Polskie Radio

"Eureka" i "Jazz.pl". Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2022 19:00
W Dniu Savoir-vivre'u - o współczesnych kanonach dobrego zachowania. Jak rozwijał się w naszym kraju internet i jak nas zmienił oraz o etycznych kosmetykach i kręgosłupach moralnych marek z branży beauty. Zaprosimy na polsko - ukraiński piknik wolności organizowany w Domu Spotkań z Historią w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r.  
Nagranie w studiu Polskiego Radia
Nagranie w studiu Polskiego RadiaFoto: Marlena Borawska/PR
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację w Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Katarzyna Gójska i Daniel Wydrych 

W audycji m.in. polityczne rozmowy - o godzinie 7.15 z Arturem Soboniem, wiceministrem finansów, a o godzinie 8.15 - ze Stanisławem Karczewskim, senatorem Prawa i Sprawiedliwości. 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz 

W Dniu Savoir-vivre'u - o współczesnych kanonach dobrego zachowania związanych m.in. z rozmowami przez telefon komórkowy przy stole, w restauracji czy w środkach komunikacji, ale także o innych zasadach, które powinniśmy stosować wobec osób starszych, przełożonych. Czy zwracamy uwagę na tego rodzaju zasady czy to już może przeszłość? A jeśli nie , to kto powinien ich uczyć - rodzina, szkoła? O tym w rozmowie z Wojciechem S. Wocławem, założycielem Polskiej Szkoły Etykiety i portalu Obycie.pl.

W audycji także rozmowa o tym, dlaczego w ostatnich miesiącach tak bardzo brakuje  krwi i dlaczego apeluje się o jej oddawanie właśnie teraz, tuż przed wakacjami. Opowie o tym dr Anna Ćwiakowska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Ponadto: weekendowe rekomendacje kulturalne, "Alfabet turystyczny", konkursy, słuchowisko oraz kolejna propozycja do wakacyjnej lektury "Lata z Radiem". 

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Paweł Sztompke 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Kobylecka 

* Wulkan a sprawa Słowian. Czy wybuch wulkanu w Ameryce Środkowej w połowie I tys. n.e. mógł mieć wpływ na historię Europy? Niektórzy badacze twierdzą, że tak i wiążą tę erupcję ze zmianami klimatycznymi, które ułatwiły Słowianom ekspansję na ogromnych obszarach środkowo-wschodniej części naszego kontynentu. W latach 536 -543 Europę nawiedziło niespodziewane ochłodzenie. Skutkowało to zmniejszeniem plonów, redukcją osadnictwa i regresem kulturowym. Wydaje się, że badaczom udało się wskazać przyczynę tych klimatycznych perturbacji.

To wybuch wulkanu Ilpango z terenu dzisiejszego Salwadoru, który był jedną z pięciu najpotężniejszych erupcji w ciągu ostatnich 10 tys. lat. Kryzys ekonomiczno-demograficzny spowodował spore wyludnienie obszarów środkowo-wschodniej Europy, na które w tym czasie wkroczyli Słowianie ze swoją siermiężną kulturą, samowystarczalną gospodarką i niezbyt wysokimi oczekiwaniami. 

Gość: prof. Przemysław Urbańczyk z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

* Polskie skarby. Choć na ziemiach polskich nie możemy liczyć na tak spektakularne odkrycia archeologiczne, jak te dokonane w centrach wielkich kultur śródziemnomorskich, to jednak nie brakuje znalezisk, które zasługują na uwagę. Ogromne ilości skarbów srebrnych monet ze wczesnego średniowiecza, złoto i precjoza ze Środy Śląskiej z XIV w, 1,5 tys. zabytków z Czermna (uważanego za Czerwień - stolicę Grodów  Czerwieńskich ), to przykłady odkryć, które na trwałe wpisały się do historii europejskiej archeologii. 

Czy polska archeologia może być pasjonująca? Na pewno stawia przed badaczami większe wyzwania ze względu na brak źródeł pisanych i nieliczne wzmianki obcych kronikarzy. Odkrywane stanowiska i znaleziska są jak kawałki puzzli, z których tworzy się hipotetyczny obraz poszczególnych epok, mając świadomość, że nie dysponujemy kompletem układanki. Najnowszą wiedzę na ten temat przedstawia autorka w swojej książce, opisując przy okazji te najbardziej intrygujące odkrycia skarbów z ziem polskich. 

O tym Agnieszka Krzemińska - z wykształcenia archeolog, publicystka naukowa i popularyzatorka archeologii, autorka książki "Grody, garnki i uczeni". 

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - od 31.05 "Gospoda pod Królową Gęsią Nóżką" Anatola France'a.

Przekład Jan Sten, adaptacja Bożena Albrecht, reżyseria Waldemar Modestowicz, realizacja Jacek Kacperek. Wystąpili m. in. Sławomir Pacek, Witold Pyrkosz, Zdzisław Wardejn, Joanna Jędryka i Krzysztof Kołbasiuk.

21.45 - do 12.06 "Chłopi" Władysława Reymonta w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - od 25.04 "Opowieści Artura Gordona Pyma" Edgara Allana Poe w interpretacji Krzysztofa Kołbasiuka (Radiobook).


logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Roman Chojnacki "Pasterz słoneczników" - aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

150 rocznica śmierci Stanisława Moniuszki (4.06.2022)

Stanisław Moniuszko Straszny Dwór (fragmenty), wyk. Anna Lubańska, Romuald Tesarowicz, Adam Kruszewski, Dariusz Stachura, Iwona Hossa, Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, kier. chóru Bogdan Gola, dyr. Jacek Kaspszyk, Msza a-moll na sopran, alt, chór żeński i organy do słów Antoniego Edwarda Odyńca, wyk. Marta Boberska - sopran, Agnieszka Rehlis - alt, Chór Filharmonii Narodowej, dyr. Henryk Wojnarowski, Andrzej Białko – organy

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof Dziuba

Strauss, Ravel, Grieg, Haydn, Verdi, Bacewicz, Scarlatti, Elgar, Ibert, Schumann, Gabrieli

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

150 rocznica śmierci Stanisława Moniuszki (4.06.2022)

Stanisław Moniuszko Msza Piotrowińska B-dur na 4 głosy solowe do słów Justyna Wojewódzkiego, wyk. Marta Boberska - sopran, Agnieszka Rehlis - alt, Rafał Bartmiński - tenor, Jarosław Bręk - bas, Chór Filharmonii Narodowej, Henryk Wojnarowski, Andrzej Białko – organy, Uwertura  fantastyczna Bajka wyk. Orkiestra Sinfonia Varsovia, dyr. Grzegorz Nowak, Pieśni, wyk. Jadwiga Rappé – alt, Maja Noskowska - fortepian

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Ich każdy kolejny album wynika z poprzedniego. Wydźwięk płyt jest podobny i można traktować je jako wariacje na ten sam temat. Zmienia się tylko tło opowieści. Wszystko kręci się wokół życia i śmierci, początku i końca świata, a także roli człowieka uwikłanego w to wszystko egzystencjalnie. Po lekcjach futuryzmu od Sun Ra, kolektyw przenosi się do roku 2061 kontynuując swoją misję w kosmosie w towarzystwie Jana Ptaszyna Wróblewskiego. O najnowszej płycie zespołu EABS porozmawiamy w Poranku Dwójki o godz. 9.30. ​Do roku 2061 przeniesie nas basista kolektywu - Paweł Stachowiak. W audycji także: polsko - ukraiński piknik wolności organizowany w DSH w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku oraz wizyta i wystawy w secesyjnej elektrowni zakładów fabrycznych Karola Scheiblera w Łodzi.

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Rodzeństwo: Michał i Józef Haydn

11.10-12.00 - Camille Saint-Saëns Kocnert fortepianowy nr 2 g-moll op. 22, wyk. Alexandre Kantorow – fortepian, Tapiola Sinfonietta, dyr. Jean-Jacques Kantorow

12.05-12.45 - Stanisław Moniuszko Litanie ostrobramskie, wyk. Chór Polskiego Radia, Wrocławska Orkiestra Barokowa, dyr. Jacek Kaspszyk

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" (premiera) / Kazimierz Orłoś - opr. Dorota Gacek

13.00-15.00 - "Dwudźwięki na 85 obrotów" - prowadzą Róża Światczyńska i Piotr Metz

150 rocznica śmierci Stanisława Moniuszki

Stanisław Moniuszko Pieśni, wyk. Bernard Ładysz -bas, Jerzy Lefeld -fortepian; Piotr Beczała - tenor, Helmut Deutsch - fortepian; Msza łacińska Es-dur na 4 głosy solowe, chór mieszany, kwintet smyczkowy i organy( Festiwal Muzyki Sakralnej im St. Moniuszki, Warszawa, Bazylika św. Floriana, 24.11 2019), wyk. Maria Rozynek- Banaszak-sopran, Roksana Wardenga - mezzosopran, Andrzej Lampert - tenor, Jarosław Bręk - baryton, Piotr Wilczyński - organy, Orkiestra Polskiego Radia, Chór Filharmonii Narodowej, dyr. Michał Klauza; Mazur z opery Halka, Nokturn As-dur, Wilanella Des-dur, Prząśniczka (opr. von Wilm),Kozak (opr. W. Kruger); Pieśń wieczorna op 64 (opr. M. Dietrich), wyk. Cyprien Katsaris - fortepian (Studio Koncertowe PR im. W Lutosławskiego, 5.05.2019)

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Jamrozek

Jerzy Pilch był mistrzem słowa, ironicznym i czułym obserwatorem rzeczywistości. Misją festiwalu Słowa Granatowe Góry Misją Festiwalu Słowa Granatowe Góry jest, żeby zachować to, co najlepsze w twórczości Jerzego Pilcha, polskiego pisarza, felietonisty, dramaturga, scenarzysty, mistrza słowa, ironicznego i czułego obserwatora rzeczywistości. Trzy najbliższe dni w Wiśle wypełniają  wydarzenia związane z Festiwalem. Szczegóły programu zdradzi na naszej antenie dyrektor Andrzej Drobik o godz. 16.30. Ponadto w audycji zapowiemy Sopot Film Festiwal, premierę Kontrabasisty w Teatrze Muzycznym w Toruniu, a z Malin Falch, porozmawiamy o jej komiksie "Światła Północy".​

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Łukasz Kowalski - aut. Michał Nowak 

18.00-19.00 - "Jazz.PL" - prowadzi Piotr Metz

Łukasz Ojdana

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert Orchestre National de France pod dyrekcją Cristiana Măcelaru, solista: Daniel Lozakovich - skrzypce (Paryż, 10.09.2021)

Olivier Messiaen Les Offrandes oubliées – méditation symphonique, Camille Saint-Saëns III Koncert skrzypcowy h-moll op. 61, Henri Dutilleux Mystère de l'instant, Maurice Ravel Daphnis et Chloé – suita nr 2

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Strefa literatury - aud. Doroty Gacek

Zwyczajny jak gruda ziemi - Bela Hamvas i jego eseje

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Karnawał instrumentów - prowadzi Łukasz Borowicz

23.00-00.00 - "Jam session" - prowadzi Tomasz Szachowski

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Izrael Joszua Singer "Towarzysz Nachman", czyta Wojciech Żołądkowicz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Charles Dickens "Klub Pickwicka", czyta Bronisław Pawlik.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz. 


logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00. 


00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" Barbara Marcinik  

02.00-03.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański 

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Jacek Pietrasik   

05.00-06.00 - "Trójka budzi" / synth-pop - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski  

08.45 - 09.00 Salon polityczny Trójki – Bartłomiej Graczak  

Gościem - Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju.

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz  

10.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji m.in. o pewnym teatrze w Polsce, który działa bez publicznych dotacji oraz stałej siedziby. Odwiedzimy także wystawę "Introwersje" czyli autoportret studentek i studentów Szkoły Filmowej w Łodzi, pod redakcją Bronki Nowickiej. To portret artystów z czasów niepewności:  co myślą, jak czują i gdzie zmierzają studenci? O tym - Bronka Nowicka autorka projektu. 

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Mateusz Tomaszuk

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Witold Lazar 

W audycji m.in. cykl "Trójkowy punkt techniczny", a w nim o tym, że w Niemczech rozpoczął się wielki eksperyment transportowy, ekologiczny i społeczny. W ciągu najbliższych trzech miesięcy wszystkimi autobusami, tramwajami, pociągami metra, pociągami podmiejskimi oraz regionalnymi - można jeździć tylko za 9 euro miesięcznie. O założeniach projektu, jego dostępności, jego ograniczeniach oraz o tym, czy gdzieś tak realnie na tym bilecie da się pojechać? (Pokonanie całych Niemiec z północy na południe zajmuje 16 godzin i wiąże się z 9 przesiadkami). 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Mateusz Drozda  

W audycji m.in.: o Turcji, która już nie chce być po angielsku "Turkey", ale "Turkiye", bo nie chce żartów o indykach. I zaczyna kampanię na rzecz oficjalnej zmiany używanej na forach międzynarodowych nazwy kraju. W ostatnich latach podobnie zrobiły Czechy (zamiast "Czech Republic" - "Czechia"), Holandia (która teraz jest Królestwem Niderlandów), a także Macedonia, która jest Macedonią Północną, ale nie z własnej woli.

Poza tym - do pracy, do szkoły, do sklepu czy po prostu na przejażdżkę - rowerem! Już 80 procent Polaków wybiera ten środek lokomocji w sezonie wiosenno-letnim! Tak wynika z badań Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych. I chociaż 73 procent respondentów posiada własny samochód już prawie 60 procent z nich ograniczyło korzystanie z auta na rzecz wypożyczonego lub własnego roweru. Powód? Po pierwsze chcemy nabrać formy. Po drugie do zmiany nawyków przyczyniają się wysokie ceny paliwa. O tym dlaczego tak często jeździmy rowerami i jaka to ulga dla naszego portfela. 

18.00-19.00 - "Scena Kodyma" - Jędrzej Kodymowski 

19.00-22.00 - "Lista przebojów Trójki" - Łukasz Ciechański, Tomasz Miara

22.00-24.00 - "Rocka klasyka według Wiernika" - Marek Wiernik 

logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Jak rozwijał się w naszym kraju internet i jak nas zmienił? Film "Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce" jest próbą odpowiedzi na te pytania, a gościem PR24 będzie jego reżyser Łukasz Czajka. Ponadto choreograf Lucyna Zwolińska​ opowie premierze w szczecińskiej Operze na Zamku spektaklu "Mały Książę".


logo

06.00-09.00 - "Najlepszy dzień tygodnia" - Małgorzata Jakubowska i Szymon Jaworski

Na talerzu: tomato tart, czyli tarta z pomidorami, która podbija ostatnio Instagram i serwis TikTok. Jest lekka, smaczna i przygotowuje się równie łatwo, jeśli nie łatwiej, niż pizzę. Czy ten internetowy hit zagraża pozycji pizzy?

09.00-10.00 - "Rozbiegani" - Karina Terzoni

Podpowiemy jak  bezpiecznie trenować kolarstwo szosowe i jak nauczyć się bezpiecznej jazdy w peletonie.

14.00-15.00 - "W to mi graj" - Michał Piwowarek

Spotkanie z Oliwią Hołozubiec - osiemnastolatką, która stworzyła sztukę o swoim tacie; sama ją napisała, wyreżyserowała i gra również sama. "On" jest opowieścią o rodzicach i dzieciach, błędach przez nich popełnianych, o trudnej, ale bardzo silnej miłości i wreszcie, o nadziei i przebaczeniu. Z monodramem była już na wielu festiwalach teatralnych m.in na Scenicznym Otwartym Festiwalu Artystycznym "SOFA", na którym została nagrodzona GRAND PRIX oraz nagrodą dla Najlepszej Aktorki. Sukces powtórzyła na Festiwalu Krótkich Form Teatralnych "12 MINUT". Dostała się również do finału ogólnopolskiego festiwalu monodramów - Festiwalu Ewidentnych Talentów Aktorskich we Wrocławiu oraz została laureatką XX Mazowieckiego Festiwalu Twórczości Dzieci i Młodzieży "ASTERIADA". 

15.00-16.00 - "Ratujemy świat" - Kasia Dydo

Porozmawiamy o pięknie nieokupionym cierpieniem zwierząt i etycznych kosmetykach oraz o kręgosłupach moralnych marek z branży beauty. Zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Konopą, prezeską Stowarzyszenia Kosmetyki bez Okrucieństwa.

16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus

Garmin Rescue Heroes - startuje cykl zawodów, w których rywalizować będą najlepsi polscy ratownicy wodni. O przygotowaniu do sezonu, o treningu zarówno w wodzie, jak i na lądzie opowie trener kadry Sławek Juszkiewicz.

Polscy ratownicy startują także w zawodach międzynarodowych, między innymi Word Games 2022. Jakie mają szanse na medale? 

17.00-18.00 - "Teraz K-pop!" - Klaudia Tyszkiewicz

Ciekawostki na temat tego, jak spędzają Dzień Dziecka Koreańczycy i k-popowe piosenki, które albo były specjalnie napisane dla małych, albo idealnie się dla nich nadają, dzięki kolorowym teledyskom i wesołym melodiom.

18.00-20.00 - "Będzie głośno!" - Damian Sikorski

Po godz. 18 w audycji zadebiutuje zespół OBRASQi. Trio, które tworzą Monika Dejk-Ćwikła - śpiew, teksty, Artur Wolski - gitary, klawisze oraz Jarek Bielawski - perkusja. Muzyka zespołu OBRASQi zaliczana jest do indie-dreampop-rocka, jednak wykracza daleko poza ramy jednego gatunku. Trio ma na swoim koncie koncert w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie oraz występ na międzynarodowym festiwalu InoRock. Debiut płytowy ("Dopowiedzenia", 2021) uznany został przez wielu dziennikarzy muzycznych za płytę/debiut roku, a miesięcznik "Teraz Muzyka" uplasował OBRASQi na #4 w dziesięciomiejscowym zestawieniu "Nadziei 2021" polskiej muzyki.

Po godz. 19 studio Czwórki odwiedzi  Igor Herbut - LemON to zespół, który udowodnił, że ambitna muzyka na wysokim poziomie może trafić na pierwsze miejsca list przebojów. W tym roku grupa obchodzi 10-lecie istnienia.

22.00-00.00 - "Rock blok" - Bartek Koziczyński

Gościem w audycji będzie zespół Leash Eye. Leash Eye to połączenie brudnych gitar, potężnej sekcji rytmicznej, prawdziwie rockowego wokalu i być może najbrudniejszego brzmienia organów Hammonda, co na współczesnej scenie tworzy mieszankę, którą zespół nazywa "hard truckin’ rock". Album zatytułowany "Busy Nights, Hazy Days" to kolejny krążek w dorobku warszawiaków, którego realizacją zajął się tym razem Mikołaj Kiciak z Santa Studio.

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - Fragmenty autobiograficznej opowieści Janusza Głowackiego "Z głowy" czyta Grzegorz Małecki, aktor Teatru Narodowego.


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Poranek dla uważnych, czyli tych, którzy myślą o innych, mówią proszę, przepraszam i dziękuję.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - 5 czerwca 2022 r. w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli odbędzie się XIII Dzień Dziecka w Żelazowej Woli „Podróżuj z Fryckiem”. Szczegóły wydarzenia przedstawi Anna Tarnawska – kierownik domu urodzenia Fryderyka Chopina i parku w Żelazowej Woli.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Światowy Dzień Roweru. Jak wynaleziono rower, kto skonstruował pierwszy rower, jak wyglądały projekty praprzodków roweru, co wspólnego z rowerem miał Leonardo da Vinci? Goście: Joachim Humel organizator akcji "Dzieci na rowery" i Artur Mielcarek - przedstawiciel Polska Press.

17.15 - "Rodzina pod żaglami" - Co zaproponować dzieciom, żeby nie nudziły się na pokładzie jachtu oraz w czasie rejsu.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Światowy Dzień savoir vivre, czyli o dobrych manierach. 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - "To proste. Bez wysiłku rób to, co ważne" Grega McKeowna opowiada o tym, jak przekształcić żmudne zadania w przyjemne rytuały, jak upraszczać procesy poprzez usuwanie niepotrzebnych kroków. O tym, jak zapobiegać frustracji poprzez rozwiązywanie problemów, zanim się pojawią i o tym, ułatwić sobie utrzymywanie relacji i zarządzanie nimi opowie Marcin Kwieciński - autor projektu "ogarnij chaos", pomaga ludziom wychodzić z przepracowania.

 

logo

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska

Bohaterem odcinka audycji będzie Krystian Zimerman - wybitny pianista, zwycięzca IX Konkursu Chopinowskiego w 1975 r. W programie usłyszymy V Koncert  fortepianowy Es dur op. 73 Ludwiga van Beethovena z towarzyszeniem Wiener Philharmoniker pod dyrekcją Leonarda Bernsteina, Balladę g-moll op. 23 Fryderyka Chopina oraz Impromptu Es-dur op. 90 nr 2 Franza Schuberta.

19.00 - "Alternatywa Konkursowa" [PREMIERA]

Zapraszamy na ósmą audycję specjalną z cyklu Alternatywa Konkursowa, w której jurorzy: prof. Andrzej Ratusiński – przewodniczący, Małgorzata Pęcińska, Marek Bracha oraz Jakub Puchalski ogłoszą wyniki w kategorii Ballada, zaprezentują najciekawsze wykonania i opowiedzą o mistrzowskich interpretacjach Ballad Fryderyka Chopina.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Autor nakreśli sylwetkę wielkiego interpretatora dzieł Franciszka Liszta - węgierskiego pianisty György'ego (Georges'a) Cziffry. W programie usłyszymy Etiudy transcendentalne (1-11) oraz I Koncert fortepianowy Es-dur Franciszka Liszta z towarzyszeniem Budapesztańskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą György'ego Lehela, a także Rhapsody in Blue George'a Gershwina z towarzyszeniem Węgierskiej Orkiestry Państwowej pod batutą Zoltána Rozsnyai. 

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU
Czytaj także

Nieprzeciętni 2022. Uroczysta gala już w czwartek!

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 06:00
Znamy finałową dziesiątkę plebiscytu Czwórki Nieprzeciętni 2022. Wśród najlepszych znaleźli się studenci, działacze społeczni, pedagodzy, ale także kierowcy kartingowi i piloci samolotów. Słuchacze Czwórki oddali swe głosy. Na uroczystą Galę, na której poznamy Nieprzeciętnego 2022 zapraszamy już w czwartek, 23 czerwca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śladami Karin Stanek. Kasia Moś wystąpiła na Trójkowej scenie [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 21:20
Kilka dni temu wydała album z piosenkami niezapomnianej Karin Stanek, a w niedzielny wieczór Kasia Moś, razem ze swoim niezwykłym, ubranym na pomarańczowo zespołem, zaczarowała Studio im. Agnieszki Osieckiej, dając fantastyczny koncert. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Masecki i południowoamerykańska "Miejscówka z Dwójką" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2022 19:30
Marcin Masecki to jeden z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych muzyków na polskiej scenie muzycznej. Wysłuchaliśmy jego koncertu w  "Miejscówce z Dwójką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Radio dla Ukrainy nadaje w kolejnym mieście

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 08:30
Polskie Radio dla Ukrainy nadal będzie nadawać w Warszawie na częstotliwości 100,6 FM. Obecnie publiczny nadawca radiowy nadaje po ukraińsku na trzech częstotliwościach: poza stolicą także w Przemyślu na 98,6 FM oraz w Hrubieszowie - na częstotliwości 93,3 MHz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jedyne takie miejsce". Specjalne wydanie o Lwowie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2022 09:04
Dzisiejszą audycję "Jedyne takie miejsce" poświęcamy wyjątkowemu ukraińskiemu miastu, jakim jest Lwów. Uwikłany w skomplikowane dzieje polsko-ukraińskich relacji, dziś znów staje się zakładnikiem historii. W programie m.in. rozmowy z mieszkańcami miasta, sporo o zawiłej historii regionu, a także wiele polskich akcentów. Nie zabraknie odniesień do trudnego czasu na Ukrainie i ludzkich losów splecionych z dramatem wojny. 
rozwiń zwiń