Polskie Radio Dzieciom

Odkrywamy literaturę dziecięcą z Lidką Iwanowską-Szymańską

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 23:51
W okresie ferii, kiedy czas wolny może być wykorzystany na odkrywanie nowych przygód i fascynujących historii można zanurzyć się w świat książek. Jedną z osób, która dzieli się swoimi zainteresowaniami literackimi i poleca wartościowe lektury, jest Lidka Iwanowska-Szymańska, pisarka, aktorka, wokalistka i tłumaczka. Jej wybory literackie mogą być inspiracją dla czytelników w różnym wieku. W cyklu "Ferie z książką" w Polskim Radiu Dzieciom podzieliła sie swoimi odkryciami. Zapraszamy!
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Chinnapong / Shutterstock

W cyklu "Ferie z książką" Martyna Chuderska i jej goście prezentują czytelnicze perełki. W przedostatnim spotkaniu z cyklu podczas ferii zimowych 2024, o swych literackich olśnieniach opowiedziała Lidka Iwanowska-Szymańska, opowiadaczka, lingwistka i pisarka. Autorka m.in wiersza "Nasza mała mama" z ilustracjami Aleksandry Grzegorek i "Opowieści z Miasta z Piasku" z ilustracjami Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej.

Zapraszamy do wysłuchania jej książkowych "polecajek".


Posłuchaj
17:04 Ferie z książką Szymańska.mp3 Odkrywanie Świata Literatury z Lidką Iwanowską-Szymańską_Polskie Radio Dzieciom/Ferie z książką_16.02.2024

 

Jedną z rekomendacji gościa Polskiego Radia Dziciom jest książka "Kasia i Smok". Jest to opowieść, którą warto czytać w towarzystwie dorosłych ze względu na poruszaną tematykę. Czytanie jej może wymagać rozmowy i wyjaśnień. Książka została doceniona w konkursie polskiej sekcji IBBY w konkursie Książka Roku.

Kolejną propozycją jest książka "Opowieść" autorstwa Katarzyny Jackowskiej-Enemuo, z ilustracjami Niki Jaworowski. To wyjątkowa pozycja, która nie tylko wciąga czytelnika swoją historią, ale także wzbogaca ją pięknymi ilustracjami. Lidka Iwanowska-Szymańska podkreśliła, że jest to książka pełna poezji, wrażliwości i unikalnego klimatu, który zachwyca czytelników w różnym wieku.

Wśród polecanych pozycji książkowych pojawiła się także propozycja dla czytelników zainteresowanych literaturą japońską. Książka "Kocie Ścieżki Japonia" autorstwa Jolanty Jaworskiej, to przewodnik po Japonii, który w przystępny sposób opowiada o kulturze, zwyczajach i życiu codziennym tego fascynującego kraju. - Znakomite ilustracje oraz interesujące informacje sprawiają, że książka ta jest doskonałą propozycją dla osób chcących zgłębić tajniki japońskiej kultury - podkreślił gość audycji.

Podczas rozmowy z Lidką Iwanowską-Szymańską nie zabrakło również wzmianki o książce "Wojtuś", wydanej przez Podlaski Instytut Kultury. Jest to wzruszająca historia o wojnie i stracie, opowiedziana w sposób poetycki i pełen emocji. Gość "Ferii z książką" podkreślił, że ta książka to prawdziwa perełka, która porusza czytelników i pozostaje w ich pamięci na długo po lekturze.
Więcej w załączonym zapisie rozmowy.

Audycja: Ferie z Książką
Prowadziła: Martyna Chuderska
Gość: Lidka Iwanowska-Szymańska - pisarka, aktorka, wokalistka i tłumaczka.
Data emisji: 16.02.2024
Godzina emisji: 8.00

Ferie z książką: jak znaleźć interesujący temat i jak czytać, żeby się nie nudzić? Polskie Radio Dzieciom zaprasza na "Ferie z książką" czyli cykl spotkań z literaturą dziecięcą. W czasie ferii zimowych raz w tygodniu Martyna Chuderska przedstawiać będzie tytuły książek dla dzieci, które zostały docenione zarówno przez dzieci jak i nie tylko. Zapraszamy!

Już po raz drugi w czasie ferii zimowych Polskie Radio Dzieciom zachęcać będzie młodych słuchaczy do czytania książek. Podczas sześciu spotkań w ramach cyklu "Ferie z książką" na miłośników literatury czekać będą wyjątkowe tytuły i wyjątkowi goście. Wśród nich nie zabraknie autorów literatury dziecięcej, ilustratorów i osób pracujących nad powstawaniem książek.

"Ferie z książką" w Polskim Radiu Dzieciom mają pokazać dzieciom i rodzicom, że czytanie może być prawdziwą przyjemnością, a czas ferii to wymarzona przestrzeń do wypełnienia jej ciekawą literaturą. 


Zobacz także
Czytaj także

"Malinka Wombat"  - rozmowa z autorem Marcinem Koziołem w cyklu "Ferie z książką" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 12:33
Marcin Kozioł, autor książek dla dzieci i młodzieży, był gościem cyklu "Ferie z książką" w Polskim Radiu Dzieciom. W rozmowie na temat nowej serii przygód Malinki Wombat, gość Polskiego Radia Dzieciom podkreślił, że seria "Malinka Wombat" nie tylko bawi i edukuje, ale także inspiruje do poszukiwań i zgłębiania wiedzy o świecie zwierząt. Po więcej zapraszamy poniżej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorota Suwalska: ta książka zmieniła moje patrzenie na świat. "Zwierzęta miast" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 17:56
W rytmie bicia serc Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy upłynęła niedzielna Kulturoteka w Polskim Radiu Dzieciom, w której oprócz charytatywnych wątków pojawiła się najnowsza książka Doroty Suwalskiej p.t.: "Zwierzęta miast, czyli 22 portrety naszych nieudomowionych sąsiadów". O tym jak wyglądała praca nad książką i jakie ciekawostki znajdą tam młodzi czytelnicy opowiedziała Martynie Chuderskiej sama autorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książki dla dzieci nie tylko na ferie. Rozmowa z Agnieszką Stróżyk

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 13:36
Książki dla dzieci to skarbnica wiedzy, przygód i emocji, które mogą towarzyszyć młodym czytelnikom przez całe życie. W Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy z Agnieszką Stróżyk, doświadczoną tłumaczką i pasjonatką literatury dziecięcej o jej doświadczenia związanych z tłumaczeniem, a także o książkach, które poleca młodym czytelnikom zarówno na ferie jak i na czas wolny. Rozmowa w ramach cyklu "Ferie z książką". Zapraszamy!
rozwiń zwiń