Polskie Radio

"Doskonale pełniona misja nadawcy publicznego". Prezes Polskiego Radia o przyjęciu sprawozdania przez KRRiT

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 15:45
- Krajowa Rada zauważyła i doceniła, jak wiele Polskie Radio dla społeczeństwa robi i zrobiło. To są działania, na które żadna stacja komercyjna nie będzie sobie w stanie pozwolić - powiedziała prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, odnosząc się do przyjęcia sprawozdania Polskiego Radia z realizacji misji publicznej w 2020 r. przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska
Prezes Polskiego Radia Agnieszka KamińskaFoto: Polskie Radio
POlskie Radio.jpg
KRRiT przyjęła sprawozdanie Polskiego Radia z realizacji misji publicznej za 2020 rok

Podkreślono, że Polskie Radio, dzięki środkom z abonamentu radiowo-telewizyjnego, realizuje misję nadawcy publicznego, oferując szerokiemu gronu odbiorców zróżnicowaną i bogatą ofertę programową uwzględniającą rzetelną i obiektywną informację, ważne treści edukacyjne - w tym te związane z sytuacją pandemiczną, najwyższej jakości muzykę i rozrywkę, a także propozycje kultury wysokiej.

Czytaj także:

Z docenienia działań publicznego nadawcy, zwłaszcza w trudnym okresie pandemii, cieszy się prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

- Krajowa Rada zauważyła i doceniła, jak wiele Polskie Radio dla społeczeństwa robi i zrobiło. To są działania, na które żadna stacja komercyjna nie będzie sobie w stanie pozwolić i nawet nie ma takiego zamysłu, żeby nadawać słuchowiska, emitować koncerty muzyki poważnej czy edukować poprzez tworzenie multimedialnych serwisów specjalnych, więc to jest właśnie doskonale pełniona misja nadawcy publicznego - podkreśliła prezes Polskiego Radia.

Posłuchaj
00:29 11167037_2.mp3 Agnieszka Kamińska o misji Polskiego Radia, jako nadawcy publicznego (IAR)

Wśród ubiegłorocznych osiągnięć Polskiego Radia Agnieszka Kamińska wymieniła, m.in., uruchomienie Polskiego Radia Kierowców - całodobowej, pierwszej w Polsce anteny przeznaczonej dla kierowców i innych uczestników ruchu drogowego. - Polskie Radio Kierowców także realizuje misję publicznego nadawcy, czyli edukuje w zakresie bezpieczeństwa drogowego - mówiła Agnieszka Kamińska.

1200x660_rark.jpg
Młodzi na start! Polskie Radio uruchamia Akademię Radiową
Posłuchaj
00:19 11167037_1.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o Radiu Kierowców (IAR)

W ubiegłym roku Polskie Radio uruchomiło także Akademię Radiową - szkołę warsztatu dla adeptów sztuki radiowej: dziennikarzy, realizatorów, reporterów. Ważną inicjatywą Polskiego Radia było uruchomienie w 2020 r. specjalnych serwisów informacyjnych w języku białoruskim, które dzięki Nadawczemu Centrum Radiowemu w Solcu Kujawskim są odbierane na terenie całej Białorusi. W 2020 r. za środki z abonamentu Polskie Radio z okazji ważnych rocznic wydało trzy wyjątkowe albumy fonograficzno-ikonograficzne: "Prezydent RP Lech Kaczyński", "Smoleńsk - ostatnia misja" oraz "1920. Bitwa Warszawska".

Posłuchaj
00:27 11167037_3.mp3 Agnieszka Kamińska: Akademia Radiowa świetnie funkcjonuje (IAR)

Agnieszka Kamińska zaznaczyła, że wydawnictwa te są kontynuacją zapoczątkowanego kilkanaście lat wcześniej cyklu albumów wydanych w 2008 r. przez Polskie Radio z inicjatywy ówczesnego prezesa Krzysztofa Czabańskiego: "Katyń 1940" oraz "Wołyń 1943".

W ubiegłym roku powstało też 8 nowych multimedialnych serwisów specjalnych stworzonych przez redakcję portalu internetowego Polskiego Radia, w tym wyróżniany i nagradzany serwis "Bitwa Warszawska 1920". Inne serwisy specjalne to np. serwisy biograficzne poświęcone Zbigniewowi Romaszewskiemu, Leopoldowi Tyrmandowi, ks. Józefowi Tischnerowi, Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi, czy Mieczysławowi Foggowi, a także serwisy poświęcone 95. rocznicy powstania Polskiego Radia i 75. wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Posłuchaj
00:30 11167037_4.mp3 Agnieszka Kamińska o multimedialnych serwisach specjalnych Polskiego Radia (IAR)

Agnieszka Kamińska poinformowała, że wykorzystywane są do ich tworzenia archiwalne nagrania. Radiowe archiwum dysponuje zbiorem ponad 700 tys. nagrań muzycznych i tekstowych, także tych z lat 20. i 30. XX wieku.

Za środki abonamentowe Polskie Radio zrealizowało w 2020 r., m.in., tysiące korespondencji zagranicznych, przygotowanych przez dziennikarzy Polskiego Radia w 15 krajach oraz setki reportaży, słuchowisk i koncertów.

***

Polskie Radio za środki abonamentowe finansuje codzienne funkcjonowanie 9 anten, zarówno tych ogólnych: Program 1, Program 2, Program 3, Polskie Radio 24, jak i wyspecjalizowanych: Czwórka, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio dla Zagranicy, a także Informacyjnej Agencji Radiowej.

Polskie Radio racjonalnie korzysta ze środków publicznych, przeznaczając je nie tylko na codzienną działalność programową, ale też na niezbędną modernizację i rozwój nowoczesnej infrastruktury technologicznej (np. DAB+, sprzęt multimedialny itp.), a także wzbogacanie ogólnodostępnych dla całego społeczeństwa zasobów kulturalnych i naukowych oraz proces digitalizacji i udostępniania bogatych zasobów archiwalnych PR.

***

Podsumowanie roku 2020 Podsumowanie roku 2020

pb

Czytaj także

"Wielkie wyróżnienie". Prezes Polskiego Radia o unikatowych nagraniach na liście UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 13:56
Prezes PR Agnieszka Kamińska powiedziała, że wpisanie na Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć świata" to wielkie wyróżnienie dla Polskiego Radia. Na listę trafiła kolekcja 93 oryginalnych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolekcja płyt Polskiego Radia wpisana na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 14:20
Kolekcja 93. stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku została wpisana – jako jeden z 15 nowych obiektów dziedzictwa narodowego – na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata". Podczas uroczystości w Belwederze, która odbyła się w czwartek 10 czerwca, certyfikat – potwierdzający wpisanie na listę płyt z przemówieniami m.in. Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka – odebrała Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ta nominacja bardzo cieszy". Prezes Polskiego Radia o sukcesie serwisu "Bitwa Warszawska 1920"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 17:14
Kolejny sukces Polskiego Radia. Prezes Agnieszka Kamińska powiedziała, że nominacja serwisu multimedialnego "Bitwa Warszawska 1920" do finałowej piętnastki Plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku" pokazuje, że Polskie Radio świetnie wypełnia swoją rolę nadawcy publicznego. 
rozwiń zwiń