Polskie Radio

"Szlachetne zdrowie…"czyli ile jest warta właściwa profilaktyka i skąd czerpać wiedzę na ten temat?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 16:45
Polacy są na bakier z profilaktyką zdrowotną. Większość z nas nie wie jakie badania, kiedy i gdzie należy wykonać, a im późniejsza diagnoza, tym koszty potencjalnego leczenia będą wyższe. Tak też narodziła się idea  bezpłatnego poradnika "Vademecum Zdrowia", wydanego przez TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych -powiedziała prof. Aneta Nitsch-Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultantka bezpłatnego poradnika "Vademecum Zdrowia", w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Prof. Aneta Nitsch-Osuch na II Kongresie Rozwiązań Ubezpieczeniowych dla Podmiotów Leczniczych
Prof. Aneta Nitsch-Osuch na II Kongresie Rozwiązań Ubezpieczeniowych dla Podmiotów LeczniczychFoto: materiały prasowe TUW PZUW

ABC badań profilaktycznych

„Vademecum zdrowia”  podpowiada, jakie badania, w jakim wieku i jak często należy robić. Opisuje dolegliwości, które mogą być oznaką poważnych schorzeń. Wskazuje na symptomy zawału serca i udaru, a także nowotworów, cukrzycy i innych groźnych chorób. Instruuje, co należy zrobić, gdy się pojawią. Wyjaśnia, jak się przygotować do wizyty u lekarza, do badań i pobytu w szpitalu. Ma pomagać w leczeniu i rekonwalescencji dzięki praktycznym informacjom o tym, jak zażywać leki, aby zadziałały i jakiej diety przestrzegać.

Spłata długu covidowego

Jak mówi prof. Aneta Nitsch-Osuch, kierownik Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także konsultantka "Vademecum", poradnik ma się przyczyniać do spłaty "długu zdrowotnego" po pandemii.

- W trakcie pandemii liczba badań profilaktycznych: mammografii czy cytologii, spadła nawet o 40 procent. Co bardziej przerażające, 19 procent ankietowanych Polaków nie wierzy w to, że badania profilaktyczne mogą ochronić nasze zdrowie, ale także życie.

Profilaktyka a medycyna pracy

Wielu Polaków ma kontakt z lekarzem jedynie w momencie przeprowadzania obowiązkowych badań z zakresu medycyny pracy. Według prof. Anety Nitsch-Osuch, ta okazja powinna zostać lepiej wykorzystana i zwłaszcza dziś, gdy borykamy się wciąż ze skutkami pandemii, panel badań profilaktycznych powinien zostać rozszerzony.

Powinno zależeć na tym wszystkim: samym badanym, ale także pracodawcy i państwu, bo zdrowy pracownik to większe zyski dla przedsiębiorcy, a zdrowi Polacy to duże oszczędności dla budżetu i całego systemu opieki zdrowotnej.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

- Zawsze mówimy, że profilaktyka jest lepsza niż leczenie, nie tylko dlatego, że jest tańsza, ale także dlatego, iż oszczędza nam wszystkim mozolnej pracy bycia chorym – dodaje gość "Ekspresu Gospodarczego" radiowej Jedynki.

„Vademecum zdrowia” zostało wydane pod patronatem Polskiego Radia.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, która prowadził Błażej Prośniewski.


Posłuchaj
05:36 prof. Aneta Nitsch-Osuch, Warszawski Uniwersytet Medyczny, konsultantka bezpłatnego poradnika „Vademecum Zdrowia”, wydanego przez TUW PZUW prof. Aneta Nitsch-Osuch, Warszawski Uniwersytet Medyczny, konsultantka bezpłatnego poradnika „Vademecum Zdrowia”, wydanego przez TUW PZUW mówi jak ważna jest profilaktyka, aby zachować zdrowie ( „Ekspres Gospodarczy” Błażej Prośniewski PR1)

 


PR24/Błażej Prośniewski/sw


Czytaj także

Inwestycje w zdrowie pracowników? To się opłaca!

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2022 17:00
Pracodawcy coraz częściej decydują się na to, aby zapewnić swoim pracownikom dodatkową opiekę zdrowotną. W wielu firmach, i to nie tylko tych dużych, to właściwie już standard. Przedsiębiorcy angażują się także w działania profilaktyczne i programy prozdrowotne.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Placówki medyczne coraz częściej wykupują nadwyżkę ubezpieczeniową. "To cechuje świadomych menedżerów"

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 10:07
30-40 proc. placówek medycznych w Polsce ma wykupioną nadwyżkę ubezpieczeniową - ocenił prezes TUW PZUW Rafał Kiliński. Jego zdaniem zmienia się podejście do dodatkowych ubezpieczeń m.in. ze względu na wzrost świadomość pacjentów. Zaznaczył, że zakup przez szpital tzw. nadwyżki to jest coś, "co cechuje świadomych menedżerów służby zdrowia, dlatego że ubezpieczenie jest na ciężkie czasy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne. "Zyskują nie tylko ubezpieczeni, ale też państwo i pracodawcy"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 12:18
Pod koniec ubiegłego roku prywatne ubezpieczenie miało blisko 4,23 mln Polaków, tj. o 9,2 proc. więcej niż rok wcześniej. Przeznaczyliśmy na nie 1,3 mld zł - poinformowała Polska Izba Ubezpieczeń. Co 10. Polak jest objęty dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, które zapewnia głównie opiekę ambulatoryjną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

TUW PZUW zrealizowało swój strategiczny cel, dwa lata przed terminem

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2023 16:45
Należące do Grupy PZU towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych w ubiegłym roku zebrało  1 miliard 44 miliony zł składki. To o 1/3 więcej niż w 2021 roku. Kolejne lata mogą przynieść kolejne rekordy, bo popularność ubezpieczeń wzajemnych będzie rosła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wspomóc polskie szpitale i pacjentów? W Sopocie dyskutują o tym ubezpieczyciele

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 09:00
Bezpieczeństwo pacjentów i poprawa jakości opieki zdrowotnej - to główna idea rozpoczynającego się w Sopocie drugiego Kongresu Rozwiązań Ubezpieczeniowych dla Podmiotów Leczniczych. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdrowe szpitale, to zdrowi pacjenci

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 16:45
Lepsza opieka nad pacjentami i prewencja – to jedne z głównych zagadnień, poruszanych podczas II Kongresu Rozwiązań Ubezpieczeniowych dla Podmiotów Leczniczych. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele środowiska medycznego: lekarze i menedżerowie szpitali, a także eksperci od ubezpieczeń.
rozwiń zwiń