Polskie Radio Dzieciom

Muzyczna podróż do Francji - ciąg dalszy

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2023 14:52
W zeszłym tygodniu poznawaliśmy dawną muzykę francuską, sięgając aż do czasów średniowiecza. Idąc przez kolejne epoki docieramy do brzmienia typowego dla muzyki francuskiej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Antonov Roman

Czym jest chanson française? Cechy charakterystyczne piosenki francuskiej

Termin chanson française, czyli piosenka francuska powstał po zakończeniu II wojny światowej, wraz z początkiem przemysłu płytowego. Wtedy to zaczęto nagrywać na nośniki utwory, które dotychczas wykonywano tylko na scenach. Od tej pory swoich ulubionych wykonawców można było słuchać w także domu.  

Chanson jako typ kompozycji zrodził się w latach osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku w paryskich teatrzykach i kabaretach. Dalsze historie muzyki francuskiej rozwijały się w dwudziestym wieku, kiedy to narodzili się wspaniali francuscy artyści, jak na przykład Édith Piaf.  

Piosenkę francuską charakteryzuje przede wszystkim poetycki tekst, który ma bardzo ważne znaczenie w piosence. Warstwa muzyczna musi ściśle wiązać się z prezentowanym tekstem, a melodia ma być dla niego bazą. Bardzo często stosuje się skromną instrumentację, by instrumenty nie zagłuszyły znaczenia piosenki, a słuchacze mogli wczuć się w to, co dany artysta ma do powiedzenia. 

Posłuchaj
60:10 2023_08_24 10_00_02_RadioDzieciom_Muzyczne_podroze.mp3 Muzyczne podróże - Muzyka francuska - część druga

 

Muzyka francuska to jednak nie tylko muzyka śpiewana. Najważniejszymi instrumentami w muzyce francuskiej są: akordeon, kontrabas, fortepian i perkusjonalia.  

Muzyka z Francji bardzo często podróżowała do innych krajów Europy. We Francji szkoliło się wielu kompozytorów i muzyków. To właśnie tam artyści zgłębiali swoją wiedzę teoretyczną o tym, jak tworzyć muzykę, powstawały specjalne szkoły, które już od czasów średniowiecza kształtowały młodych artystów.  

Więcej o muzyce francuskiej, piosence francuskiej oraz Francji i jej stolicy w audycji Muzyczne podróże na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do słuchania!

Audycja: Muzyczne podróże

Prowadzi: Martyna Sojka

Data emisji: 24.08.2023

Godzina emisji: 10:00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

---> SŁUCHAJ POLSKIEGO RADIA DZIECIOM <---

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także
Czytaj także

Hiszpania i jej muzyka - audycja dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 11:43
W audycji Muzyczne podróże omówiliśmy muzykę pochodzącą z Hiszpanii, skupiając się na kompozytorach klasycznych, których dzieła świetnie oddają hiszpański klimat, bo wiele jest instrumentów, które kojarzą się z tym miejscem. Jednym z nich jest gitara, która jest wykorzystywana chociażby do grania flamenco, a także kastaniety. W muzyce hiszpańskiej równie ważny jest fortepian. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

W muzycznym ogrodzie. Piosenki o letniej przyrodzie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 08:00
Tydzień temu w audycji Muzyczne podróże na antenie Polskiego Radia Dzieciom słuchaliśmy piosenek opowiadających o porach roku i zmieniającej się wraz z nimi przyrodzie. Tym razem skupiamy się na wszystkim, co w zielonym ogrodzie. Zaglądamy przy tym do muzyki poważnej, której twórcy często sięgali do odgłosów natury, by dźwiękami malować to, co widzieli wokół siebie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka francuska dawniej i obecnie 

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2023 13:26
W audycji "Muzyczne podróże" w Polskim Radiu Dzieciom, przenieśliśmy się do europejskiego państwa, które ma wiele do powiedzenia w kontekście muzyki. Słuchając muzyki francuskiej od razu wiemy, skąd ona pochodzi, a to za sprawą cech charakterystycznych, które przybliżyliśmy w audycji. Są one tak związane z Francją, jak chociażby czerwony beret będący elementem stroju wielu Francuzek. 
rozwiń zwiń