Polskie Radio

Nowy Bond – nie czas umierać (gdy śpiewa Billie Eilish)

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 09:00
Wyjątkowo długo wyczekiwany nowy film o przygodach superagenta Jamesa Bonda dziś w końcu trafia do kin. Równo rok temu, 1 października 2020 roku, miał premierę teledysk do utworu "No Time to Die" Billie Eilish, również wyjątkowego pod paroma względami.
Billie Eilish
Billie EilishFoto: Universal Music/mat. prasowe

Wykonując piosenkę do najnowszego filmu o Bondzie, Billie Eilish miała zaledwie 18 lat, co czyni ją zdecydowanie najmłodszą artystką, jaka dostąpiła tego zaszczytu w całej 50-letniej historii słynnej filmowej serii. W przeciwieństwie do kilku innych wokalistek, które dostały do zaśpiewania "gotowca" stworzonego przez kompozytora ścieżki dźwiękowej filmu (tak było np. z Shirley Bassey czy Nancy Sinatrą), nastoletnia gwiazda amerykańskiej sceny muzycznej wymyśliła swój utwór sama, a dokładnie z pomocą swojego starszego brata Finneasa.


james bond shutterstock_1200.jpg
Od Shirley Bassey po Billie Eilish. Najsłynniejsze piosenki z filmów o Bondzie

Przypływ weny w busie

Producenci filmu przesłali rodzeństwu pierwsze 20 stron scenariusza – w sam raz tyle, aby wczuć się w jego klimat bez ryzyka wypuszczenia w świat spojlera. Pierwsze, studyjne prace nad piosenką szły opornie, natchnienie przyszło dopiero w autobusie, którym Billie i Finneas podróżowali po Teksasie w trakcie trasy koncertowej. Gdy szkielet utworu był gotowy, do akcji wkroczyli specjaliści od wielkich produkcji, którzy zaprosili młodych artystów do studia, by wspólnie zająć się dalszą obróbką muzycznego surowca.

W rolę producenta utworu wcielił się doświadczony Brytyjczyk Stephen Lipson, a artystyczną opiekę nad całością przejął Hans Zimmer, autor ścieżki dźwiękowej do filmu "Nie czas umierać". Po trwających około miesiąca pracach z udziałem 70-osobowej orkiestry udało się wreszcie osiągnąć zamierzony efekt. Gościnnie na gitarze zagrał Johnny Marr, znany z występów w grupie The Smiths.

źródło: YouTube / Billie Eilish 

Pakosińska1200.jpg
Katarzyna Pakosińska: James Bond jest jak Konrad Wallenrod

Najfajniejsza franczyza

– To szalone uczucie, być częścią czegoś takiego. Możliwość nagrania przewodniego utworu do filmu z tak legendarnej serii jest ogromnym zaszczytem. James Bond to najfajniejsza filmowa franczyza, jaka kiedykolwiek istniała. Wciąż jestem w szoku – mówiła Billie Eilish. Wokalistka wykonała swoją piosenkę po raz pierwszy podczas gali wręczenia nagród Grammy w lutym 2020 roku. Rok później na podobnej ceremonii odebrała statuetkę za "najlepszy utwór napisany dla mediów wizualnych" (w tej kategorii oprócz filmów uwzględnia się też programy telewizyjne i gry komputerowe).

Premiera nowego Bonda pierwotnie miała się odbyć w kwietniu 2020 roku, jednak pandemia pokrzyżowała te plany. 1 października ubiegłego roku ukazał się jednak teledysk towarzyszący piosence "No Time to Die", w którym sekwencje ukazujące śpiewającą Billie przeplatane są ze scenami z filmu z udziałem Daniela Craiga. Dla 53-letniego brytyjskiego aktora jest to pożegnanie ze słynną serią. Młodsza o 33 lata wokalistka, mimo oszałamiających sukcesów, jakie już osiągnęła, najlepsze chyba wciąż ma jeszcze przed sobą.

kc

 

Czytaj także

Zamglony świat Billie Eilish

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 15:57
Najpopularniejsza młoda gwiazda muzyki pop tuż po 19. urodzinach doczekała się filmu biograficznego o swoim życiu. Jest to jednocześnie dokument obrazujący zagubione i znerwicowane pokolenie obecnych nastolatków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie samochody Jamesa Bonda

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 05:00
Kilkadziesiąt luksusowych i najbardziej znanych Bondowskich samochodów w jednym miejscu. Muzeum w Los Angeles organizuje wystawę wszystkich aut Agenta 007. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy Bond wybrany? Niekoniecznie. Co dotychczasowe filmy mówią o czasach, w których powstały?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 05:00
Ekranowe przygody Agenta 007 mówią wiele o aktualnych w danym czasie lękach ludzkości i trendach kulturowych. W ekranizacjach można znaleźć zarówno zimnowojenny strach przed atomową zagładą, jak i gonitwę za... sukcesem "Gwiezdnych wojen". W chwili, gdy świat obiegają plotki o nowym odtwórcy roli Jamesa Bonda, warto rzucić okiem na tło historyczne tego cyklu filmowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najnowszy Bond, ostatni Craig - od dziś w kinach

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 06:00
Fani Jamesa Bonda musieli uzbroić się w cierpliwość. Premiera najnowszego filmu o agencie 007 była przekładana kilkukrotnie. Jednak już dziś (w piątek, 1.10) polscy widzowie zasiądą w kinach, by spędzić 2 godziny 43 minuty ze swoim ulubionym bohaterem.
rozwiń zwiń