości utrwalił się jednak przede wszystkim jako wirtuoz organów Hammonda. 
Wojciech Karolak na Manu Summer Jaz Sundays
Wojciech Karolak na Manu Summer Jaz SundaysFoto: Michał Kaźmierczak / Forum

Muzyk urodził się w artystycznej rodzinie jako syn profesora Akademii Sztuk Pięknych Jerzego Karolaka oraz Marii z domu Kotschy-Orwid, córki słynnego przedwojennego aktora, Józefa Orwida.

Kariera muzyczna Wojciecha Karolaka na dobre rozpoczęła się w 1958 roku, kiedy nawiązał współpracę z zespołem Jazz Believers. Grupę tworzyli m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Krzysztof Komeda. Wojciech Karolak zaczynał od gry na saksofonie, na którym grał także w latach 1959-60 w zespole The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego. - Lubiłem grać nie tylko w Hybrydach na Mokotowskiej, gdzie grało się jazz tradycyjny, ale też w Stodole, gdzie grało się jazz bardzo swingujący - wspominał tamten czas w Polskim Radiu wybitny muzyk.


Wojciech Karolak
80. urodziny Wojciecha Karolaka

Już od 1961 roku Wojciech Karolak porzucił saksofon i w pełni poświęcił się grze na fortepianie w zespole Andrzeja Kurylewicza. Rozpoczął także współpracę ze Swingtetem Jerzego Matuszkiewicza. W tym okresie był też aranżerem i kompozytorem studia M-2 oraz big bandu Polskiego Radia.W 1962 roku muzyk założył wraz z Andrzejem Dąbrowskim The Karolak Trio. Od 1963 roku z kolei grał razem z Janem Ptaszynem Wróblewskim w zespole Polish Jazz Quartet.

Od 1973 do 1978 roku znowu występował z Janem Ptaszynem Wróblewskim, tym razem w zespole Mainstream. W latach 80. z kolei stworzył formację Time Killers z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim. Ich wspólny album w ankiecie krytyków czasopisma "Jazz Forum" został uznany najlepszą płytą jazzową dekady. 

WojciechKarolak20101121.jpg
Zmarł Wojciech Karolak. Jazzman, wirtuoz i kompozytor miał 82 lata

Czytaj także:


Wojciech Karolak przez wiele lat współpracował również z wybitnym saksofonistą Januszem Muniakiem. Z kolei w 1988 roku muzyk wziął udział w nagraniu płyty "Tak! Tak!" Obywatela GC. Natomiast lata 90. to czas regularnej współpracy w Jarosławem Śmietaną. Karolak udzieł się też wtedy w projektach jazzowych Piotra Barona i Zbigniewa Lewandowskiego oraz w projekcie Gospel Magdy Piskorczyk. Koncertuje też z zespołem Guitar Workshop Leszka Cichońskiego.

pap wojciech karolak 1200.jpg
Tak słucha się płyt z Wojciechem Karolakiem

Wojciech Karolak był również kompozytorem eksperymentalnej muzyki filmowej m.in. do słynnego filmu "Konopielka" (1981) Witolda Leszczyńskiego. Charakterystyczny motyw z tego filmu oddawał specyfikę barokowej polifonicznej muzyki organowej. Ponadto Karolak skomponował muzykę do spektakli "Dekameron" i "Ubu Król" oraz do musicalu "Dracula". Przez wiele lat Wojciech Karolak współpracował też ze swoją żoną, satyryczką Marią Czubaszek, pisząc muzykę do jej tekstów.

Czytaj także

Wojciech Karolak: "Excentrycy" inspirowani jazzem

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2016 14:53
- Moja rola przy tym filmie jest wypadkową moich skromnych możliwości i tego, co jest potrzebne reżyserowi - mówi Wojciech Karolak, twórca ścieżki dźwiękowej do obrazu "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karolak i Czubaszek. Opowieść o miłości

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 14:00
- Kiedy Karolak, Wojtuś, Zajączek zgodził się ze mną spotykać i rozmawiać, myślałam, że podstawową trudnością będzie wydobycie emocji i ubranie ich w słowa. Ale tak nie było - mówi Krystyna Pytlakowska, autorka książki "Małżeństwo doskonałe".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Karolak - wirtuoz organów Hammonda

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 05:40
Wojciech Karolak, jazzman i kompozytor, współpracował z najwybitniejszymi polskimi twórcami jazzowymi swojej epoki, w powszechnej świadomości utrwalił się jednak przede wszystkim jako wirtuoz organów Hammonda. Muzyk urodził się 84 lata temu, 28 maja 1939 roku.
rozwiń zwiń