Polskie Radio

Rada Programowa doceniła Polskie Radio za relacjonowanie wydarzeń na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 18:00
Szybkie zmiany ramowe anten oraz aktywna praca wszystkich zespołów Polskiego Radia w relacjonowaniu działań wojskowych na Ukrainie i w niesieniu pomocy Ukraińcom. Tak jest od pierwszych ataków Rosji na Ukrainę. Polskie Radio niemal natychmiast udostępniło miejsce dla ukraińskiego radia w swoim playerze oraz swoją częstotliwość DAB+. Pojawiły się też serwisy po ukraińsku oraz specjalne audycje i reportaże, mówiące o sytuacji Ukraińców w swojej ojczyźnie i w Polsce. Rada Programowa złożyła za te aktywne działania podziękowania na ręce Zarządu Polskiego Radia. 
Polskie Radio zaangażowane w pomoc Ukraińcom i relacjonowanie działań wojennych na Ukrainie.
Polskie Radio zaangażowane w pomoc Ukraińcom i relacjonowanie działań wojennych na Ukrainie. Foto: Shutterstock.com/Tomasz Bidermann

Jak czytamy w uchwale: "Rada Programowa wyraża uznanie dla działań Zarządu Polskiego Radia oraz dla pracy zespołów redakcyjnych wszystkich anten w czasie wojny na Ukrainie. Dzięki szybkim i merytorycznym decyzjom władz radia oraz zaangażowaniu jego dziennikarzy i redaktorów Polskie Radio stało się jednym z pierwszych i najważniejszych źródeł informacji o toczącym się konflikcie zbrojnym oraz o pomocy, jaka jest niesiona walczącej Ukrainie". 

Szybkie działanie, szybka pomoc

"Wydania nadzwyczajne audycji, specjalne serwisy informacyjne w języku ukraińskim na antenie Jedynki i Trójki oraz Radia Kierowców czy podjęcie przez Polskie Radio dla Zagranicy emisji na Ukrainę na częstotliwościach UKF dzięki nadajnikom w Kijowie oraz w obwodach donieckim i ługańskim to tylko kilka spośród wielu działań podjętych już w pierwszych godzinach i dniach po napaści Rosji na Ukrainę. Ważną decyzją Zarządu było udostępnienie kanału DAB dla programu ukraińskiego radia publicznego oraz umożliwienie jego odbioru za pośrednictwem aplikacji oraz portalu Polskiego Radia. Od połowy marca Polskie Radio dla Zagranicy emituje także na tym kanale dodatkową, godzinną audycję dla uchodźców z informacjami w języku ukraińskim na temat sytuacji na Ukrainie oraz pomocy, jaką mogą uzyskać w naszym kraju. Od drugiego dnia wojny pełną informację po polsku o tym, jak można pomagać Ukrainie i uchodźcom, Polskie Radio prezentuje na swoich portalach oraz profilach w mediach społecznościowych". 

JEDNA Z WIELU RELACJI WIDEO, PROSTO Z UKRAINY, KTÓRĄ POLSKIE RADIO ZAMIESZCZA W PORTALACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH:

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Polskiego Radia 

"Ogromne uznanie należy się władzom radia oraz zespołom redakcyjnym poszczególnych anten za błyskawiczne przestawienie trybu pracy na nadzwyczajny, wojenny charakter z wielogodzinnymi programami na żywo relacjonującymi przebieg zdarzeń. Liczba korespondentów, zebranych relacji bezpośrednich świadków oraz reportaży jest imponująca i zapewnia wszechstronny przekaz i wzorowe wywiązanie się z obowiązku rzetelnej i szybkiej informacji. Warto docenić przygotowanie radia do tych dramatycznych wydarzeń. Już w nocy 21 lutego po uznaniu tzw. Republik Ługańskiej i Donieckiej oraz decyzji Kremla o wprowadzeniu tam rosyjskich wojsk, na antenach PR1, PR3 i PR24 zostały złamane ramówki i pojawiły się wydania specjalne programów poświęconych tym zdarzeniom. Ze wszystkich stacji radiowych w kraju, tylko Polskie Radio zareagowało tak błyskawicznie".

Jednym głosem

"Trzeba także zauważyć i docenić staranność w prezentowaniu słuchaczom ukraińskiej kultury - jak m.in. utworów i twórców muzyki poważnej na antenie Dwójki oraz rozrywkowej lub rockowej na antenie Jedynki i Trójki oraz przypomnienie koncertów czy słuchowisk ukraińskich autorów na antenie Trójki. 

Z wdzięcznością należy odnotować zaangażowanie Polskiego Radia i jego pracowników także w bezpośrednią pomoc Ukrainie. Ważnym wydarzeniem było zorganizowanie w niedzielę 20 marca w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego charytatywnego koncertu "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem" zorganizowanego przez Polskie Radio oraz Narodowe Centrum Kultury. Cały dochód z wydarzenia przeznaczony został na pomoc naszym sąsiadom". 

ZOBACZ KONCERT:

Źródło: serwis YouTube.com / oficjalny kanał Programu Drugiego Polskiego Radia 

"Rada Programowa wyraża podziękowanie Zarządowi Polskiego Radia oraz dziennikarzom, realizatorom, technikom i wszystkim pracownikom i współpracownikom Polskiego Radia za wszechstronne, profesjonalne i szybkie działania w tym wyjątkowym i trudnym czasie". 

***

Rada Programowa Polskiego Radia liczy 15 członków, których powołuje Rada Mediów Narodowych; 10 reprezentuje ugrupowania parlamentarne. Pozostałych 5 RMN powołuje z grona osób legitymujących się dorobkiem i doświadczeniem w sferze kultury i mediów.
Członkowie Rady Programowej Polskiego Radia reprezentują społeczne interesy i oczekiwania związane z działalnością programową Spółki. Rada Programowa Polskiego Radia podejmuje uchwały zawierające oceny poziomu i jakości programu bieżącego oraz programów ramowych.

mat. pras. 


Czytaj także

Ukraińskie Radio udostępnione w playerze Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 21:51
Polskie Radio udostępniło w swoim internetowym odtwarzaczu radiowym sygnał publicznego Ukraińskiego Radia. Jest to dodatkowy kanał odbioru, dzięki któremu obywatele Ukrainy przebywający w Polsce w prostszy sposób mogą słuchać programu radiowego w swoim języku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykła praca Redakcji Ukraińskiej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 11:00
Redakcja Ukraińska Polskiego Radia dla Zagranicy ma ponad 30 lat doświadczenia. W ostatnich dniach przygotowuje specjalne serwisy internetowe i aktualności czytane po ukraińsku w Programie 1 Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 16:52
Portal PolskieRadio24.pl uruchomił całodobowy streaming audio-wideo w serwisie YouTube, w którym prezentowane są najświeższe i najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzetelne relacjonowanie wydarzeń na Ukrainie. "Media publiczne udowadniają swoją wyjątkową rolę"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 21:24
Redakcje Polskiego Radia już kilka minut po wkroczeniu wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy złamały ramówki i rozpoczęły emisję audycji specjalnych. Na przejścia graniczne oraz do kluczowych miast na południu kraju zostali wysłani reporterzy, by relacjonować również wydarzenia po polskiej stronie. "W tak dramatycznych chwilach jak te, gdy rosyjskie wojska mordują niewinnych ludzi, media publiczne udowadniają swoją wyjątkową rolę" - podkreśla Polskie Radio
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio z wiadomościami po ukraińsku

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2022 19:00
Wiadomości po ukraińsku w Programie 1 i w Programie 3 Polskiego Radia - mają teraz po trzy wydania w każdej z anten. W Jedynce Ukraińcy mogą usłyszeć aktualności w swoim języku po godzinie 10, 14 i 17, a w radiowej Trójce: o godzinie 10.30, 14.30 oraz o 18.30. Wszystkie wydania przygotowują i prezentują dziennikarze Sekcji Ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio Kierowców. Serwisy w języku ukraińskim i aktualne informacje z frontu

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 13:42
Specjalne serwisy po ukraińsku, aktualne informacje z frontu, muzyka ukraińskich artystów i komunikaty o sytuacji na przejściach granicznych – to zmiany w programie Polskiego Radia Kierowców w związku z wojną na Ukrainie. Zapraszamy do słuchania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio ze specjalną audycją dla ukraińskich uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2022 19:04
Polskie Radio ruszyło z kolejną pozycją w języku ukraińskim. W aplikacji mobilnej, playerze i w cyfrowym radiu DAB+ pojawił się specjalny godzinny program skierowany do ukraińskich uchodźców, którzy znaleźli w naszym kraju schronienie przed wojną oraz obywateli Ukrainy na stałe mieszkających w Polsce.
rozwiń zwiń