Polskie Radio

Polskie Radio dla Zagranicy z podcastami z nauką języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 14:50
Polskie Radio dla Zagranicy zaprasza wszystkie dzieci z Ukrainy do nauki języka polskiego. W każdy czwartek po godz. 18.30 stacja emituje – w autorskim paśmie Polskiego Radia dla Ukrainy – kolejne odcinki podcastów "Cześć – вивчаймо польську разом" ("Cześć – uczmy się polskiego razem"), które przygotowuje redakcja Polskiego Radia Dzieciom. Każdy odcinek udostępniany jest również na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.
Cześć -    - w ofercie podcastowej Polskiego Radia.
Cześć - вивчаймо польську разом - w ofercie podcastowej Polskiego Radia. Foto: PR

Specjalna oferta podcastowa Polskiego Radia – skierowana do najmłodszych – to kolejna inicjatywa publicznego nadawcy na rzecz dzieci i uchodźców. Lekcje języka polskiego emitowane są od początku kwietnia w Polskim Radiu Dzieciom, na stronie tej stacji oraz platformie podcasty.polskieradio.pl i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Premierowe odcinki cyklu nadaje też Polskie Radio dla Zagranicy.

Lekcje przygotowuje i nagrywa pochodząca z Ukrainy, mieszkająca od lat w Polsce Anastazja Borkoniuk, która uczy swoich rodaków mówić po polsku. Prezentowane w podcastach treści pozwalają dzieciom łatwiej się porozumiewać w środowisku przedszkolnym oraz szkolnym. Stąd m.in. nacisk na podstawy komunikacji, zwroty grzecznościowe i naukę, jak prostymi słowami rozmawiać z nowymi koleżankami i kolegami, jak tłumaczyć, co lubią robić czy w co się bawić.

– Lekcje polskiego pomagają w budowaniu wspólnego języka, zrozumienia, dając dzieciom podstawę do poczucia bezpieczeństwa, odnalezienia się w nowej sytuacji i zawiązania przyjaźni – mówi Agnieszka Malinowska, psycholog współpracująca z Polskim Radiem Dzieciom.

Cykl "Cześć – вивчаймо польську разом" to kolejna propozycja Polskiego Radia dla Zagranicy dla najmłodszych słuchaczy z Ukrainy. Od kilku tygodni stacja emituje – w piątki po godz. 20.00 – autorski "Magazyn dla dzieci" z bajkami Iryny Matsko w języku ukraińskim oraz z polskimi piosenkami.

Warto przypomnieć, że kierowane dla dzieci językowe podcasty Polskiego Radia dla Zagranicy nadawane są w Polskim Radiu dla Ukrainy, dostępnym na częstotliwościach FM w Warszawie i Przemyślu oraz na falach długich w Hrubieszowie, a także na DAB+. 

KLIKNIJ I POSŁUCHAJ 8 ODCINKA LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO Znajdziesz tam również pozostałe odcinki

W każdym odcinku prezentowane są polskie słówka pomocne w codziennym życiu. 


W odcinku 1 podcastu uczymy się jak się przywitać i przedstawić. To pierwsza rzecz, którą przyda się w rozmowie z nowym przyjacielem. В першій серії подкасту я навчу вас правильно вітатись. Це перше річ яка знадобиться в розмові з новим другом.

W odcinku 2 podcastu uczymy się jak powiedzieć, że to, co ktoś mówi, jest niezrozumiałe oraz że potrzebujemy pomocy. Na koniec odcinka dowiemy się, jak po polsku podziękować. Te zwroty przydadzą się w rozmowie z nowym przyjacielem. У цьому епізоді ми дізнаємося, як просити про допомогу та дякувати.

W odcinku 3  rozmawiamy o odpoczywaniu. Dowiemy się jak poprawnie mówić "sobota", "niedziela" i "weekend". В найближчому епізоді поговоримо про відпочинок. Ми з Вами взнаємо як правильно говорити такі слова як «субота», «неділя» і «вихідні».

W odcinku 4 dowiemy się, jak nazwać pozostałe dni tygodnia: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek i piątek."У цьому епізоді ми дізнаємось, як говорити такі дні тижня, як: понеділок, вівторок, середа, четвер і п'ятниця".

W odcinku 5 rozmawiamy o tym, co można jeść na śniadanie. Jeśli lubicie płatki, jajecznice lub kanapki, to nie możecie przegapić tego odcinka. Ми поговоримо про те, що можна їсти на сніданок. Якщо любите їсти пластівці, яєчню або бутерброди, то не можете пропустити цієї серії. 

W odcinku 6 dowiemy się, jak po polsku mówić chrupki, cukierek, lody i baton. В цьому епізоді ми дізнаємось як по польськи говорити цукерка, моровизо, кукурудзяні палички i батончик.

W odcinku 7 poznamy nazwy różnych gier, które są popularne na placu zabaw. В цьому епізоді ми дізнаємось назви різних ігор, які популярні на дитячому майданч.ику. 

W odcinku 8 w tym odcinku poznamy takie słowa jak piłka, siatkówka, drużyna, gracz. Якщо любиш спорт, то в цій серії взнаєш такі слова як футбол, волейбол, команда і член команди по польськи.

Prezentowane w podcastach treści pozwalają dzieciom łatwiej porozumiewać się w życiu przedszkolnym i szkolnym. Będą mogły nauczyć się, jak prostymi słowami rozmawiać z nowymi koleżankami i kolegami, jak tłumaczyć, co lubią robić, w co się bawić albo co chętnie jedzą na śniadanie. Podcast z udziałem dzieci z Ukrainy.  


mat. pras. / rk 

Czytaj także

Polskie Radio dla Ukrainy z czterogodzinną autorską audycją dziennikarzy Polskiego Radia dla Zagranicy

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 16:00
Od wtorku, 17 maja, autorska audycja Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy wydłużona została z dwóch do czterech godzin. Audycja jest przygotowywana w Warszawie i nadawana – w języku ukraińskim – na antenie Polskiego Radia dla Ukrainy, które dostępne jest na częstotliwości 100,6 FM w Warszawie, w aplikacji mobilnej, playerze i w cyfrowym radiu DAB+.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowy koncert "To, co najpiękniejsze – Dzieciom" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 21:20
Uroczystym koncertem "To, co najpiękniejsze – Dzieciom", podczas którego mogliśmy wysłuchać Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie oraz Kiev Piano Duo, a także znakomitego zespołu ukraińskojęzycznego Krajka, zwieńczyliśmy akcję "Matki Matkom". Zapraszamy do oglądania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Kamińska: Polskie Radio od początku pomaga Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2022 20:33
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska powiedziała, że Polskie Radio od początku bandyckiej napaści Rosji pomaga Ukrainie i Ukraińcom. W Studiu Koncertowym PR prezes Kamińska otworzyła koncert "To, co najpiękniejsze - Dzieciom", który kończy zbiórkę pieniędzy na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio dla Ukrainy nadaje w kolejnym mieście

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 08:30
Polskie Radio dla Ukrainy nadal będzie nadawać w Warszawie na częstotliwości 100,6 FM. Obecnie publiczny nadawca radiowy nadaje po ukraińsku na trzech częstotliwościach: poza stolicą także w Przemyślu na 98,6 FM oraz w Hrubieszowie - na częstotliwości 93,3 MHz.
rozwiń zwiń