Polskie Radio

Aktywność rosyjskich wojsk. Gen. Tomasz Piotrowski: bezpieczeństwo na świecie nie ulega poprawie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 09:12
- Ma to być przekaz, że Rosjanie są gotowi do szybkiej reakcji i działania w adekwatny sposób, jak określają swoje interesy. Z wojskowego punktu widzenia jest to szeroko analizowane. Odczuwamy każdego dnia, że sytuacja bezpieczeństwa na świecie nie ulega poprawie - powiedział gen. Tomasz Piotrowski, dowódca Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: photo.ua/ Shutrterstock

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu polecił w ubiegłym tygodniu, by siły dwóch okręgów wojskowych, Południowego i Zachodniego, powróciły na miejsca stałej dyslokacji z okolic przygranicznych Ukrainy. Szojgu mówił o tym na anektowanym Krymie, gdzie trwały ćwiczenia z udziałem 10 tysięcy żołnierzy.

Mariusz Błaszczak 663 PR24.JPG
Szef MON: polityka Putina skierowana jest na odbudowę imperium rosyjskiego

"Nietypowe"

Gen. Tomasz Piotrowski powiedział, że do części jego obowiązków należy obserwowanie aktywności naszych sąsiadów. Działania Rosji określił jako "nietypowe". - Częścią naszych obowiązków jest śledzenie naszego bezpośredniego i dalszego sąsiedztwa. Siłą rzeczy obserwujemy tę sytuację. Jest to nietypowe i niezakładane przez większość świata. Tak dynamiczne przemieszczenia rosyjskich wojsk odbywają się w dość transparentny sposób i z silnym przekazem dla całego świata - powiedział.

Czytaj również:

Gość Polskiego Radia 24 wpisał działania Rosji w ogólnoświatowy trend spadku bezpieczeństwa. - Ma to być przekaz, że Rosjanie są gotowi do szybkiej reakcji i działania w adekwatny sposób, jak określają swoje interesy. Z wojskowego punktu widzenia jest to szeroko analizowane. Odczuwamy każdego dnia, że sytuacja bezpieczeństwa na świecie nie ulega poprawie - powiedział.

- Nie mówię tylko o stronie militarnej, ale także o kwestii zdrowia czy ekonomii. Można powiedzieć, że w niektórych regionach świata szybciej, w innych wolniej, ale wszędzie sytuacja się degraduje. Działalność sił zbrojnych rosyjskich nie wpisuje się w poczucie tego, że bezpieczeństwo jest większe - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
21:06 PR24_mp3 2021_05_01-08-35-30.mp3 Gen. Tomasz Piotrowski o aktywności Rosji ("Cafe armia")

* * *

Audycja: "Cafe Armia"
Prowadzi: Agnieszka Drążkiewicz
Gość: gen. Tomasz Piotrowski (dowódca Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych)
Data emisji: 01.05.2021
Godzina emisji: 08.35

dz

Czytaj także

Napięcia w rejonie Donbasu. Prezydent Ukrainy apeluje o większe zaangażowanie USA

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 23:30
Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w poniedziałkowym "Financial Times" wezwał do odnowienia porozumień mińskich, które mają przynieść pokój w rozdartym wojną regionie Donbasu. Zaapelował o większą dyplomatyczną rolę Stanów Zjednoczonych, a także Wielkiej Brytanii i Kanady w zakończeniu konfliktu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostry głos szefa NATO. Wzywa Rosję do wycofania wszystkich wojsk z Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 20:21
Sekretarz generalny NATO wezwał Rosję do wycofania wszystkich wojsk skoncentrowanych wokół Ukrainy i na jej terytorium. Jens Stoltenberg powiedział, że Sojusz Północnoatlantycki z zadowoleniem przyjął wycofanie przez Moskwę części wojsk, ale czeka na kolejne decyzje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie można wykluczyć eskalacji militarnej". Dr Kardaś o relacjach Rosja-Ukraina

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 14:09
- Nie wykluczałbym tego, że w momencie, gdy sam fakt dyslokacji wojsk okaże się nieskuteczny, Rosjanie zdecydują się na jakiś rodzaj ograniczonej eskalacji w terenie przede wszystkim Donbasu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Szymon Kardaś, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń