Polskie Radio Dzieciom

Buszowanie w bibliowozie w poszukiwaniu literackich skarbów. Grzegorz Kasdepke o książkach swojego dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 18:41
Grzegorz Kasdepke, znany polski autor literatury dziecięcej i młodzieżowej, podzielił się w audycji Polskiego Radia Dzieciom swoimi dziecięcymi doświadczeniami. Jako mieszkaniec Białegostoku ferie spędzał głównie w domu albo na pobliskiej górce, gdzie zjeżdżało się na byle czym. Niezwykłą przygodą było dla małego Grzesia buszowanie w bibliowozie w poszukiwaniu literackich skarbów. Zapraszamy do lektury i wysłuchania załączonego zapisu audycji.
Grzegorz Kasdepke w studiu Polskiego Radia Dzieciom.
Grzegorz Kasdepke w studiu Polskiego Radia Dzieciom. Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio

- Ferie w Białymstoku to czas spędzane po części na Górze Świętej Magdaleny, skąd się zjeżdżało na czym się dało, na przykład na sankach, workach lub spodniach... Druga część ferii, to były zazwyczaj ferie z książkami - wspominał Grzegorz Kasdepke dodając, że dla niego i wielu innych czytelników, książki były nie tylko formą rozrywki, ale także sposobem na odkrywanie siebie i świata.

- Książki zdobywało się wówczas w ten sposób, że zamiast chodzić do księgarni, której zazwyczaj niczego ciekawego nie było, trzeba było obchodzić białostockie biblioteki publiczne. Czasami te biblioteki wręcz przyjeżdżały pod nasze domy, przynajmniej pod mój dom zdarzało się, że biblioteka na kółkach przyjeżdżała. Mieszkałem w dzielnicy Białegostoku o nazwie Dziesięciny, gdzie oprócz bloków i dwóch sklepów i nie było nic więcej. I atrakcją był autobus typu ogórek, przerobiony na bibliotekę. Ktoś wymyślił, żeby w takim starym autobusie wymontować krzesła, a na ich miejsce zamontować półki z książkami. W ten sposób na Podlasiu pojawiły się bibliowozy. Taki bibliowóz stawał na parkingu. To samo w sobie już było atrakcyjne. Każda książka była niezwykłą tajemnicą ponieważ okładano je w szary papier. Nie widzieliśmy ich okładek tylko wyłącznie podpisane długopisem albo mazakiem na grzbietach, tytuły książek. No więc za każdym razem takie buszowanie, to było odkrywanie skarbów – przyznał Grzegorz Kasdepke.

Przywołując te wspomnienia, gość Polskiego Radia Dzieciom zwrócił uwagę na wartość książek w procesie dorastania oraz kształtowania własnej tożsamości. Dla niego literatura stała się nie tylko rozrywką, ale także drogowskazem, który kierował jego zainteresowaniami i pasjami. W rozmowie podkreślił znaczenie tych lektur dla swojego rozwoju jako czytelnika i pisarza. -  Autorem, w którym bardzo szybko się zakochałem i ta miłość nadal trwa, był pan Edmund Niziurski, którego większość uczniów w Polsce zna z lektury szkolnej, jaką jest książka "Sposób na Alcybiadesa", ale Niziurski napisał wiele innych wspaniałych książek, które dotyczą spraw uczuć, emocji... Chociażby tak zwana "Trylogia Odrzywolska". 

Posłuchaj
16:14 Kasdepke całość.mp3 Grzegorz Kasdepke o książkach ze swojego dzieciństwa_Polskie Radio Dzieciom/Ferie z książką_23.02.2024.

 

Gość "Poranka" podkreślił również rolę ilustratorów, takich jak Bohdan Butenko, w wzbogacaniu książek swoimi rysunkami. Ich prace wprowadzały dodatkowy wymiar do historii, zachęcając czytelników do powracania do ulubionych lektur. – Znając nazwiska pisarzy po których książki sięgałem, czasami kierowałem się ilustracjami i okazywało się to wielokroć trafne, jeżeli książkę zechciał zilustrować mistrz. Tym mistrzem był Bohdan Butenko.
Co urzekło Grzegorza Kasdepke w ilustracjach mistrza Butenki i jakie jeszcze tytuły książek poleca ze swojego dzieciństwa? O tym w załączonym zapisie audycji.

Audycja: Ferie z Książką
Prowadziła: Martyna Chuderska
Gość: Grzegorz Kasdpke - autor literatury dziecięcej i młodzieżowej
Data emisji: 23.02.2024
Godzina emisji: 8.00

Ferie z książką: jak znaleźć interesujący temat i jak czytać, żeby się nie nudzić? Polskie Radio Dzieciom zaprasza na "Ferie z książką" czyli cykl spotkań z literaturą dziecięcą. W czasie ferii zimowych raz w tygodniu Martyna Chuderska przedstawiać będzie tytuły książek dla dzieci, które zostały docenione zarówno przez dzieci jak i nie tylko. Zapraszamy!

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

JO/PRD

Zobacz także
Czytaj także

Grzegorz Kasdepke gościem Martyny Chuderskiej w "Kulturotece" w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2023 20:10
W studiu Polskiego Radia Dzieciom, w świątecznym nastroju pojawił się niezwykły gość. Jest jednym z najbardziej znanych pisarzy. Większość z jego tytułów zyskało status bestsellera, a Fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" uznała "Detektywa Pozytywkę" za najlepszą książkę dla dzieci  pierwszej dekady XXI wieku. Choć twierdzi, że jego bohaterowie wiodą zdecydowanie ciekawsze życie niż on sam, to właśnie na spotkania z Nim jego czytelnicy czekają najbardziej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czuję się jak tata dorosłych dzieci, które wyszły z domu" – Wojciech Widłak o bohaterach swojej książki przeniesionych na deski teatru

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2023 14:54
Książki, które pisze Wojciech Widłak, cechuje ciepły, nasycony środkami poetyckimi, mądrością i czułością język. Bohaterowie, którym daje życie goszczą w wielu domach, uskrzydleni ruszają w świat, a autor z błyskiem w oku i radością "przygląda im się jak swoim dzieciom, które doskonale sobie radzą". W "Kulturotece" w Polskim Radiu Dzieciom zabraliśmy słuchaczy do świata "Wesołego Ryjka i jego dziadka", w którym słychać stukanie dzięcioła, zagadki rozwiązuje się zupełnie inaczej niż sznurowadła, a wyprawa w góry ma smak przygody i pierogów.
rozwiń zwiń