Polskie Radio
Section05
Ryszard Gromadzki

"To zaniechania III Rzeczpospolitej". Dr Krzysztof Kawęcki o sprawie Stefana Michnika

- Polityka "grubej kreski" ma swoje konsekwencje, ponieważ jeśli się nie podjęło, nie było woli politycznej różnych rozwiązań dekomunizacyjnych w pierwszych latach po upadku komunizmu, w latach 90. XX wieku, to ta sytuacja później była coraz bardziej skomplikowana i trudna do naprawienia - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kawęcki. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Gromadzki POLSKA polityka Stefan Michnik komunizm

"Powinniśmy opowiadać tę historię bez cierpiętnictwa, ale pokazywać realia". Dmitrowicz o Powstaniu Warszawskim

- Powstanie Warszawskie to wydarzenie, które kreuje i ustawia nas w patrzeniu na naszą historię XX wieku - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz, dyrektor muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. - Powinniśmy opowiadać tę historię bez cierpiętnictwa, ale pokazywać realia - że w sierpniu 1944 r. zostaliśmy sami - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Piotr Dmitrowicz Ryszard Gromadzki Powstanie Warszawskie historia Polski

Jutro decyzja ws. wpisania Stoczni Gdańskiej na listę UNESCO. Prof. Kleiber: trudno być optymistą

- Strona polska bardzo aktywnie i merytorycznie zabiegała o zmianę tej decyzji, która została zasugerowana przez odpowiedni organ UNESCO już rok temu. Od tego czasu działy się różne rzeczy, ale niestety nie udało się tej sugestii zmienić - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber ("Wszystko Co Najważniejsze"). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Ryszard Gromadzki Michał Kleiber UNESCO Stocznia Gdańska

"Napięcia w systemie sprawiedliwości wstrzymują proces jego uruchomienia". Dr Bonikowska o KPO

- Sam plan jest tylko planem. Do tego muszą wyjść rozporządzenia uruchamiające różnego rodzaju procesy, jak choćby powoływanie komitetów monitorujących, czyli tych ciał, które nadzorują wykorzystywanie środków - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.       
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny polityka Ryszard Gromadzki Polska w Unii Europejskiej Trybunał Sprawiedliwości UE prawo konstytucja Komisja Europejska Krajowy Plan Odbudowy

"Na to liczył Putin". Tomasz Wróblewski o porozumieniu USA i Niemiec ws. Nord Streamu 2

- Prezydent Putin zainwestował ogromne pieniądze, swoją energię, PR, podejrzewam, że też służby wywiadowcze i pieniądze na przekupywanie urzędników państwowych albo byłych urzędników w Niemczech i nie tylko. Niewątpliwie może to odnotować, jako swój wielki sukces - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski, komentując porozumienie Niemiec i USA ws. dokończenia gazociągu Nord Stream 2.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ameryka Unia Europejska Stany Zjednoczone Niemcy USA Nord Stream 2 Rosja Polskie Radio 24 Tomasz Wróblewski Ryszard Gromadzki

"Wszystkie dokumenty wychodzą z tezami". Prof. Zbigniew Krysiak o sporze Polski z KE

- W Komisji Europejskiej jest dominacja Niemców na stanowiskach kierowniczych. Wiemy, że to kierownicy, dyrektorzy mają głos decydujący. Wszelkie dokumenty, wychodzące do obrad Parlamentu Europejskiego, wychodzą z Komisji. I one są tam już z tezami, z wnioskami. A Parlament Europejski - proszę się nie obrazić - jest maszynką do głosowania - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana, komentując spór między KE a Polską ws. reformy sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska Komisja Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Ryszard Gromadzki Trybunał Konstytucyjny sądownictwo reforma sądownictwa Polska w Unii Europejskiej

"Fit for 55". Dr Dawid Piekarz: pytanie, czy Europejczycy zaakceptują wyrzeczenia

- Tak jak prawa do emisji CO2 wywindowały ceny prądu, tak rozciągnie się to na transport czy budownictwo. Każdy tego typu podatek jest przerzucany na konsumenta. Będziemy ponosili kolejne opłaty za to, że towary są transportowane czy że ogrzewamy nasze mieszkania - mówił w Polskim Radiu 24 dr Dawid Piekarz (Instytut Staszica).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 odnawialne źródła energii węgiel energetyka wodór GOSPODARKA Ryszard Gromadzki

"Chodzi o odbudowanie autorytetu organów prawa w Polsce". Piotr Andrzejewski o wniosku premiera do TK

- Wydaje mi się, że mamy do czynienia z aksjomatem, z pryncypium, które dla tych, którzy operują polskim systemem prawnym, a nie są służebnie zaangażowani jako wasale obcych interesów, jest tak oczywiste - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu.    
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny polityka Ryszard Gromadzki Mateusz Morawiecki Polska w Unii Europejskiej Trybunał Sprawiedliwości UE Trybunał Stanu prawo konstytucja

"Podobna sytuacja w Knesecie byłaby niemożliwa". Prof. Gil o wystąpieniu rabina Schudricha w Senacie

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której przedstawiciel polskich biskupów zrobił coś podobnego. Nikt by nie wpuścił przedstawicieli polskich biskupów do Knesetu. Albowiem katolicy w państwie Izrael nie mają pełni praw, a już tym bardziej z Polski - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil pytany o wystąpienie naczelnego rabina Polski w Senacie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Gromadzki POLSKA polityka Senat Izrael Michael Schudrich

Prof. Andrzej Fal: powolne szczepienia sprzyjają powstawaniu kolejnych wariantów wirusa

- Wirus, żeby mutować - i tworzyć w związku z tym kolejne warianty - musi zakażać. W idealnej sytuacji, gdybyśmy w ciągu jednego dnia mogli wyszczepić całą populację na świecie, to wirus przestałby mieć możność zakażania komórek ludzkich i mutowania - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Fal, prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce pandemia szczepienia sars-cov-2 COVID-19 szczepionka Ryszard Gromadzki społeczeństwo zdrowie POLSKA

"Skończyły się europejskie możliwości". Dr Tomasz Żukowski o powrocie Donalda Tuska do krajowej polityki

- Angela Merkel, dzięki której zrobił karierę w strukturach UE, odchodzi na polityczną emeryturę, w związku z tym Donald Tusk miał do wyboru albo przejście na emeryturę, albo powrót do polityki krajowej, na co się chyba ostatecznie zdecydował - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Donald Tusk Platforma Obywatelska Ryszard Gromadzki