Polskie Radio Dzieciom

Delikatny zachwycający i tajemniczy. Co motyl ma wspólnego z niedźwiedziem?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 18:00
Chociaż motyle sią bardzo delikatne to w "Poranku" Polskim Radiu Dzieciom, biolog Agnieszka Suszczyńska porównała je do niedźwiedzi. Dlaczego? Bo podobnie jak te duże ssaki zapadają w sen zimowy, zwany diapauzą. Czy wszystkie motyle są pięknie ubarwione, gdzie na świecie można spotkać najwięcej gatunków, jak się rozwijają i czy to prawda, że żyją tylko chwilę? W Dniu Motyli zapraszamy do wysłuchania audycji Polskiego Radia Dzieciom.
Ciekawostki o motylach w audycji Polskiego Radia Dzieciom. 13 marca Dzień Motyli
Ciekawostki o motylach w audycji Polskiego Radia Dzieciom. 13 marca Dzień MotyliFoto: Ginger Wang/shutterstock.com

Chociaż aby podziwiać szeroką paletę barw motylich skrzydeł przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, bo lubią one cieplejsze klimaty, to jak zaznaczyła Agnieszka Suszczyńska, już teraz uważni obserwatorzy mogą je dostrzec. 

- Do tej pory nie łatwo było zobaczyć motyla w marcu, ale mnie już się to udało. Było to w ciepły weekend kilka dni temu, a okaz który zobaczyłam był Latolistkiem cytrynkiem - powiedziała Agnieszka Suszczyńska, biolog, która swoje badania naukowe poświeciła szczególnie jednemu z wielu gatunków motyli występujących w Polsce - ćmom.


w "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom naszym gościem była Agnieszka Suszczyńska w "Poranku" w Polskim Radiu Dzieciom naszym gościem była Agnieszka Suszczyńska

Motyle wolą zwykle egzotyczne klimaty, ale jak podkreśliła gość "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom, zależy to od gatunku. Są takie, które najlepiej czują się w ciepłych krajach, jak i takie, które dobrze funkcjonują w naszych warunkach. - Każdy gatunek ma swoją niszę ekologiczną, czyli miejsce gdzie czuje się najlepiej. U nas, w Polsce jest całkiem sporo motyli, bo około 3 tysięcy gatunków, a do tego ponieważ jest u nas coraz cieplej, to mamy też wiele takich, które do nas przylatują i żyją, a jeszcze kilka lat temu nie były w stanie u nas przetrwać - wyjaśniła Agnieszka Suszczyńska, gość "Poranka".

Posłuchaj
20:20 [DAB]Dzieciom (PCM) 14 marzec 2024 08_05_17.mp3 "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom

 


Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Agnieszka Suszyńska - Wydział Biologii UW
Data emisji: 14.03.2024
Godzina audycji: 7.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Polski Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!

Zobacz także
Czytaj także

Maniery przy stole. O czym warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 13:00
Stół to podstawowy mebel, który powinien się znaleźć w każdym domu, ale jak powiedziała Marzena Nowicka ze szkoły dobrych manier, powinien on przede wszystkim łączyć, a nie dzielić ludzi, którzy przy nim zasiadają. A o tym jak nakryć stół na co dzień i jak powinien wyglądać ten w wersji świątecznej, warto posłuchać w audycji Polskiego Radia Dzieciom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie i praca mieszkańców dawnej wsi. "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 12:18
- Każdy z nas ma wśród swoich przodków osoby, które mieszkały na wsi, nawet jeśli sami o tym nie pamiętamy, dlatego warto dowiedzieć się jak kiedyś wyglądały domy, jak ubierali się ludzie i jakie były ich zwyczaje - powiedziała Małgorzata Jaszczołd z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szafiry, rubiny, diamenty, ale także złoto i gips. Co warto wiedzieć o minerałach w dniu ich święta?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 17:30
Mogą być wszędzie, w naszym domu, na placu zabaw, w muzeum, kopalni, a nawet na ulicy. Minerały, bo o nich mowa, były tematem rozmowy Martyny Chuderskiej i jej gościa Karoliny Wojnickiej – mineraloga z Muzeum Geologicznego w Warszawie . Okazją do rozmowy było dzisiejsze święto "Dzień Minerałów". Jak je odróżnić i właściwie nazwać? Czy może nam w tym pomóc nasz zmysł smaku i węchu? Zapraszamy!
rozwiń zwiń