Polskie Radio

Umowa Orlen-MOL. Obajtek: pozyskamy niemal 200 stacji na Słowacji i Węgrzech

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 12:17
Zbywamy 400 stacji na rzecz koncernu MOL, ale MOL zbywa na rzecz Orlenu niemal 200 stacji - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. Dodał, że dotyczy to około 150 stacji na Węgrzech i 40 na Słowacji.
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek: zbywamy na rzecz MOL 400 stacji, ale kupujemy 200 i negocjujemy pozyskanie kolejnych
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek: zbywamy na rzecz MOL 400 stacji, ale kupujemy 200 i negocjujemy pozyskanie kolejnychFoto: PAP/Albert Zawada

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że kierowana przez niego spółka sprzeda 400 stacji benzynowych węgierskiemu koncernowi MOL. W ten sposób Orlen spełni warunek, pod jakim Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie przez Orlen spółki Lotos.

Orlen przejmie 200 stacji MOL na Węgrzech i Słowacji

Przejęcie Grupy Lotos to krytyczny moment transformacji - oświadczył prezes PKN Orlen, przedstawiając partnerów przy przejmowaniu Lotosu. - To dzień bardzo ważny dla naszej gospodarki i gospodarki całego regionu. Polityka klimatyczna, presja regulacyjna i rynkowa wymagają od nas transformacji, szybkich zdecydowanych kroków - oświadczył.

Podczas prezentacji strategii kierowanej przez siebie spółki Daniel Obajtek podkreślił, że Orlen sprzeda 400 stacji koncernowi MOL, a jednocześnie kupi od tej firmy blisko 200 stacji. Będzie to prawie 150 obiektów na Węgrzech i ponad 40 na Słowacji. - Te 400 stacji w zetknięciu z tymi 200 stacjami, które przejmujemy, ma podobny poziom EBITDA (wskaźnik używany do określenia rentowności przedsiębiorstwa - red.) - poinformował.

Połączenie Orlenu z Lotosem. Umowa z MOL i Saudi Aramco

Daniel Obajtek dodał, że za pozostałe środki ze sprzedaży stacji koncern negocjuje zakup następnych ponad stu stacji w regionie. Powiedział też, że po przejęciu Lotosu w rękach Orlenu pozostanie ponad sto stacji Lotosu. Będą one działały pod marką Orlen.

Także grupa MOL poinformowała o podpisaniu z Grupą Lotos i PKN Orlen umowy dotyczącej sprzedaży i zakupu aktywów. W ramach porozumienia MOL przejmie 417 stacji paliw w Polsce. Transakcja warta jest 610 mln dol. Z kolei Saudi Aramco kupi udziały w rafinerii Lotosu. Cena w przedwstępnej umowie za udziały w Lotos Asfalt, jaką mają zapłacić Saudowie, została ustalona na ok. 1,15 mld zł.

Posłuchaj
00:35 Daniel Obajtek -.mp3 Daniel Obajtek: stabilność gospodarki wymaga nowych rozwiązań (IAR)

 Czytaj także:

ms

Czytaj także

"To unijne wymogi". Piotr Kaleta o fuzji PKN Orlen i Lotosu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 19:23
- Sprzedajemy stacje benzynowe nie dlatego, że chcemy, tylko w wyniku fuzji Orlenu i Lotosu. Takie są po prostu wymogi Unii Europejskiej. 20 proc. podmiotów musi się znaleźć w innych rękach niż w rękach konsorcjum, które powstaje, czyli Orlenu i Lotosu. To trzeba sprzedać, muszą znaleźć się inni właściciele - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kaleta (PiS).
rozwiń zwiń