Polskie Radio Dzieciom

Placówki Ambasadorskie PR Dzieciom. Wizyta w Szkole Muzycznej I stopnia

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 12:43
Przedszkola, szkoły podstawowe i muzyczne, a w każdej placówce uczniowie, których talentami warto się pochwalić! Polskie Radio Dzieciom odkrywa je na swojej antenie i prezentuje w czasie roku szkolnego, a także w ferie i wakacje. Podczas ostatniej wizyty odwiedziliśmy Szkołę Muzyczną I stopnia przy ul. Niepołomickiej w Warszawie, gdzie trwała właśnie próba szkolnej orkiestry? Dlaczego warto dołączyć do grona Placówek Ambasadorskich Polskiego Radia Dzieciom i czyje talenty odkrywaliśmy podczas ostatniej wizyty z mikrofonem? Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: liberowolf/Shutterstock

Gitara, klawesyn, harfa nie raz wybrzmiewały w cyklu "Muzyczne placówki ambasadorskie". Tym razem reporterka Polskiego Radia Dzieciom Julia Rozbiecka odwiedziła Szkołę Muzyczna I stopnia przy ul. Niepołomickiej w Warszawie, gdzie podczas jednej z lekcji gry na instrumentach porozmawiała z trojgiem młodych uczniów.

Ala gra na klarnecie, Tosia na saksofonie, a Maks - na trąbce. Są z różnych klas, ale wszyscy spotykają się w orkiestrze szkolnej, by ćwiczyć poszczególne partytury. Podczas rozmowy opowiedzieli o instrumentach, na których grają, o tym, co je wyróżnia, czym się charakteryzują, ale także o trudnych początkach pierwszych lekcji muzycznych. W nagraniu także fragment próby całej orkiestry oraz rozmowa z nauczycielką, Agnieszką Maślanką. - Na trąbce można zagrać melodię, grając na samym ustniku, więc ten dźwięk tworzymy też ustami. Trzeba mieć bardzo sprawne, wciąż grające usta. Jak trębacz nie pogra przez tydzień, to nie ma formy do grania, bo usta muszą być cały czas rozgrywane - wyjaśniła Agnieszka Maślanka. Zapraszamy do wysłuchania całości załączonej rozmowy.

Posłuchaj
04:01 placówki muzyczne 06.03.mp3 Zapraszamy do poznania Tosi, Alicji i Maksa oraz ich nauczycielki z klasy instrumentów dętych

 

Szkoły i przedszkola należące do Placówek Ambasadorskich Polskiego Radia Dzieciom można znaleźć na terenie całego kraju. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie coś się dzieje i warto powiedzieć o tym na naszej antenie. Nasi dziennikarze pojawiają się tam z mikrofonem lub dzięki połączeniom telefonicznym i internetowym.

Ważnym elementem naszych działań jest współpraca ze szkołami muzycznymi, które regularnie odwiedzamy z mikrofonem Polskiego Radia Dzieciom. Podczas spotkań z dziećmi uzdolnionymi muzycznie nie tylko prezentujemy ich postępy, ale także opowiadamy o poszczególnych instrumentach, trudnościach, z jakimi uczniowie zmagają się w czasie nauki gry, oraz marzeniach, jakie czekają na spełnienie. Stałą częścią audycji są także rozmowy z nauczycielami, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z nauką gry na wybranych instrumentach.


Audycja: "Muzyczne placówki ambasadorskie"
Reporterka: Julia Rozbiecka
Data emisji: 6.03.2024
Godzina emisji: 10.45

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i rodziców.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!


Zobacz także
Czytaj także

Małe instrumenty, które można zabrać ze sobą na wakacje

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 13:44
Już niemowlaki mają okazję testować instrumenty, jakimi są grzechotki, które wydają dźwięki za sprawą potrząsania. Każdy przedmiot, który może wydać z siebie dźwięk jest instrumentem.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po co muzyce rytm? Rozmowa z nauczycielką gry na gitarze klasycznej

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2023 13:55
Gitara klasyczna to wspaniały instrument strunowy. Strun jest sześć i współcześnie są zrobione z nylonu. Struna na dole jest najcieńsza, a na górze - najgrubsza! Kiedy wymyślono gitarę, i co trzeba umieć, żeby pięknie na niej zagrać? Wie to nauczycielka muzyki jednej z placówek Ambasadorskich Polskiego Radia Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka gry na gitarze klasycznej - Placówki Ambasadorskie w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2023 14:13
Zuzia Kowalewska chodzi do piątej klasy w Warszawskiej Szkole Muzycznej. Co o gitarze i grze na instrumentach strunowych sądzi Zuzia? Czy nauka gry na tym instrumencie to dla niej trudne wyzwanie? Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczne placówki ambasadorskie - szkolny koncert kolęd i pastorałek

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2023 15:51
Polskie Radio Dzieciom odwiedziło Warszawską Szkołę Muzyczną, gdzie odbył się uroczysty koncert śpiewania kolęd i pastorałek. Na miejscu była Julia Rozbiecka, reporterka stacji, która przysłuchiwała grze na instrumentach, a także śpiewanym przez dzieci kolędom. Zapraszamy do wysłuchania fragmentów koncertu i rozmów z dziećmi.
rozwiń zwiń