Polskie Radio

"Polskie Radio - wrzesień 1939". Dziś premiera wyjątkowego komiksu historycznego

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2022 18:00
W piątek premiera wyjątkowego komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939", który opisuje działalność Polskiego Radia na początku II wojny światowej. Historia rysunkowa, wydana przez Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej, opowiada o dramatycznych wydarzeniach z września ’39 roku oraz o bohaterstwie pracowników Polskiego Radia.
Okładka komiksu Polskie Radio - wrzesień 1939
Okładka komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939"Foto: Materiały promocyjne

Wspólne wydawnictwo Polskiego Radia i Instytutu Pamięci Narodowej

Komiks historyczny "Polskie Radio - wrzesień 1939" to wspólne wydawnictwo Polskiego Radia i Instytutu Pamięci Narodowej. Przedstawia historię obrony Warszawy w kontekście pracy pracowników Polskiego Radia. Zamiarem jego autorów i wydawców jest upamiętnienie postawy pracowników publicznego nadawcy i pomoc w poszukiwaniu zaginionych płyt.

Kiedy wybuchła II wojna światowa i hitlerowskie Niemcy zaatakowały nasz kraj, Polskie Radio nadawało nieprzerwanie aż do 30 września 1939 roku. Po ogłoszeniu kapitulacji i zajęciu przez Niemców rozgłośni wyniesiono i ukryto w prywatnych mieszkaniach około 200 stalowych krążków do tzw. bezpośredniego zapisu dźwięku, czyli metalofonów i decelitów.

Archiwalne nagrania Polskiego Radia z września 1939 roku 

Płyty te zawierały m.in. wypowiedzi najważniejszych przedstawicieli II RP, w tym przemówienia: prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego, ministra spraw zagranicznych Józefa Becka, podpułkownika Wacława Lipińskiego oraz reportaże amerykańskich i angielskich korespondentów z broniącej się stolicy. Są też komunikaty porządkowe dla mieszkańców Warszawy – czytane m.in. przez Jeremiego Przyborę.

Co było dalej? Kto i gdzie ukrył metalofony? Czy zostały odnalezione? Odpowiedzi na te pytania odnajdziemy w wyjątkowym komiksie zatytułowanym "Polskie Radio - wrzesień 1939", który będzie miał premierę 30 września.

"Radio najlepszym nośnikiem informacji"

- W czasie kampanii wrześniowej radio było najlepszym nośnikiem informacji, gazety niemal przestały wychodzić. W tym komiksie przedstawiamy także grafiki ówczesnych gazet i postacie, które uczestniczyły w kampanii wrześniowej i obronie Warszawy - mówił Maciej Czaplicki, jeden z rysowników komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939"

- To dzięki radiu Warszawa zaczęła walczyć, bronić się. To dzięki temu Polacy wiedzieli, że Polska nadal walczy. Te informacje przechodziły także na Zachód - mówił Marcin Czaplicki.

Czytaj także:

"Historia Polskiego Radia we wrześniu 1939 miała wpływ na postawę całego narodu"

Idea powstania komiksu o Polskim Radiu we wrześniu 1939 roku narodziła się po zakończeniu pracy nad komiksem o Powstaniu Warszawskim. - To są bliskie sobie tematy, tym razem przedstawiliśmy historię Polskiego Radia podczas kampanii wrześniowej, to, jaki miało ono wpływ na heroiczną postawę całego narodu - opowiadał rysownik.

ZOBACZ odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej bohaterskim pracownikom Polskiego Radia z września 1939 roku:

Źródło: YouTube Polskie Radio

- Komiks przedstawia tych kilkanaście osób, które zostały w Polskim Radiu w Warszawie i podjęły decyzję, żeby mimo wszystko nadal nadawać - mówił Marcin Czaplicki.

Czytaj także: 

Akcja poszukiwania zaginionych płyt z archiwalnymi nagraniami z 1939 roku

Na początku maja Polskie Radio zainicjowało szeroko zakrojoną akcję poszukiwania zaginionych nagrań z września 1939 roku. Kierownik radiowego studia emisyjnego Mirosław Panufnik - brat słynnego kompozytora Andrzeja Panufnika - we wrześniu 1939 r. wyniósł z rozgłośni czarny neseser z płytami, na których były nagrane przemówienia prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego.

Czytaj także:

Nagrania z budynku radia wynosili także jego pracownicy - Eugeniusz Domachowski i ppłk Wacław Lipiński. To kolekcja 93 płyt odnalezionych w 1979 roku. W ubiegłym roku zostały one wpisane na Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć Świata". Są to pierwsze w historii materiały dźwiękowe, które trafiły na tę prestiżową listę. Nagrania zostały wydane przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego albumu.

Zobacz serwis internetowy "Czarny neseser"

ZOBACZ KONFERENCJĘ otwierająca narodowe poszukiwania archiwalnych płyt Polskiego Radia z września 1939 roku:

Źródło: YouTube Polskie Radio 

Czytaj także

"Wrzesień ambasadora". Kościński: Drexel Biddle zrobił dla Polski więcej, niż można się było spodziewać

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 11:15
- Stany Zjednoczone we wrześniu 1939 r. mogły zaoferować Polsce "życzliwą neutralność" i tak właśnie było. Od ambasadorów Wielkiej Brytanii czy Francji Józef Beck chciał zupełnie czegoś innego, choćby ofensywy, i tego się nie doczekał - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kościński, autor książki "Wrzesień ambasadora".
rozwiń zwiń