Polskie Radio
Section05

ubezpieczenie

Wyjazd zagraniczny samochodem. Nie popełnij tego błędu, co ja

Napiszę uczciwie. Przez drobne niedopatrzenie mój zagraniczny wyjazd samochodem zawisł na włosku. Nie dopilnowałem ważnej formalności. Jeśli nie chcesz popełnić mojego błędu, koniecznie sprawdź, jak się przygotować do podróży autem po krajach UE lub poza nimi. Oto kilka wskazówek od "mądrego Polaka po szkodzie" i ekspertów, których na potrzeby tego artykułu poprosiłem o radę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA turystyka samochód wypadek GOSPODARKA

Prezes ZUS: ponad 5 mld zł dotacji zwracamy do budżetu - to efekt sprawnego zarządzania i informatyzacji

Wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek w pierwszym półroczu 2023 r. osiągnął poziom 84,9 proc. Zwracamy do budżetu państwa ponad 5 mld zł, które będą mogły być przeznaczone na inne potrzebne wydatki. Postęp jaki nastąpił w ciągu ostatnich 8 lat w ZUS da się dziś zmierzyć przez ilość wykonywanych działań i przez ich jakość zmniejszającą koszty i coraz wyraźniej docenianą przez przedsiębiorców, płatników składek. To kwestia profesjonalnego zarządzania i postępu informatycznego w tej niezwykle istotnej instytucji finansów publicznych - dowodziła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, która była gościem audycji Rządy Pieniądza.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS e-administracja składka zus

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla elektrycznych hulajnóg? Tak będzie w Czechach, może być i w Polsce

Wózki golfowe, segwaye, a przede wszystkim hulajnogi elektryczne, będą musiały być objęte obowiązkowym OC – tak zadecydował rząd Czech. To kolejny kraj, który wprowadza takie przepisy, a nad podobnymi pracuje również polski rząd. A wszystko to dlatego, iż kierowcy przede wszystkim hulajnóg nie rozumieją, że mimo niewielkich gabarytów ich pojazdy mogą stanowić spore zagrożenie zarówno w ruchu, jak i w bezruchu – porzucone na środku chodnika.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA miasto hulajnoga zagrożenie Kraków Czechy Józef Niewiarowski Piotr Łodej Trójka

Ubezpieczenia eksportowe. Emilewicz: liczymy, że w sierpniu prezydent podpisze odpowiednią nowelizację

- Mam nadzieję, że do końca lipca zakończymy prace nad ustawą o KUKE, by prezydent w sierpniu ją podpisał - powiedziała wiceszefowa MFiPR Jadwiga Emilewicz. Przepisy zakładają, że Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych będzie mogła ubezpieczać firmy działające na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Jadwiga Emilewicz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej eksport import POLSKA produkcja przemysłowa handel

Badanie: 10 proc. kierowców rozważałoby wynajęcie samochodu w abonamencie

Co dziesiąty polski kierowca rozważałby wynajęcie samochodu w abonamencie – wynika z badania „Czas wynajmu aut”. Jak dodano, 43 proc. badanych wskazało, że na ten cel miesięcznie wydałby mniej niż 1000 zł.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców wakacje podróże urlop wynajem wynajem samochodu wynajem samochodów społeczeństwo finanse STYL ŻYCIA Polskie Radio samochód zastępczy auto zastępcze motoryzacja kierowca kierowcy ubezpieczenia ubezpieczenia komunikacyjne ubezpieczenie samochodu

Zabójczy telefon

Większość z nas korzysta z telefonu w samochodzie – wykorzystujemy go do nawigowania i wyznaczania trasy. Okazuje się, że ten sam telefon, który zwiększa wygodę podróży może sprawić, że już nigdy nie wrócisz do domu. Dlaczego?
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja Radio kierowców samochody samochód kierowca kierowcy drogi POLSKA społeczeństwo bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze ubezpieczenia dokumenty prawo jazdy wypadek Polskie Radio Polskie Radio Kierowców zdrowie

Wyłudzenia z polisy ubezpieczeniowej

Wyłudzanie odszkodowań z polis OC i AC jest szkodliwe dla wszystkich kierowców – ostatecznie to na nas zakład ubezpieczeń przerzuca rosnące koszty i zwiększa składkę. Dlaczego Polacy tak często oszukują ubezpieczyciela? Czy gra rzeczywiście warta jest świeczki?
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja ubezpieczenia ubezpieczenie samochodu odszkodowanie opłata opłaty Polskie Radio wypadek pieniądze prawo

Co robić w razie wypadku z obcokrajowcem?

Wypadki drogowe z udziałem obcokrajowców są w Polsce stosunkowo rzadkie (stanowią ok. 3 proc. wszystkich zdarzeń). Mimo to warto wiedzieć, jak postępować w przypadku kolizji z samochodem zarejestrowanym poza granicami naszego kraju. Czy przyjazd Policji jest konieczny? Gdzie zgłosić szkodę, aby uzyskać odszkodowanie? Co w sytuacji, kiedy sprawca nie ma ubezpieczenia OC?
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA odszkodowanie odpowiedzialność obcokrajowcy wypadkowość Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców motoryzacja samochody samochód kierowca kierowcy wypadek finanse pieniądze prawo

Co czwarty Polak wynajmuje auto, by załatwić codzienne sprawy – np. zrobić zakupy

Polacy chętnie wynajmują samochody do celów prywatnych - najczęściej na zagraniczny urlop lub przy przeprowadzce - wynika z badania „Czas wynajmu aut”. Pytani deklarują, że wykorzystują je też przy załatwianiu codziennych spraw – np. zakupów czy dojazdu do lekarza.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców wakacje podróże urlop wynajem wynajem samochodu wynajem samochodów społeczeństwo finanse STYL ŻYCIA Polskie Radio samochód zastępczy auto zastępcze motoryzacja kierowca kierowcy ubezpieczenia ubezpieczenia komunikacyjne ubezpieczenie samochodu