Polskie Radio Dzieciom

Książki dla dzieci nie tylko na ferie. Rozmowa z Agnieszką Stróżyk

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 13:36
Książki dla dzieci to skarbnica wiedzy, przygód i emocji, które mogą towarzyszyć młodym czytelnikom przez całe życie. W Polskim Radiu Dzieciom rozmawialiśmy z Agnieszką Stróżyk, doświadczoną tłumaczką i pasjonatką literatury dziecięcej o jej doświadczenia związanych z tłumaczeniem, a także o książkach, które poleca młodym czytelnikom zarówno na ferie jak i na czas wolny. Rozmowa w ramach cyklu "Ferie z książką". Zapraszamy!
W cyklu Ferie z książką w Polskim Radiu Dzieciom Agnieszka Stróżyk - tłumaczka
W cyklu "Ferie z książką" w Polskim Radiu Dzieciom Agnieszka Stróżyk - tłumaczkaFoto: PR

W ramach cyklu "Ferie z książką" pojawiła się Agnieszka Stróżyk, która podzieliła się swoimi "polecajkami". Oczywiście nie tylko na ferie, bo do książek warto wracać każdego dnia. W rozmowie tej tłumaczka podkreśliła, że czytanie książek to nie tylko wspaniała rozrywka na czas wolny, ale także cenny sposób na rozwój i poszerzanie horyzontów.

Zapytana o swoje doświadczenia związane z tłumaczeniem, gość audycji wyznał, że choć ma wiele zaległych lektur, to stale poszukuje nowych tekstów, które mogą zaciekawić czytelników. - Staram się w miarę regularnie sięgać po książki, choć czasami kończy się to tylko na kilku stronach. Jednak w okresie ferii, czy urlopu, udaje mi się nadrobić trochę zaległości – dodała.

W kontekście wyboru książek do tłumaczenia, tłumaczka podkreśliła, że zawsze szuka tych, które poruszają ją emocjonalnie i które mogą zainteresować czytelników. - Są książki, które chwytają za serce i od razu ma się ochotę je przetłumaczyć i podzielić się nimi z innymi. Pytana o to, czy sięga również po książki dla dorosłych przyznała, że stara się znaleźć na to czas. 

Posłuchaj
19:42 Ferie z książką - Stróżyk.mp3 Rozmowa z Agnieszką Stróżyk o książkach polecanych dla dzieci_Polskie Radio Dzieciom/Ferie z książką_9.02.2024

 

Agnieszka Stróżyk opowiedziała o książkach, które przyniosła do studia. - Wzięłam ze sobą książki dla najmłodszych czytelników, starałam się dobrać lektury dla różnych grup wiekowych – mówiła. Jeden z tytułów, którym się zainteresowała, to "Własna Sfora" autorstwa Marii Nilsson Turay. - To książka o nietypowym jamniku, który uwielbia kawę i ma kolekcję fikuśnych kapeluszy. Historia ta porusza tematykę akceptacji własnej różnorodności – wyjaśniła.

Kolejną książką, którą polecała, była "Ekspedycja Veliki Thomson" autorstwa Asy Lind. - To opowieść o przyjaźni i odkrywaniu świata wokół siebie. Pokazuje, że czasem wystarczy spojrzeć na rzeczy z innej perspektywy, by odkryć coś zupełnie nowego – zdradziła podkreślając jednocześnie, że czytanie to nie tylko zabawa, to także nauka i rozwój. Dlatego warto dbać o literackie pasje dzieci i zachęcać je do sięgania po książki każdego dnia - Książki to skarbnica wiedzy i przygód. Czytajmy je z pasją i otwartym umysłem - podsumował gość "Ferii z książką" w Polskim Radiu Dzieciom.

Po więcej zapraszamy do załączonego zapisu rozmowy.

Audycja: Ferie z Książką
Prowadziła: Martyna Chuderska
Gość: Agnieszka Stróżyk - tłumaczka i pasjonatka literatury dziecięcej
Data emisji: 9.02.2024
Godzina emisji: 8.00

Ferie z książką: jak znaleźć interesujący temat i jak czytać, żeby się nie nudzić? Polskie Radio Dzieciom zaprasza na "Ferie z książką" czyli cykl spotkań z literaturą dziecięcą. W czasie ferii zimowych raz w tygodniu Martyna Chuderska przedstawiać będzie tytuły książek dla dzieci, które zostały docenione zarówno przez dzieci jak i nie tylko. Zapraszamy!

Już po raz drugi w czasie ferii zimowych Polskie Radio Dzieciom zachęcać będzie młodych słuchaczy do czytania książek. Podczas sześciu spotkań w ramach cyklu "Ferie z książką" na miłośników literatury czekać będą wyjątkowe tytuły i wyjątkowi goście. Wśród nich nie zabraknie autorów literatury dziecięcej, ilustratorów i osób pracujących nad powstawaniem książek.

"Ferie z książką" w Polskim Radiu Dzieciom mają pokazać dzieciom i rodzicom, że czytanie może być prawdziwą przyjemnością, a czas ferii to wymarzona przestrzeń do wypełnienia jej ciekawą literaturą. 

Zobacz także
Czytaj także

Muzeum Okręgowe w Suwałkach - miejsce spotkań z kulturą i historią

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2024 15:07
Suwałki, malownicze miasto na północy Polski, otoczone białym puchem śniegu, kryje w sobie bogactwo kultury i historii. Jednym z niezwykłych miejsc, które warto odwiedzić, jest Muzeum Okręgowe w Suwałkach, a o jego atrakcjach i wartościach rozmawiamy z dyrektorem Jerzym Brzozowskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Malinka Wombat"  - rozmowa z autorem Marcinem Koziołem w cyklu "Ferie z książką" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 12:33
Marcin Kozioł, autor książek dla dzieci i młodzieży, był gościem cyklu "Ferie z książką" w Polskim Radiu Dzieciom. W rozmowie na temat nowej serii przygód Malinki Wombat, gość Polskiego Radia Dzieciom podkreślił, że seria "Malinka Wombat" nie tylko bawi i edukuje, ale także inspiruje do poszukiwań i zgłębiania wiedzy o świecie zwierząt. Po więcej zapraszamy poniżej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorota Suwalska: ta książka zmieniła moje patrzenie na świat. "Zwierzęta miast" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 17:56
W rytmie bicia serc Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy upłynęła niedzielna Kulturoteka w Polskim Radiu Dzieciom, w której oprócz charytatywnych wątków pojawiła się najnowsza książka Doroty Suwalskiej p.t.: "Zwierzęta miast, czyli 22 portrety naszych nieudomowionych sąsiadów". O tym jak wyglądała praca nad książką i jakie ciekawostki znajdą tam młodzi czytelnicy opowiedziała Martynie Chuderskiej sama autorka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr Lalek Arlekin w Łodzi i jego atrakcje na ferie zimowe

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 08:00
Teatr Lalek Arlekin w Łodzi to nie tylko miejsce przedstawień dla najmłodszych, ale również przestrzeń, gdzie magia teatru rozciąga się poza scenę. Podczas ferii zimowych czy w trakcie codziennych zajęć, teatr otwiera swoje drzwi dla dzieci i dorosłych, aby zapoznać ich z tajnikami sztuki teatralnej. Jakie atrakcje czekają na dzieci podczas tegorocznych ferii? O tym w cyklu "Odjazdowy ekspres zimowy" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń